Konečne si môžeš overiť, či je tvoja mačka psychopat. Vedci predstavili metódu, ako to jednoducho zistiť
- Vedci vyvinuli dotazník pre majiteľov mačiek, ktorý je dostupný online
- Ten im pomôže zistiť, kam ich domáci miláčik vlastne zapadá
- Štúdia, ktorá dopomohla k finálnej verzii dotazníku, má pomôcť ľuďom lepšie pochopiť ich domácich miláčikov
- Vedci vyvinuli dotazník pre majiteľov mačiek, ktorý je dostupný online
- Ten im pomôže zistiť, kam ich domáci miláčik vlastne zapadá
- Štúdia, ktorá dopomohla k finálnej verzii dotazníku, má pomôcť ľuďom lepšie pochopiť ich domácich miláčikov
Mačky sú veľmi zaujímavé a inteligentné stvorenia. Niekedy nám ich správanie však príde prehnane zvláštne. Zamyslel si sa už niekedy nad tým, či môže byť tvoja mačka psychopat?
Ako informuje portál Newsweek, skupina vedcov z Univerzity v Liverpoole sa spojila s Univerzitou Johna Mooresa v Liverpoole a prišli s dotazníkom, ktorý objasní odpoveď na túto otázku.
Dotazník aplikovaný na mačky
Vedecký tím vytvoril podrobný dotazník, ktorý by mohol majiteľom mačiek poskytnúť určitú predstavu o tom, aký ich domáci miláčik vlastne je, ako informuje portál Science Alert.
„Naše mačky a rozdiely v ich osobnostiach nás inšpirovali k začatiu tohto výskumu,“ uviedla psychologička Rebecca Evans z Univerzity v Liverpoole.
Dotazník je vytvorený na základe triarchického modelu psychopatie, ktorý meria úrovne drzosti a podlosti. Takýto test je zvyčajne pre ľudí, no vedci ho aplikovali na mačky.
Po dokončení prieskumu, ktorý je k dispozícii aj online, bude majiteľovi mačky poskytnutá miera, ktorá sa nazýva CAT-Tri+. Tá určí mieru psychopatie, do ktorej zapadá jeho domáci miláčik.
Pochopenie vzťahu majiteľa a domáceho miláčika
Dotazník zisťuje, aká dobrodružná je mačka pri objavovaní, ako reaguje na iné mačky alebo ako sa správa, ak cíti nebezpečenstvo. Takisto sú v ňom zahrnuté aj iné faktory, ktoré merajú nevľúdnosť voči zvieratám a ľuďom, aby pomohli pochopiť vzájomný vzťah medzi mačkou a jej majiteľom.
„Osobne ma tiež zaujíma, ako môže vnímanie psychopatie majiteľa u ich mačky ovplyvniť vzťah majiteľa a mačky. Moja mačka Gumball dosahuje relatívne vysoké skóre na stupnici disinhibície – čo znamená, že môže byť dosť hlasná a vyhľadávajúca blízkosť,“ doplnila Evans.
Cieľom štúdie, ktorá predchádzala vzniku dotazníku, je poskytnúť ľuďom lepšie pochopenie ich domácich miláčikov. K vytvoreniu finálneho dotazníku bolo potrebné dlhodobé skúmanie. Celkovo sa nahliadalo na vzťahy medzi 2 042 majiteľmi mačiek a ich domácimi miláčikmi.
Menej mačiek v útulkoch
Psychologička Rebecca Evans tiež vysvetlila, že výsledky dotazníku by mohli v značnej miere pomôcť majiteľom alebo veterinárom identifikovať nežiadúce správanie domácich miláčikov a vykonať potrebné zlepšenia v prospech zvieraťa.
Ako uviedol výskumnícky tím, je možné a dosť pravdepodobné, že každá jedna mačka má v sebe prvok psychopatie.
„Je pravdepodobné, že všetky mačky majú prvok psychopatie, pretože to mohlo byť kedysi užitočné pre ich predkov, pokiaľ ide o získavanie dôležitých zdrojov, napríklad potravy, územia a príležitostí na párenie,“ uvádza Evans.
Výsledky dotazníku by mohli tiež podľa vedcov dopomôcť k zníženiu počtu mačiek, ktoré sa ocitnú v útulku alebo môžu byť utratené.
Zdroje: Science Alert, Newsweek, ScienceDirect