Lekári sa postavili proti reforme zdravotníctva: Máme pacientov liečiť, nie im vysvetľovať, že nemáme kapacity

  • Odborníci majú obavy z reformy, ktorá je aktuálne na stole
  • Chcú im vziať 11-tisíc akútnych lôžok. To, čo urobia s pacientmi, ktorí ich potrebujú, netušia
  • Okamžite reagovala aj predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.
pjimage – 2021-11-12T083424.599
Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica
  • Odborníci majú obavy z reformy, ktorá je aktuálne na stole
  • Chcú im vziať 11-tisíc akútnych lôžok. To, čo urobia s pacientmi, ktorí ich potrebujú, netušia
  • Okamžite reagovala aj predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Boris Kollár prijal zástupcov regiónov v zdravotníckej starostlivosti, ktorí rozbehli iniciatívu v súvislosti s reformou zdravotníctva. Na reformu máme aktuálne k dispozícii peniaze z Európskej únie, no Kollár konštatuje, že by bola potrebná beztak.

Kollár vyzýva Lengvarského, aby sa so zástupcami stretol

Predseda parlamentu vyzýva ministra zdravotníctva, aby sa so zástupcami aj on sám stretol a o reforme sa s nimi porozprával. Nechápe, prečo tak ešte neurobil. Zdravotníctvo je v katastrofálnom stave, potrebujeme preto podľa neho účinnú reformu, nie takú, ktorá situáciu zhorší.

Líder hnutia Sme rodina hovorí, že jednotlivé regióny sám navštívil a zistil, že jeho pripomienky sa zhodujú s tými, ktoré majú aj samostatní odborníci. Nie je proti reforme, iba proti aktuálnej forme. Peniaze z Európskej únie chce využiť a s ostatnými stranami sa chce dohodnúť.

Kollár
zdroj: TASR/ Martin Baumann

Dnes hľadajú lôžka, ďalšie im chcú vziať

V týchto dňoch naozaj hľadáme každé posledné lôžko,“ hovorí lekár Peter Visolajský. Poslancov prosí, aby sa pozastavili zákon, ktorý má zrušiť 11-tisíc akútnych lôžok na Slovensku. To má reforma z dielne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského urobiť, tvrdí.

Reforma nehovorí nič o tom, čo by s danými 11-tisícmi pacientmi mali lekári robiť: „Poslaním každého lekára je postarať sa o každého pacienta a nie mu vysvetľovať, že nemáme kapacity,“ hovorí Visolajský.

Stretnutia sa vraj zástupcovia regiónov dožadovali už od predstavenia reformy, zatiaľ ich však prijal len Kollár. O vypočutie však požiadali všetky parlamentné politické strany: „Z takzvanej reformy máme obavy.“

Problém je inde, poďme ho riešiť

Zásadným problémom Slovenska je zlá prednemocničná liečba, konštatuje lekár. V dôsledku nej sa ocitajú na nemocničnom lôžku aj pacienti, ktorí by inak nemuseli. Tento problém „pri prvom kontakte“ je nám vyčítaný aj zo strany Európskej únie. Nová reforma zrušením lôžok tento problém len prehlbuje a vôbec nerieši, hovorí Visolajský.

Po lepšej situácii túži každý. Reformu kritici neodmietajú, musí byť však urobená inak, než je nastavená teraz, na to, aby skutočne pomohla.

Najprv sa má zlepšiť ambulantná sféra, hovoria odborníci v memorande, a to s dokázateľnými výsledkami. Až potom sa môžu rušiť lôžka, hovoria. Okrem iného chcú tiež plán, ako reforma podporí vznik nových a potrebných ambulancií.

Chcú tiež, aby reforma podporila lekárske fakulty a mali sme tak na Slovensku viac nových lekárov. Súčasťou by mala byť aj motivácia, ktorá mladých lekárov presvedčí ostať na Slovensku. Dokopy majú v memorande desať bodov, ak ich v reforme zagarantujú, podporí ju aj Sme rodina.

V ambulanciách nám chýbajú kvalitní lekári

Máme naozaj kritický stav ambulantného sektora, hovorí špecializovaná ambulantná lekárka Andrea Baníková. Sektor je výrazne podfinancovaný.

Dlhodobo neriešená finančná situácia robí ambulancie absolútne neatraktívne pre nemocničných lekárov. Často sa tak v ambulanciách, pri prvom kontakte, ktorý je mimoriadne dôležitý, ocitnú lekári, ktorí sú už na dôchodku.

Mladí, motivovaní lekári, ktorí sú dnes najmä v nemocniciach, by boli skvelí aj na pozíciu ambulantných lekárov, avšak, omnoho horšie podmienky ich vôbec nelákajú.

„V tomto prípade nie je najdôležitejšie stranícke tričko,“ hovorí a poslancov prosí, aby hlasovali srdcom.

Nie je to biele alebo čierne, reforma je potrebná

Na memorandum okamžite reagovala aj predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. Tvrdí, že požiadavky odborníkov sú úplne legitímne a drvivú väčšinu z nich úplne toleruje, pričom sú niektoré do optimalizácie už zakomponované.

Nemalo by sa schvaľovať všetko, alebo nič, hovorí Cigániková. Aktuálne máme obmedzené časové aj personálne podmienky. Rozumie, že reforma nezahŕňa všetko, čo regióny chcú, no aj napriek tomu je potrebná a dôležité je aj určité reálne poradie.

„Máme oddelenia, na ktorých sa operuje 17-krát za rok,“ hovorí Cigániková. Práve na takých oddeleniach by sa veci menili, 40 % z tých lôžok, z ktorých 11-tisíc chcú zrušiť, je dnes neobsadených.

Tie lôžka by sa nevyhadzovali, využívali by sa len niekde, kde sú potrebnejšie. Reforma má podporiť aj nových ambulantných lekárov, v optimalizácii sieti nemocníc je to už zahrnuté.

„Sú to všetky požiadavky, ktoré sa časom dajú splniť. Okrem bodu jedna.“ Táto požiadavka sa týka toho, že najprv sa majú zlepšiť ambulancie a až potom rušiť lôžka. Ak sú oddelenia, kde sa nerobí veľa a lekári nie sú vyťažení, tak by odtiaľ prešli do ambulancií.

Teraz máme lekárov na oddeleniach, kde nie sú potrební. Preto Cigániková nemôže sľúbiť, že najprv vyrieši situáciu v ambulanciách, pretože lekári, ktorí sú na to potrební, sú na daných oddeleniach.

Nejde o reformu ambulantnej starostlivosti

Preto poslancov prosí, aby optimalizáciu sietí nemocníc podporili. Podotýka, že lekár Visolajský dlhodobo bojkotuje všetky reformy.

„Všetky tieto body sa týkajú, okrem prvého, ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Tá reforma je len naplánovaná, toto je reforma nemocničnej starostlivosti. Rozumiem tej požiadavke, ale to je ako chcieť, aby sa urobilo všetko naraz,“ hovorí Bittó Cigániková. Dodáva, že to je nereálne.

Optimalizácia však garantuje nejakú kvalitu a dotácie na vznik nových ambulancií. Garantuje aj to, že nesmú byť odzmluvnené ďalšie dva roky tie oddelenia, ktoré sa zmenia alebo zaniknú. Toto je pre mňa ako krok jedna dostatočné,“ dodáva.

Ďalej hovorí, že bolo dopredu avizované, že druhým krokom, po reforme nemocníc, bude reforma všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Práve tam bude priestor na spomínané požiadavky.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Tlačová beseda - Boris Kollár, Tlačová beseda - Jana Bittó Cigániková

Najnovšie videá

Trendové videá