PRIESKUM: Matovičovu daňovú revolúciu Slováci nechcú, nadšení nie sú živnostníci ani viacčlenné rodiny

  • Iba tretina opýtaných Slovákov vyjadrila reforme Igora Matoviča podporu
  • Väčšina Slovákov ju vníma viac či menej negatívne
matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Iba tretina opýtaných Slovákov vyjadrila reforme Igora Matoviča podporu
  • Väčšina Slovákov ju vníma viac či menej negatívne

Asi tretina Slovákov vníma daňovo-odvodovú reformu pozitívne. Vyplýva z to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza reláciu Na telo s Michalom Kovačičom. Respondenti odpovedali na otázku, ako celkovo vnímate daňovo odvodovú reformu. Prieskumu sa zúčastnilo 1 005 respondentov.

Iba niečo vyše 5 % odpovedalo, že reformu vníma pozitívne a 25,1 % odpovedalo že ju vníma skôr pozitívne. Viac ako 22 % ľudí sa vyjadriť nevedelo.

Z hľadiska sympatií k politickým stranám má reforma najväčšiu podporu u voličov OĽaNO, SaS a PS. Najhoršie ju vnímajú voliči ĽSNS a Smeru.

60 percent voličov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) daňovo-odvodovú reformu vníma rozhodne a skôr pozitívne, tiež 50,9 percenta voličov strany Sloboda a solidarita (SaS) a rovnako pozitívne ju vníma 44,9 percenta voličov hnutia Sme rodina.

V prípade opozície daňovo-odvodovú reformu pozitívne vníma 18,4 percenta voličov strany Hlas – sociálna demokracia, 16,9 percenta voličov Smeru – sociálna demokracia, 14,6 percenta voličov strany Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko a 26,3 percenta voličov Republiky.

Najmenej fanúšikov má daňová revolúcia v radoch dôchodcov. Nadšení však nie sú ani živnostníci, asi iba tretina z nich ju podporuje. 

Veľa fanúšikov nemá reforma ani v radoch viacčlenných rodín, hoci Igor Matovič na tlačovej besede deklaroval, že sa myslí aj na ne. 

V nedeľu 14. novembra Igor Matovič priblížil prvé štyri opatrenia jeho daňovej a odvodovej reformy. Tie sa týkali najmä slovenských rodín. Počas tlačovej besedy uviedol, že navrhuje zvýšiť prídavky na dieťa. Konkrétne je jeho cieľom zodvihnúť ich z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až do skončenia denného vysokoškolského štúdia.

Týka sa detí, rodín aj firiem

Počas predstavenia prvej časti tiež hovoril aj o zvýšení prídavku na krúžky a doučovanie, navýšení daňového bonusu či zodvihnutí rekreačného bonusu zo šiestich na 30 eur. Príspevky majú záležať od toho, či sú rodičia pracujúci alebo nepracujúci.

Počas druhej časti hovoril o návrhoch, ktoré sa zameriavali na zamestnancov a zamestnávateľov. Igor Matovič sľubuje, že 99 % zamestnancov bude mať po reforme vyšší príjem.

„Zamestnanec bude platiť menej zo svojho príjmu na daniach a odvodoch,“ hovorí Igor Matovič. „Firmy nebudú platiť nikde viac.“ Rovnako dodal, že chce uľahčiť život zamestnávateľom, mzdovým účtovníčkam aj zamestnancom.

Podľa jeho slov údajne vysoké odvody a rozdiely medzi hrubou a čistou mzdou demotivujú zamestnávateľov zamestnávať ľudí. Navrhuje, aby sa zrušili všetky výnimky.

Mzda zamestnanca by sa tak počítala pre všetkých rovnako, aby si vedel zamestnávateľ okamžite vypočítať cenu práce na zamestnanca a zamestnanec svoju čistú mzdu. Pri hrubej mzde by sa počítala pre zamestnancov 19 % daň a pre zamestnávateľov 39 % odvod.

Milionárska daň

V tretej časti daňovo-odvodovej revolúcie informoval o návrhu na „férové zdaňovanie firiem“.

Na úvod objasnil, že sa ľuďom prihovára symbolicky pred sviatkom Nežnej revolúcie, počas ktorej ľudia bojovali za slobodu. Práve o to sa vraj pokúša aj minister financií, podľa jeho slov chce vybojovať slobodu pre podnikateľov.

Prvým návrhom je znížiť daň z príjmu pre právnické osoby z pôvodných 21% na 19%.

Druhý návrh hovorí o flexibilných odpisoch majetku na produktívne investície. Firma si môže dodatočné znížiť základ dane až o 50% tým, že ľubovoľne urýchli odpis produktívneho majetku. Firmy tak podľa Matoviča usporia približne 200 miliónov ročne.

Z novinky budú ťažiť podľa Matoviča poctiví podnikatelia, a nie „fifleny, ktoré majú drahé auto napísané na manželovu firmu“.

Peniaze však chce získať vyšším zdanením monopolov a oligopolov, ako sú napríklad banky. Otvorene hovoril o „milionárskej dani“, teda vyššom zdanení bohatých ľudí, ktorí budú musieť podávať majetkové priznania a na ich základe odvádzať dane.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TV Markíza/Na telo, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá