Slovenskí milionári prezradili, vďaka čomu neustále bohatnú aj počas pandémie. Kľúčová je zmena ich taktiky
- Čo bolo ich najväčším zdrojom bohatnutia?
- Stávajú sa investície aj koníčkom?
- Slovenskí milionári zodpovedali, ako sa im podarilo bohatnúť aj v pandémii
- Čo bolo ich najväčším zdrojom bohatnutia?
- Stávajú sa investície aj koníčkom?
- Slovenskí milionári zodpovedali, ako sa im podarilo bohatnúť aj v pandémii
Z unikátneho prieskumu medzi dolárovými milionármi J&T BANKA Wealth Report vyplýva, že najväčším zdrojom bohatnutia a zhodnocovania majetku úspešných Slovákov boli za posledných 12 mesiacov zisky z investovania – najmä do akcií a do nehnuteľností.
Z podnikateľov na investorov
Hneď v úvode reportu sa uvádza, že dolároví milionári na Slovensku aj v Česku sú na svojom vrchole. V porovnaní s minulým rokom sa ich priemerný vek posunul o rok. Až v polovici prípadov ide o podnikateľov či majiteľov firiem po päťdesiatke. Priemerný vek dolárového milionára na Slovensku je 53 rokov, v prípade Česka ide o 55 rokov.
V porovnaní s minulými rokmi tak došlo k zmene. V doterajších prieskumoch totiž milionári za rozhodujúci faktor zvyšovania svojho bohatstva označovali príjmy z podnikania či zo zamestnania. Ťažisko zhodnocovania ich majetku sa tak presúva od podnikania k investovaniu. V tlačovej správe uvádzajú, že tak možno nadnesene povedať, že dochádza k ich prerodu z podnikateľov na investorov.
„Samozrejme, je potrebné brať do úvahy aj fakt, že po minuloročnom najmä marcovom prudkom poklese cien aktív ich ceny následne výrazne rástli, čo malo vplyv na nárast bohatstva viac ako po minulé roky. No to by nebolo možné, ak by slovenskí investori počas rokov neprešli obrovský kus cesty,“ vysvetľuje riaditeľka J&T BANKY na Slovensku Anna Macaláková.
„Práve počas pandemickej krízy, ktorá významne zasiahla aj finančné trhy, totiž potvrdili ich investičnú vyspelosť, keď nielenže aktíva nevypredávali, ale mnohí z nich pokles trhov využili na nákup ďalších a zarobili tak na následnom raste ich cien,“ dopĺňa.
Nový koníček
Prieskum sa na tento jav pozrel z blízka, pričom z reportu vychádza, že finančný rozhľad, očakávanie oživovania ekonomiky a chuť investovať u slovenských milionárov potvrdzuje aj fakt, že najzaujímavejšie zhodnotenie očakávajú od akcií zahraničných firiem (46 %). Prieskum tiež ukázal ďalší zaujímavý jav.
U mnohých, najmä mladších milionárov sa investovanie do akcií stalo koníčkom a konkrétne tituly skúšajú nakupovať v menších objemoch. Chcú tak zistiť, či dokážu čítať trh a pochopiť ho.
„Ak sa však rozhodnú investovať väčší objem prostriedkov, stále zostávajú verní investíciám cez podielové fondy a dôležitú úlohu zohráva konzultácia finančných rozhodnutí s privátnym bankárom,“ hovorí Anna Macaláková.
Z reportu tiež možno vyčítať, že vysoké očakávania zhodnotenia medzi milionármi si aj tento rok udržali investície do stavebných pozemkov a rezidenčných nehnuteľností, ktoré zaznamenávajú kontinuálny rast cien.
„Milionári veria v ich potenciál z dôvodu dlhodobo nízkych úrokových sadzieb na trhu, vnímajú ich aj ako ochranu proti inflácii a vidia štrukturálny previs dopytu nad ponukou najmä pre komplikovanosť (časovú aj administratívnu) stavebnej legislatívy,“ píše sa v reporte.
Okrem toho tiež milionári veria aj investíciám do startupov a dôvera stúpla aj v prípade kryptomeny. Prieskum ukázal, že kryptomenám veria skôr mladší investori.
Zaisťujú sa investíciami do nehnuteľností
Ako bolo uvedené už vyššie, milionárom sa darilo aj vďaka investíciám. Až dve tretiny slovenských milionárov totiž uviedli, že v poslednom roku ich majetok narástol. Vďačia za to najmä spomínaným investíciám do akcií a do nehnuteľností, no významnú rolu stále hrá aj príjem z podnikania či zo zamestnania. Zaujímavosťou tiež je, že mladším milionárom sa darilo v bohatnutí lepšie ako tým starším.
V tlačovej správe sa tiež uvádza, že mnoho milionárov očakáva, že ich majetok a bohatstvo bude rásť aj naďalej. Za faktor, ktorý by ich v budúcnosti mohol ohroziť, označujú vysokú infláciu.
„Preto sa voči nej zaisťujú, a to najmä investíciami do nehnuteľností, do akcií firiem či inými rizikovejšími investíciami s potenciálom vyššieho výnosu, ktorý by ich majetok nielen ochránil pred vplyvmi inflácie, ale ho aj zhodnotil,“ tvrdí Anna Macaláková.
V dobe, keď čelíme klimatickej kríze, je nutné aj prihliadanie na životné prostredie. Deväť z desiatich slovenských dolárových milionárov zastáva názor, že úspešný biznis možno dosiahnuť bez poškodzovania životného prostredia
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TS/J&T BANKA