Slováci si asi myslia, že zdravotníctvo im má ponúknuť švédske stoly. Všeobecní lekári sú vyhorení, hovorí Szalay
- Všeobecní lekári melú z posledného, ošetrenia sa domáhajú stovky ľudí denne
- Bratislavský kraj spúšťa vlastný registračný systém očkovania
- Všeobecní lekári melú z posledného, ošetrenia sa domáhajú stovky ľudí denne
- Bratislavský kraj spúšťa vlastný registračný systém očkovania
Bratislavská župa predstavila 6 opatrení v tretej vlne. Informoval o nich predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
„Situácia je kritická. Keď som počul o triáži, oblial ma studený pot. Podľa dát kulminuje tretia vlna, no lôžka budú plné ešte niekoľko týždňov až mesiacov,“ povedal Droba na tlačovej besede.
Vyzval obyvateľov kraja, aby využili možnosť očkovania, ktoré výrazne znižuje pravdepodobnosť ťažkého priebehu Covidu a aj hospitalizácií. Predstavil 6 opatrení, ktoré BSK v boji s treťou vlnou zavádza:
- Očkovacie centrum v Auparku sa 16. decembra zatvára a kapacity sa presúvajú na futbalový štadión
- Rozširuje sa očkovanie prvou a druhou dávkou
- Rozširuje sa počet dní na očkovanie
- BSK spúšťa vlastný registračný systém na očkovanie, kde si človek môže vybrať termín
- Posilňovanie kapacít mobilného očkovania
- Pokračovanie výjazdového očkovania, ktoré už preočkovalo 4 500 ľudí v 60 obciach a DSS vrátane 500 imobilných ľudí
Šéf očkovacieho centra na národnom futbalovom štadióne a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay uviedol, že práve dnes sa spúšťa registračný systém pre obyvateľov BSK, ktorí majú záujem o očkovanie.
Výhodou oproti systému čakárne NCZI je to, že záujemca o očkovanie si sám vyberie dátum a čas očkovania, ktorý mu vyhovuje a nemusí zažívať prekvapenie. Szalay zároveň odporúča všetkým, aby nechodili na očkovanie bez registrácie.
„Je chladno, počasie sa bude zhoršovať a nechcem, aby mi ľudia pri čakaní prechladli,“ vysvetlil.
Zároveň nie je potrebný PIN, ktorý systém čakárne NCZI generuje a veľa ľudí si ho jednoducho nepamätá.
Všeobecní lekári sú na hrane kolapsu
Ozajstnou katastrofou je podľa neho nielen situácia v nemocniciach, ale aj v ambulantnej sfére. Všeobecní lekári sú preťažení pacientmi s Covidom.
„Ľudia v nemocniciach už pribúdať nebudú. Nie preto, že by nebolo dosť pacientov, jednoducho nie sú kapacity. Humanitárna kríza však nie je iba v nemocniciach, ale aj v ambulanciách všeobecných lekárov,“ varuje Szalay.
Dodal, že kapacita zdravotníctva je nižšia ako v predchádzajúcej vlne, lebo množstvo zdravotníkov odišlo a jednoducho nemáme personál, ktorý by ľudí liečil.
Podľa jeho informácií sú lekári vyčerpaní, 99 % z nich ordinuje na plné obrátky. Pacienti sa však často stretávajú s tým, že im lekár nedvíha alebo neodpovedá na maily. Nie je to však preto, že by mali vyvesené telefóny alebo sa nestarali o svojich pacientov.
„Všeobecní lekári majú stovky telefonátov a mailov denne. Ľudia si asi myslia, že zdravotníctvo im má poskytnúť švédske stoly. Sú aj takí, čo nepracujú, ale drvivá väčšina obetavo robí svoju prácu,“ hovorí Szalay.
Médiá vyzval, aby korigovali očakávania Slovákov, pokiaľ ide o kapacity ambulancií všeobecných lekárov. Tí sú okrem množstva práce zavalení aj nadávkami a urážkami zo strany pacientov.
Dvakrát horšie ako druhá vlna
Szalay tiež predstavil niekoľko údajov o tretej vlne. Túto zimu až 7 % z testovaných končí v nemocnici, čo je dvakrát viac ako v druhej vlne. Každý štvrtý hospitalizovaný sa domov už nevráti.
„Treba sa zaočkovať a urobiť všetko pre ochranu seba a blízkych,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska