Sandra z Dejepis Inak: Kauzu plagiátorstvo vnímam ako antikampaň a očierňovanie mojej osoby
- Učiť nezačala kvôli zlému platovému ohodnoteniu učiteľov na Slovensku
- Vzdať sa učenia však nikdy nechcela, a preto si založila kanál, na ktorom popularizuje dejepis pre mladých
- V ankete sme sa Sandry spýtali, čo dnes tvorí jej hlavný zdroj príjmu a ako sa spätne pozerá na kauzu plagiátorstvo
- Učiť nezačala kvôli zlému platovému ohodnoteniu učiteľov na Slovensku
- Vzdať sa učenia však nikdy nechcela, a preto si založila kanál, na ktorom popularizuje dejepis pre mladých
- V ankete sme sa Sandry spýtali, čo dnes tvorí jej hlavný zdroj príjmu a ako sa spätne pozerá na kauzu plagiátorstvo
Sandra Sviteková z YouTube kanálu Dejepis Inak vyštudovala učiteľstvo filozofie a histórie v Bratislave. Po dokončení školy však učiť nezačala, hoci vždy chcela.
Kvôli nízkemu učiteľskému platu a zlej finančnej situácii odišla robiť predavačku do mäsiarstva v Rakúsku. Mäso predávala viac ako tri roky, byť učiteľkou si jednoducho nemohla dovoliť.
Keďže jej učenie chýbalo a nechcela sa ho vzdať, vytvorila si akúsi dejepisno-filozofickú virtuálnu triedu a v roku 2016 si založila youtubový kanál Dejepis Inak.
Na tomto kanáli zverejňuje videá, v ktorých pútavo vysvetľuje a edukuje o rôznych udalostiach a javoch z histórie. V súčasnosti patrí medzi najsledovanejších slovenských tvorcov v oblasti vzdelávania.
Pandémia koronavírusu v polovici minulého roka prispela k značnému nárastu jej sledovateľov. Na svojom konte má 176-tisíc odoberateľov a takmer 170 videí.
Okrem YouTube veľmi aktívne využíva aj platformu Instagram. Dnes sa už naplno venuje podnikateľskej činnosti, teda má založenú živnosť a okrem tvorby videí k jej zdrojom príjmu patrí aj influencer marketing na Instagrame.
Nad tým, že by sa predsa len postavila pred školské lavice žiakov doposiaľ neuvažovala. Učitelia by podľa nej mali mať plat minimálne 1 500 eur v čistom. Okrem adekvátneho ohodnotenia by to prilákalo aj mnoho kvalitných ľudí, ktorí museli odísť za lepším finančným ohodnotením do zahraničia alebo boli nútení sa zamestnať v platovo štedrejšej oblasti.
Dejepis nenávidela
Aj keď počet sledujúcich je na kanáli Dejepis Inak naozaj obdivuhodný, na základných alebo stredných školách dejepis nie je až takým obľúbeným predmetom.
„Ono to vždy záleží od pedagóga, ktorý to vyučuje. Myslím si, že máme veľmi veľa dobrých pedagógov. Tiež som mala takého učiteľa, ktorý to učil kvalitne a správne. Takže sú aj takí, aj takí,“ hovorí.
Počas jej školských časov si sama zažila éru, kedy dejepis nenávidela. Neskôr si ho pri inom učiteľovi zamilovala tak, že sa ho rozhodla ísť až študovať.
Kauza plagiátorstvo
Časom, ako začali Sandre stúpať čísla sledujúcich, na jej videá sa pozrela aj Slovenská historická spoločnosť. Výbor SHS združuje niektorých profesionálnych historikov, učiteľov dejepisu, archivárov a múzejníkov v SR.
Sandrine popularizačno-náučné videá sa pre mnohých slovenských učiteľov stali učebným materiálom na hodinách dejepisu. Práve táto skutočnosť prekážala odborníkom zo SHS. Viacerí ju totiž obviňovali z plagiátorstva.
Vnímam to ako antikampaň, ale poučila som sa
Sandra toto obvinenie odmieta, no niečo si z toho zobrala. „Kauzu plagiátorstvo vnímam ako formu očierňovania a antikampane voči mojej osobe. Po tom, ako som čelila konštruktívnej kritike, že by som mala zverejňovať a uvádzať zdroje pri mojich videách, tak som to začala robiť,“ vysvetľuje Sandra.
„Uvedomila som si, že vzhľadom na túto dobu, kde sú problémy s dezinformáciami, je potrebné poukazovať na dôveryhodné zdroje. Tak to robím vlastne aj pre tých divákov, aby videli z čoho vychádzam. A zároveň keby si chceli niečo ďalej naštudovať, tak vedia kde,“ dopĺňa. Detailnejšie sa ku kauze vyjadrila v našom dávnejšom článku.
„Pri každom mojom videu sa už teraz v popise nachádza link na Google dokument, kde je základná citácia, aj keď to nie je na YouTube obvyklé. Ale pristúpila som k tomu tak, takže som sa poučila,“ dodala na záver.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti