Absolventi slovenských vysokých škôl nie sú vhodní pre pracovný trh, upozorňujú podnikatelia (PRIESKUM)

  • Na školách je nízka kvalita výučby, kritizujú členovia Podnikateľskej aliancie Slovenska
  • Chcú, aby sa školy financovali v úmere s ich kvalitou. Čím lepšie, tým viac
studenti, vyucovanie, skola, peticia
TASR/AP, Roman Hanc, Laurent Gillieron/Keystone
  • Na školách je nízka kvalita výučby, kritizujú členovia Podnikateľskej aliancie Slovenska
  • Chcú, aby sa školy financovali v úmere s ich kvalitou. Čím lepšie, tým viac

Viac ako 90 % podnikateľov by privítalo zásadnejšiu reformu vysokého školstva. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 50 právnických osôb a päť živnostníkov z celého Slovenska.

Viac ako polovica z nich uviedla ročný obrat do jedeného milióna eur, päť subjektov obrat nad 30 miliónov eur. Prieskum finančne podporila Nadácia Ministerstva hospodárstva SR. Informoval o tom výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj.

Myslia si, že by mala mať vláda väčšie slovo

Takmer necelá štvrtina opýtaných schvaľuje súčasný model vysokoškolskej samosprávy. Viac ako 75 % podnikateľov je za väčšiu úlohu štátu pri riadení vysokých škôl. Vláda by mala podľa ich názoru prebrať spoluzodpovednosť a vytvárať vhodné prostredie na podporou vedeckých inštitúcií, zamestnávateľov a motiváciu k ich spolupráci.

Približne 10 % podnikateľov si myslí, že koordinovať spoluprácu vysokých škôl s prostredím vedy a biznisu by mala vláda priamo. Na tom, že vo vzdelávacom procese je potrebná väčšia zaangažovanosť expertov z praxe, sa zhodlo takmer 97 % podnikateľov.

Necelých 95 % z nich si myslí, že vysoké školstvo by sa malo viac otvoriť externému prostrediu. Taktiež by sa do riadenia mali zapojiť ľudia s vysokým renomé stojaci mimo akademického sektora.

Kvalitnejšie školy by mali dostať viac peňazí

S tvrdením, že by sa financovanie vysokých škôl malo odvíjať od ich kvality, súhlasilo takmer 95 %. Slovensko v podiele vysokoškolákov študujúcich v zahraničí niekoľkonásobne prevyšuje priemer vyspelých krajín.

Lidaj poukázal na to, že Slovensko v podiele vysokoškolákov študujúcich v zahraničí niekoľkonásobne prevyšuje priemer vyspelých krajín. „Podnikatelia vidia príčiny najmä v tom, že naše vysoké školy nevychovávajú absolventov vhodných pre pracovný trh (64 percent). Ďalšie príčiny vidia vo všeobecne nízkej kvalite výučby (55 percent) a v slabej previazanosti univerzít s prostredím vedy (47 percent),“ konštatoval.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá