Pribudlo viac ako 60 úmrtí na Covid. Na rozšírenie omikronu sa Slovensko potrebuje pripraviť už dnes
- V nedeľu 12. decembra laboratóriá na Slovensku celkovo vyhodnotili 6 963 PCR testov
- Počet hospitalizovaných klesol o päť, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 332 ľudí s ochorením COVID-19
- V nedeľu 12. decembra laboratóriá na Slovensku celkovo vyhodnotili 6 963 PCR testov
- Počet hospitalizovaných klesol o päť, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 332 ľudí s ochorením COVID-19
Za uplynulý deň pribudlo 61 obetí ochorenia COVID-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 2 834 Slovákov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Pozitívny RT-PCR test malo uplynulý deň 2 370 ľudí, pričom najviac prípadov odhalili v Bratislavskom kraji, a to konkrétne 534. V Žilinskom kraji pribudlo 340 pozitívne testovaných, v Trnavskom 337, Trenčianskom 306 a v Nitrianskom 289. Košický kraj zaznamenal 243 nových nákaz, Banskobystrický 161 a Prešovský 160.
Na Slovensku za uplynulý deň vykonali 20 318 antigénových testov, z ktorých bolo 678 pozitívnych. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia takmer 73 percent, v prípade PCR testov to bolo viac ako 69 percent.
Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 596 osôb. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 293 ľudí, z toho plne zaočkovaných je 35 pacientov. Takmer 79 percent zo všetkých hospitalizovaných Slovákov nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 698 793. Druhú dávku vakcíny dostalo 2 393 664 ľudí a tretiu, teda posilňujúcu dávku už absolvovalo celkom 607 664 ľudí.
Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 15 415 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 2 801.
Matematik Richard Kollár na sociálne sieti konštatuje, že verejnosť je po dvoch rokoch pandémie nespokojná a nečuduje sa.
„Pandemické opatrenia už dlhodobo obmedzujú mnohým to, čo je pre nich úplne nevyhnuté. Nie deň, dva, ale celé mesiace. Dostávajú ich do neriešiteľných životných situácií. Absencia možností uskutočniť vlastné nevyhnutnosti ničí mnohým životy často oveľa viac ako ochorenie COVID-19.“
Tvrdí, že našťastie, mnohí sú aj extrémne trpezliví. „Len či budeme trpezliví aj my, keď naši športovci budú neúspešní, keď naši absolventi škôl budú nevzdelaní, keď naši špecialisti budú neskúsení bez praxe. Keď z našej krajiny odídu aj posledné zdravotné sestry.“
Môže sa tiež stať, že nám budú vládnuť len tí, čo tu zostanú, a budú chcieť v tom bezútešnom stave spoločnosti vládnuť. Je samozrejme jasné, že pandemické opatrenia nevyhnutne potrebujeme, keďže priamo zabraňujú odvrátiteľným úmrtiam v krátkodobom aj dlhodobom časovom horizonte, konštatuje matematik.
Niečo teda urobiť musíme. Aká je a bola, cesta von z tohto začarovaného kruhu? Podľa Kollára je vo výnimkách, flexibilite a vzájomnej empatii. Práve to funguje v severských krajinách, predpokladá sa, že ľudia nebudú zneužívať systém, keď im umožní uskutočňovať ich vlastné nevyhnutnosti.
Tvrdí, že potrebujeme ako spoločnosť silne vyhodnocovať individuálne prípady, posudzovať jednotlivosti a nie celky.
„Jasne, nemáme na to dosť ľudí, ale tam sa presne urobila chyba. Lebo nie je potrebné z hľadiska šírenia infekcie zatvoriť všetky detské krúžky, všetky obchody, či všetky prevádzky, len tie, ktoré zatvoriť môžeme. Nie je v skutočnosti dôležité zakázať predaj batérií na mesiac pre všetkých mimo online nákupov.“
Pripomína, že potrebujeme byť flexibilní.
Poukazuje tiež na príchod variantu omikron. „Ak by sa náhodou ukázalo, že klinický priebeh ochorenia bude v niektorej veľkej skupine pri omikrone aspoň porovnateľný s deltou a alfou, a omikron sa bude navyše extrémne rýchlo a efektívne šíriť, tak prídeme pomerne rýchlo do stavu, že nefarmaceutické opatrenia budú vedieť šírenie spomaliť už len veľmi málo a lokálne.“
Otázka toho, čo je nevyhnutné, bude opäť na stole. Pripomína, že na spomalenie šírenia bude potrebné obmedziť všetko, čo nie je nevyhnutné. Týkať sa to zrejme bude januára a februára, no riešiť by sme to mali už dnes. Minimálne na severe Európy sa to už deje.
„A tie otázky, ktoré akože riešime dnes, tak tie sme mali riešiť pred dvomi mesiacmi. Sami porozmýšľajte, čo všetko je nevyhnutnosť pre vás osobne a čoho všetkého a na ako dlho ste schopní sa vzdať.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár