V nemocniciach bude zrejme viac pacientov, ako sa pôvodne čakalo. Omikron sa množí asi 70-krát rýchlejšie
- Omikron sa v roku 2022 pravdepodobne stane dominantným variantom Európy
- Rúška by preto mali ostať bežnou súčasťou dňa
- Omikron sa v roku 2022 pravdepodobne stane dominantným variantom Európy
- Rúška by preto mali ostať bežnou súčasťou dňa
V dôsledku vysokej prenosnosti nového variantu koronavírusu bude podľa predpovedí túto zimu hospitalizovaných alebo mŕtvych viac ľudí, ako sa pôvodne predpokladalo, cituje The Guardian agentúru EÚ.
Do polovice januára dominantným
Aj napriek tomu, že sa na Slovensku zákaz návštev zrušil, bude pravdepodobne nutné ich vedome čo najviac obmedziť. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb totiž uvádza, že omikron „veľmi pravdepodobne“ aktuálne zvýši počet obetí v Európe.
„Pravdepodobnosť ďalšieho šírenia variantu omikron v európskom priestore považujeme za veľmi vysokú a vnímame ako veľmi pravdepodobné, že bude mať na svedomí ďalšie hospitalizácie a úmrtia, v nadväznosti na tie, ktoré boli očakávané z predchádzajúcich predpovedí zohľadňujúcich iba variant delta,“ cituje The Guardian riaditeľku Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Ďalej odporúča, aby ľudia nosili rúška v najvyššej možnej miere a zvážili masívne stretávanie sa medzi viacerými domácnosťami. Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, na Twitteri uviedla:
„Čelíme ďalším Vianociam v pandemickom režime. Sme však pripravení bojovať proti vírusu viac ako kedykoľvek predtým. Viac ako 66 % Európanov dostalo dve dávky vakcíny. A 62 miliónov ľudí už dostalo posilňovaciu vakcínu, čo je v súčasnosti najlepšia dostupná ochrana proti omikronu.“
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tiež varovala, že sa očakáva, že omikron bude do polovice januára dominantným variantom v Európe, informuje Trtworld.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v nedeľu informovala, že variant omikron je infekčnejší než delta variant.
Pokles ochrany
The Guardian tiež informoval, že na základe vzoriek tkaniva odobratých z priedušiek sa zistilo, že variant omikron sa množí asi 70-krát rýchlejšie ako pôvodný variant a delta variant. To môže vysvetľovať jeho rýchly prenos.
Štúdia Hongkongskej univerzity tiež zistila, že nový variant naopak rástol v pľúcnom tkanive 10-krát pomalšie, čo by zas podľa autorov mohlo byť indikátorom nižšej závažnosti ochorenia.
Michael Chan Chi-wai, ktorý výskum viedol, objasnil, že výsledok treba interpretovať opatrne, pretože závažnosť ochorenia závisí nielen od toho, ako rýchlo sa vírus replikuje, ale aj od imunitnej odpovede človeka a od toho, ako imunitný systém funguje.
O nutnosti posilňovacej dávky preto snáď ani nie je potrebné diskutovať.
Forbes počas dnešného dňa poukázal na štúdiu publikovanú v JAMA Network Open. Tá hovorí, že vakcíny Pfizer a Moderna v prípade seniorov vykazujú po štyroch mesiacoch po poslednom očkovaní pokles ochrany.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Guardian, trtworld-com, forbes.com, The Guardian