Obľúbená ruská sociálna sieť získala kontroverzného majiteľa. Vláda chce kontrolovať internet, tvrdí opozícia
- Spoločnosť, ktorá vlastní ruskú sociálnu sieť VKontakte, má nového riaditeľa
- Stal sa ním človek blízky prezidentovi Vladimirovi Putinovi
- Opozícia tvrdí, že v krajine dochádza k potlačovaniu slobody prejavu
- Spoločnosť, ktorá vlastní ruskú sociálnu sieť VKontakte, má nového riaditeľa
- Stal sa ním človek blízky prezidentovi Vladimirovi Putinovi
- Opozícia tvrdí, že v krajine dochádza k potlačovaniu slobody prejavu
Ruská spoločnosť VK, ktorá vlastní najpoužívanejšiu sociálnu sieť v Rusku VKontakte, v pondelok uviedla, že jej výkonným riaditeľom sa stal Vladimir Kirijenko. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá podotýka, že Kirijenko je synom jedného z najbližších spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Prosím, privítajte v našom tíme Vladmira Kirijenka,“ napísala spoločnosť VK vo vyhlásení. Podľa spoločnosti má Kirijenko už skúsenosť so spustením viacerých úspešných a komplexných projektov. „Veríme, že má všetky schopnosti na to, aby vyniesol VK do nových výšin,“ píše sa vo vyhlásení.
Vláda kontroluje internet
Podľa agentúry AFP je tento krok ďalším znakom rastúcej kontroly ruských sociálnych sietí vládou. Vladmir Kirijenko je totiž synom Sergeja Kirijenka — námestníka šéfa kancelárie ruského prezidenta. Ide o kľúčovú pozíciu v Kremli, píše AFP. Sergej Kirijenko bol okrem toho toho tiež premiérom Ruska v čase, keď na čele krajiny stál Boris Jeľcin.
Toto oznámenie pritom VK vydala len dva týždne po tom, ako spoločnosť ruského miliardára Ališera Usmanova USM Holdings uviedla, že svoj podiel vo VK predala štátom kontrolovanému ruskému koncernu Gazprom.
V posledných rokoch sa Rusko pod zámienkou ochrany menšín a boja s extrémizmom snaží o kontrolu ruského internetu a často podniká právne kroky proti rôznym internetovým platformám – vrátane spoločností Google či Twitter – za to, že neodstránili obsah, ktorý Moskva označuje za nelegálny, uvádza AFP.
Potláčanie slobody prejavu
Ruská opozícia však obviňuje Kremeľ, že takýmito reguláciami prichádza v krajine k ďalšiemu potláčaniu slobody prejavu.
Spoločnosť VK sa v minulosti nazývala Mail.ru Group a okrem sociálnej siete VKontakte pod ňu spadajú aj sociálna sieť Odnoklassniki i ďalšie webové stránky. VKontakte je ruským ekvivalentom sociálnej siete Facebook, pričom sa uvádza, že má až 97 miliónov užívateľov, poznamenáva AFP.
Konšpirátori ju milujú
Práve VKontakte, či skrátene VK, je obľúbenou platformou pre konšpirátorov či dezinformačné prúdy aj preto, že táto sieť je oproti Facebooku menej regulovaná a príspevky nie sú také kontrolované.
„Nie sú tam žiadne škrupule, regulácie či moderovanie obsahu zo strany prevádzkovateľov,“ povedal pre Startitup odborník na dezinformácie Tomáš Kriššák.
Samotná ruská sociálna sieť vznikla v roku 2006, teda dva roky po štarte amerického Facebooku. Stál za ňou vývojár Pavel Durov a svoje dielo prezentoval na Petrohradskej štátnej univerzite.
Spočiatku išlo o sieť na prepojenie študentov, no platforma začala rásť. Hravo prekročila hranicu 100-tisíc, ale aj milión používateľov. Už v roku 2008 predbehla svojho konkurenta, ruskú sociálnu sieť Odnoklassniki. V súčasnosti má VK 100-miliónov aktívnych a 500-miliónov registrovaných užívateľov.
Durov neskôr za podivných okolností firmu opustil. V roku 2014 verejne priznal, že nie je práve šťastný, akým smerom sa sociálna sieť uberá. Problémom totiž boli noví vlastníci, ktorí boli prepojení na Kremeľ.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, expandedramblings