EMA je skeptická voči účinnosti súčasných vakcín na mutáciu Omikron. Vývoj nových účinných vakcín potrvá mesiace

  • Súčasné vakcíny budú potrebovať zmenu, aby účinkovali na novú mutáciu
  • Vírus sa šíri z krajín Južnej Afriky, viaceré krajiny už prerušili letecké spojenia
  • EMA by mohla schváliť zmenené vakcíny do troch až štyroch mesiacov
Nádoby s vakcínami proti ochoreniu Covid-19. Ihla s vakcínou proti koronavírusu
vakcina TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos, TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP
  • Súčasné vakcíny budú potrebovať zmenu, aby účinkovali na novú mutáciu
  • Vírus sa šíri z krajín Južnej Afriky, viaceré krajiny už prerušili letecké spojenia
  • EMA by mohla schváliť zmenené vakcíny do troch až štyroch mesiacov

Existujúce vakcíny proti ochoreniu COVID-19 budú mať s novým variantom koronavírusu Omikron problémy a vývoj nových účinných vakcín potrvá celé mesiace. Povedal to v utorok pre denník Financial Times generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stephane Bancel.

Vysoký počet mutácií na takzvanom „spike proteíne“ – hrotovej bielkovine, ktorá Omikronu pomáha napadnúť bunky ľudského organizmu – a rýchle šírenie tohto variantu v Juhoafrickej republike (JAR) podľa Bancela potvrdzujú, že súčasné vakcíny by si na budúci rok mohli vyžadovať zmeny.

Výsledky testovania vakcín do dvoch týždňov

Údaje o účinnosti terajších vakcín budú podľa neho dostupné počas najbližších dvoch týždňov. Vedci však nie sú optimistickí, povedal Bancel v rozhovore zverejnenom v utorok.

Odborníci sú podľa jeho slov znepokojení, pretože 32 z 50 mutácií nájdených na novom variante sa nachádza na hrotovej bielkovine, ktorá sa v súčasných vakcínach využíva na vyvolanie imunitnej odozvy organizmu.

Ministri zdravotníctva siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) sa v pondelok zhodli, že vysoká infekčnosť tohto variantu koronavírusu SARS-CoV-2 si vyžaduje „rýchly zásah“, pripomínajú Financial Times.

zdroj: tasr/AP Photo/Michael Sohn

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) riziko spojené s variantom Omikron označila za „veľmi vysoké“.

Zoznam krajín, v ktorých bol tento variant zistený, sa po prvých prípadoch odhalených v Juhoafrickej republike v novembri neustále rozrastá, najmä v Európe, čo viedlo mnohé štáty k pozastaveniu leteckého spojenia s juhoafrickým regiónom a k zavedeniu preventívnych obmedzení.

Európska únia chce vakcíny schváliť čo najskôr

Európska agentúra pre lieky (EMA) by mohla v prípade potreby schváliť vakcíny proti COVID-19 prispôsobené na nový variant do troch až štyroch mesiacov. Uviedla to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová.

Šéfka agentúry na pôde Európskeho parlamentu zdôraznila, že experti zatiaľ nevedia, či výrobcovia liekov budú musieť vylepšiť svoje vakcíny, aby chránili pred týmto variantom. Cookeová však dodala, že jej agentúra sa na túto možnosť pripravuje.

zdroj: TASR/AP

Vieme, že vírusy mutujú a sme na to pripravení už od februára minulého roku. Zaviedli sme usmernenia, ktoré spoločnostiam umožnia v prípade potreby rýchlo prispôsobiť vakcínu,“ povedala.

Agentúra Reuters pripomenula, že slová šéfky EMA prišli v deň, keď denník Financial Times zverejnil rozhovor s generálnym riaditeľom spoločnosti Moderna, ktorý sa obáva, že súčasné vakcíny nemusia byť proti Omikronu účinné a vývoj nových účinných očkovacích látok potrvá celé mesiace.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá