Exriaditeľ SIS Ivan Lexa a ďalšie postavičky z Mečiarových amnestií môžu skončiť za mrežami, rozhodol Súdny dvor EÚ

  • Zásada „ne bis in idem" nebráni zatykaču v prípade M. Kováča ml.
  • Súd v Bratislave tak môže začať pojednávať
mečiar
Vladimír Mečiar TASR/Tomáš Halász
  • Zásada „ne bis in idem" nebráni zatykaču v prípade M. Kováča ml.
  • Súd v Bratislave tak môže začať pojednávať

Zásada „ne bis in idem“ (nikoho nemožno potrestať za ten istý skutok dvakrát) nebráni vydaniu európskeho zatykača voči osobám obžalovaným z únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča. Uviedol to vo štvrtkovom rozsudku Súdny dvor EÚ (CJEU).

Zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie nepredstavujú prekážku vydaniu zatykača, keďže vnútroštátne súdne orgány ešte nerozhodli o trestnoprávnej zodpovednosti obvinených osôb,“ uviedol CJEU.

V praxi to znamená, že v prípade ľudí, ktorých sa týkali Mečiarove amnestie, sa môže pokračovať v súdnom konaní. Väzenie tak hrozí 13 ľuďom, vrátane bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Ak by totiž ušli zo Slovenska pred stíhaním, bude na nich možné vydať európsky zatykač.

https://www.facebook.com/100044201361085/posts/465254161624625/?d=n

Vo svojom rozsudku Súdny dvor najprv uviedol, že „na spor vo veci samej sa vzťahuje právo Únie, keďže na konanie o vydaní európskeho zatykača, ktoré má vnútroštátny súd v úmysle začať, sa môže uplatniť rámcové rozhodnutie o európskom zatykači“, a teda aj ustanovenia Charty základných práv Európskej únie týkajúce sa zásady „ne bis in idem“, ktorú toto rámcové rozhodnutie osobitne vykonáva.

Súdny dvor ďalej pripomenul, že na spomínanú zásadu sa možno odvolávať „len vtedy, ak došlo k preskúmaniu trestnoprávnej zodpovednosti dotknutej osoby a bolo voči nej vydané rozhodnutie“.

Len takýto výklad je totiž podľa CJEU v súlade s „legitímnym cieľom“, ktorým je zabrániť beztrestnosti osôb, ktoré spáchali trestný čin. 

V tejto súvislosti Súdny dvor podotkol, že rozhodnutie z 29. júna 2001, ktorým došlo k zastaveniu trestného stíhania voči dotknutým osobám, má podľa vnútroštátneho práva účinky oslobodzujúceho rozsudku.

Spor sa dostal do Luxemburgu – sídla Súdneho dvora EÚ – po tom, ako Okresný súd Bratislava III oznámil, že na jedného z obžalovaných zvažuje vydanie európskeho zatykača.

Slovenský súd chcel vedieť, či je vydanie zatykača i zrušenie amnestie v súlade s právom Európskej únie. Slovenský súd svoje pochybnosti založil najmä na zásade „ne bis in idem“, keďže trestné konanie voči danej osobe už bolo právoplatne zastavené.

„Ne bis in idem“ znamená doslovne „nie dvakrát o tom istom“. Ide o latinské vyjadrenie právneho princípu, podľa ktorého nikoho nemožno potrestať za ten istý skutok dvakrát, či už za trestný čin, alebo za priestupok.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá