Rozširuje sa kult bezkontaktnej spoločnosti. Ľudia sa nepotrebujú stretávať s nikým, zdanlivá utópia sa stáva realitou
- Mladí ľudia v Južnej Kórei vybavia všetko cez internet a telefón, nepotrebujú sa vôbec socializovať
- Vznikajú dokonca aj obchody, kde ťa obslúži robot alebo avatar
- Na online životný štýl si budú musieť zvyknúť dôchodcovia, boj zatiaľ prehrávajú
- Mladí ľudia v Južnej Kórei vybavia všetko cez internet a telefón, nepotrebujú sa vôbec socializovať
- Vznikajú dokonca aj obchody, kde ťa obslúži robot alebo avatar
- Na online životný štýl si budú musieť zvyknúť dôchodcovia, boj zatiaľ prehrávajú
Južná Kórea sa objavuje v rebríčkoch krajín, ktoré najlepšie zvládli boj s pandémiou na popredných miestach. Krajina je totiž natoľko technologicky popredu, že ani v bežnom živote sa obyvatelia nepotrebujú stretnúť a interagovať, aby niečo vybavili. Dodržiavať opatrenia preto ľuďom nerobí veľký problém, keďže sú zvyknutí na izoláciu a dištancovanie sa od ostatných.
Nepotrebuje sa stretávať s nikým
Príkladom je napríklad absolvent vysokej školy Lee Su-bin zo Soulu, o ktorom píše The Guardian. Prechod na nový životný štýl mu nerobil problém.
„V univerzitnej knižnici som si rezervoval knihy online, tie sa vydezinfikovali v sterilizátore a potom som si ich mohol vyzdvihnúť vo svojej skrinke,“ opísal spôsob, akým fungovalo požičiavanie kníh, ktoré k svojmu štúdiu potreboval.
Podobný spôsob života, bez ľudského kontaktu, mala aj Lee Ye-rin, 32 ročná administratívna pracovníčka. Jej príbeh prináša BBC. Ye-rin pracuje z domu, cvičí doma a sleduje filmy a seriály prostredníctvom streamovacích služieb.
„Od vypuknutia pandémie som vonku takmer nejedla. Objednávam si rôzne jedlá ako donášku, dokonca aj zmrzlinu. Ak chcem variť, objednám si potraviny, ktoré mi tiež privezie kuriér,“ priblížila, ako vyzerajú jej dni.
Anglické slovo untact, ktoré najlepšie vystihuje dianie v Južnej Kórei v marketingovom svete, poznajú od roku 2017. Slovo sa dá vysvetliť ako robenie činnosti, bez priameho kontaktu s ostatnými, napríklad používanie samoobslužných pokladní v supermarkete, nakupovanie online či bezkontaktné platby.
Počas pandémie sa juhokórejská vláda rozhodla, že naštartuje ekonomický rast odstránením ľudskej interakcie zo spoločnosti. Tento prístup sa postupne rozširuje do všetkých odvetví, od zdravotníctva až po obchod či zábavu.
Cieľom je zvýšiť produktivitu a znížiť byrokraciu, avšak niektorí odborníci majú obavy zo sociálnych dôsledkov.
„Ak viac ľudí stratí pocit kontaktu kvôli nedostatku interakcie tvárou v tvár, spoločnosť zažije zásadnú krízu,“ upozornil Choi Jong-ryul, profesor sociológie na univerzite Keimyung. Bezkontaktná spoločnosť má podľa neho výhody, ale môže mať aj negatívny vplyv na sociálne prežívanie jedincov.
V Južnej Kórei žijú v budúcnosti
Skutočnosť, že Južná Kórea žije v budúcnosti, je viditeľná na každom kroku. V reštauráciách varia roboti kávu, dokonca obsluhujú. Dezinfekciu ti strekne na ruky tiež robot, ktorý aj odmeria teplotu a upozorní, ak ľudia nemajú rúško.
Nový smartfón si môžeš kúpiť v predajni, kde nie je ani jedna skutočná osoba.
Ak máš problém s vládou, onedlho sa budeš môcť s niektorým z jej predstaviteľov porozprávať v metaverse – virtuálnom priestore. Technológie sa využívajú aj pri liečbe Covidu. Aplikácia monitoruje zdravotný stav pacienta a poskytuje lekárovi prístup k videu.
S technológiami bojujú najmä seniori
Vyzerá to tak, že mladšej generácií tento spôsob života vyhovuje. Seniori majú však častejšie problémy zvyknúť si, že sa socializácia presúva do online priestoru. Nevedia tiež pracovať s modernými technológiami, väčšina z nich využíva svoj telefón iba na telefonovanie a hodiny.
Seniori mali počas pandémie preto najväčšie problémy so socializáciou. Množstvo dôchodcov predtým navštevovalo seniorské centrá, no počas pandémie ich zatvorili a podľa prieskumov až 97 percent z nich prestalo vychádzať von, pretože sa báli nákazy.
Krajina nedávno oznámila, že plánuje investovať takmer 30 miliárd wonov do výskumu digitálnej liečby depresie. Na osamelosť u starších ľudí, ktorá je dlhodobo problémom v krajine, sa zatiaľ lieky nenašli.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, BBC, Prieskum