Z čiernej listiny zízajú tváre nových politikov: Donútili ste nás siahnuť na dno, nezaujímate nás, odkazuje podnik
- Hoci bol blacklist Dunajského Pivovaru v máji dlhší, niektorí politici na ňom majú stále čestné miesto
- Podnik kritizuje nezáujem vlády a neochotu pomôcť
- Podnikatelia z celého Slovenska spájajú svoje sily a sú pripravení bojovať za svoje živobytie
- Hoci bol blacklist Dunajského Pivovaru v máji dlhší, niektorí politici na ňom majú stále čestné miesto
- Podnik kritizuje nezáujem vlády a neochotu pomôcť
- Podnikatelia z celého Slovenska spájajú svoje sily a sú pripravení bojovať za svoje živobytie
Blacklist obľúbenej bratislavskej reštaurácie sa prvýkrát objavil už v máji tohto roka. Na čiernej listine Dunajského Pivovaru sa nachádzali členovia vlády, štátni tajomníci a bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. V tomto období bola listina plná a miesto na nej si vyslúžilo viac ako 30 osôb.
Prešiel nejaký čas a Dunajský Pivovar čiernu listinu prerobil. Niektoré mená na nej ostali, niektoré zmizli. V zozname je však aj niekoľko nováčikov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Reštaurácia fotografiu zverejnila na sociálnej sieti, kde aj vysvetlila, čím si niektorí politici vyslúžili miesto na zozname.
„Pandémiu a boj s ňou vrátane očkovania len zneužívate k politickému zápasu a svojmu prospechu. Nič iné za tým nevidíme. Dva roky. Dva roky nátlaku, strachu, chorých, mŕtvych a v podstate sa nič nemení, ale na vašom prístupe,“ uvádza sa v príspevku.
Nezaujímate nás
Majiteľ podniku zároveň spomína takmer všetko, s čím sa súčasná vláda spája. Či ide o miliónové testovanie, očkovaciu lotériu, mafiu a bláznov. „Máme strach už len počuť vetu či jej parafrázu od pána ministra financií,“ konštatuje majiteľ.
Príspevok zároveň poukazuje na kritickú situáciu v gastro sektore. „Nútili ste nás ako gastro segment siahnuť na dno svojich síl a to nielen finančných.“ Kritika však neobišla ani opozíciu, ktorá je známa tým, že nerobí nič iné, len spochybňuje vakcíny a organizuje bezrúškové protesty, ktoré sú plné dôchodcov a podobne.
Na blackliste si miesto vyslúžil aj hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý by mal podľa podniku rezignovať a svojou účasťou na vyhlasovaní mnohých absurdných nariadení s nimi v podstate súhlasí.
Zaujímavosťou je, že na zozname sa našlo miesto aj pre „fašistické oddelenie“, ako podnik označuje niektorých predstaviteľov strán ĽSNS a Republika.
„Pred chorobou máme, samozrejme, rešpekt. Venovali sme veľké úsilie a aj financie na podporu očkovania a odmenu zaočkovaných ľudí v rámci našich možností. Snažili sme sa robiť veci správne, avšak je to teraz jedno,“ uvádza reštaurácia v príspevku.
Dodáva aj to, že vláda svoj postoj voči gastro sektore deklarovala jasne. „Nemáte záujem o nás, my nemáme záujem o vás.“
Pohreb cestovného ruchu
„Dva roky nebojujeme len s pandémiou, ale aj s ochotou kompetentných pomôcť najviac diskriminovanému sektoru. Naozaj ten hrniec trpezlivosti už pretiekol, mnohí podnikatelia už minuli všetky svoje rezervy a sú výrazným spôsobom zadlžení,“ popísal situáciu prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský s tým, že v súčasnosti je posledná možnosť zachrániť sektor a zamestnancov v ňom. Informovala o tom agentúra SITA.
„Odvetvie hotelierstva a gastronómie je žalostne nízko vykompenzované, lebo 10 % z rozdielu tržieb je jedno z najnižších v Európskej únii. Reálne to nepokryje ani 30 % fixných nákladov hotelových zariadení a gastra,“ objasnil riaditeľ s tým, že zamestnanci, za ktorých sme poctivo platili zdravotné a sociálne poistenie, sú ponechaní na pleciach podnikateľov cestovného ruchu.
Skupina podnikateľov z Popradu a Tatier tak vytvorila iniciatívu Cestovný ruch krváca, do ktorej sa postupne pridali aj podnikatelia z ďalších regiónov.
„Sme rozhodnutí bojovať proti nelogickému a neférovému zatváraniu našich prevádzok, kým nám nebude vyhovené a nebudeme opäť môcť plnohodnotne poskytovať služby našim hosťom a podnikať,“ uvádza skupina nešťastných ľudí, ktorej hrozí, že úplne stratí príjem.
13. decembra prišla iniciatíva s 5 podmienkami, ktoré by gastru pomohli prežiť. Vyžadovali otvorenie prevádzok v režime platnom aj pre iné prevádzky, navýšenie podpory na 20 % z poklesu tržieb, obnovenie schémy Prvá Pomoc + +, 10 % DPH pre gastro od 1. apríla 2022 a jasné pravidlá bez diskriminácie.
Na znak nesúhlasu sa mnohé slovenské prevádzky sfarbili do červena.
https://www.facebook.com/cestovnyruchkrvaca/videos/421015413080248
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Instagram, SITA, Facebook