Nový variant omikron už je na Slovensku, myslí si Kalavská. Zdravotník schytá všetky zlé rozhodnutia politikov
- Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská porozprávala o aktuálnej situácii v zdravotníctve
- Podľa nej mala byť očkovacia kampaň riadne riadená
- V ankete prezradila názor na to, či by Fico a Pellegrini propagovali očkovanie, keby boli vo vláde
- Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská porozprávala o aktuálnej situácii v zdravotníctve
- Podľa nej mala byť očkovacia kampaň riadne riadená
- V ankete prezradila názor na to, či by Fico a Pellegrini propagovali očkovanie, keby boli vo vláde
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa po odchode z politiky vrátila naspať k medicíne medzi pacientov. Aktuálne pôsobí na internej klinike na Kramároch v Bratislave. Návrat hodnotí ako veľmi ťažký. Do politiky išla s cieľom zmeniť niečo k lepšiemu.
„Niečo sa nám podarilo, niečo nie. To zdravotníctvo bolo také zdevastované, že tie dva či štyri roky na pozícii ministerky sú veľmi krátky čas. Vízia, že u nás bude niekedy fungujúce zdravotníctvo, pri menení ministrov v priemere každé dva roky, je podľa mňa neuskutočniteľná,“ hodnotí situáciu v slovenskom zdravotníctve.
Konáme neskoro
Podľa lekárky mohol byť manažment tretej vlny pandémie omnoho lepší a vláda sa má v čom zlepšovať. „Rozhodnutia, ktoré sa prijímajú by mali byť jednotné, aby sme videli, že je vláda jednotná,“ hodnotí.
To však, bohužiaľ, nevidíme. Viacerí odborníci sa zhodujú, že sme so zavádzaním prísnejších opatrení zaspali tak trochu na vavrínoch.
„Rozhodnutia by mali byť prijímané veľmi rýchlo na základe odborných doporučení konzília odborníkov. Okrem toho by mali byť predvídateľné, aby aj občania vedeli, čo nastane po kroku A, po kroku B, po kroku C. A v neposlednom rade by to malo byť riadne a jasne vysvetlené,“ dodáva docentka Andrea Kalavská.
Za najväčšiu chybu považuje nejednotnosť vlády, ktorá sa nevie rýchlo rozhodnúť a robí čiastkové riešenia, veľakrát skôr populistické ako odborné.
Odchody zdravotníkov
Lockdown bol posledné možné riešenie, ako sa pokúsiť zastabilizovať situáciu v nemocniciach, ktorým hrozil kolaps pod náporom obrovského počtu hospitalizovaných pacientov.
Okrem nízkeho počtu voľných lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou pociťujeme aj značný nedostatok zdravotníckeho personálu. Medzi druhou a treťou vlnou odišlo približne 1 500 zdravotníkov. Chýbajúcich lekárov, sestier či sanitárov však najviac pociťujú ich kolegovia v nemocnici.
„Každý deň cítime že nás je menej. Každý deň počúvame to, že ja už mám toho plné zuby, ona už má toho plné zuby a keď to skončí, pôjdem preč a v živote už nechcem nemocnicu vidieť,“ hovorí lekárka Kalavská.
„Je to veľmi ťažké. Každá jedná ruka, ktorá bude v zdravotníctve chýbať, bude mať fatálne následky. Zodpovední sú za to politici, pretože naše zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované a dlhodobo nebolo témou na prvom mieste, ktorú by vlády chceli riešiť.“
Prísne opatrenia podľa nej lockdown ukončia vtedy, ak budeme svedomití a budeme dodržiavať všetko to, čo od nás odborníci chcú. Očkovaciu kampaň mal niekto riadiť.
Podľa exministerky sa malo oveľa viac vysvetľovať, prečo je očkovanie dôležité a pokojnou cestou a kultivovane vysvetľovať všetky obavy.
Omikron na Slovensku
Na otázku, či už máme nový variant omikron aj na Slovensku, odpovedala jednoznačne: „Áno, myslím si, že už je na Slovensku.“
Už nie tak jednoznačne odpovedala pri otázke, či by Robert Fico a Peter Pellegrini podporovali očkovanie, keby boli vo vláde. „To sa musíte spýtať ich. Keby boli ale členovia vládnej koalície, tak si myslím že áno,“ dodala.
Aj tieto Vianoce budú pre mnohých ľudí náročným a veľmi smutným obdobím. „Pre nás zdravotníkov budú pracovné a smutné, pretože budeme vidieť veľmi veľa ľudí zomierať, budeme unavení a budeme v práci,“ dodáva na záver.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus