Do istej miery obchádza vakcíny, no je miernejší ako delta. Toto zatiaľ vieme o omikrone
- Svet počas posledných týždňov desí nový variant koronavírusu omikron
- Množstvo krajín prijalo prísne opatrenia
- Prvé tri prípady sa objavili už aj na Slovensku
- Svet počas posledných týždňov desí nový variant koronavírusu omikron
- Množstvo krajín prijalo prísne opatrenia
- Prvé tri prípady sa objavili už aj na Slovensku
Počas posledných dvoch týždňov sa správy ohľadom koronavírusu týkajú najmä nového variantu omikron. Vedci po celom svete ho analyzujú a snažia sa zistiť, či môže byť nebezpečnejší ako doteraz známe varianty.
Times of Israel informuje, že juhoafrickí lekári podľa doteraz známych údajov tvrdia, že omikron je miernejší ako delta variant. Podľa dát, ktorými disponujú, bolo len 30 % hospitalizácií nakazených omikronom vážnych. V porovnaní s predchádzajúcimi vlnami je to o polovicu menej. Zomierajú len 3 % pacientov, na rozdiel od 20 % z predchádzajúcich vĺn.
Z desiatok pacientov, s ktorými sa lekári v Južnej Afrike stretávajú, len málokto potrebuje ísť do nemocnice. Jeden z lekárov Unben Pillay hovorí, že väčšina z nakazených zvládne chorobu doma, počas 10 až 14-dňovej izolácie.
Tieto dobré správy sa týkajú aj pacientov, ktorí sú v pokročilom veku alebo majú zdravotné ťažkosti. Kvôli tomu môžu byť zraniteľnejší. Podľa Národného inštitútu pre prenosné choroby teda platí, že len 30 % hospitalizovaných má vážny priebeh, skrátil sa aj priemerný čas hospitalizácie z pôvodných 8 dní na 2,8 dňa.
Stále však ide len o predbežné správy. Na to, aby boli dáta definitívne, je potrebné počkať ešte niekoľko týždňov, kým budú mať odborníci čas viac sa o novom variante dozvedieť. Nový variant sa zároveň pravdepodobne podpísal na náraste prípadov, ktoré sužujú krajinu.
Epicentrom omikronu je Južná Afrika, kde bol variant zachytený vôbec po prvýkrát. Postupne sa však objavuje po celom svete, dnes sme ťa informovali, že sa prvé tri prípady objavili aj u nás.
Omikron versus vakcíny
V Spojenom kráľovstve očakávajú vlnu ochorenia v súvislosti s omikronom v priebehu januára, pričom predpokladajú, že môže spôsobiť 25 až 70-tisíc úmrtí, píše BBC. Ich predpovede sú menej optimistické, myslia si napríklad, že omikron tam bude dominantný už na konci tohto roka.
Líšia sa aj informácie o funkčnosti vakcín. Vo všeobecnosti sa vedci zhodujú, že vakcíny budú do nejakej miery fungovať, dve dávky však nemusia stačiť. The Jerusalem Post píše, že dokonca tri dávky vakcíny Pfizer sú až 4-krát menej účinné voči omikronu ako voči delte.
Štúdia, ktorú v článku opísali, potvrdzuje, že ľudia s posilňujúcou dávkou sú lepšie chránení ako tí, ktorí ju nedostali. Samozrejme, sú tiež lepšie chránení ako ľudia, ktorí zaočkovaní nie sú vôbec. Očkovanie a preočkovanie ďalšou dávkou zároveň chráni pred ťažším priebehom v prípade, že by sa človek nakazil.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Times of Israel, BBC, The Jerusalem Post