Marihuana môže byť v kombinácii s niektorými liekmi nebezpečná. Jeden z nich máš zrejme doma aj ty
- Počet ľudí, ktorí užívajú marihuanu, narastá
- Marihuana však môže interagovať s voľne predajnými liekmi aj s liekmi na predpis
- Ibuprofén či tamoxifén môžu mať výrazné negatívne vedľajšie účinky
- Počet ľudí, ktorí užívajú marihuanu, narastá
- Marihuana však môže interagovať s voľne predajnými liekmi aj s liekmi na predpis
- Ibuprofén či tamoxifén môžu mať výrazné negatívne vedľajšie účinky
Užívanie marihuany môže podľa najnovších zistení ovplyvniť účinnosť niektorých bežných voľnopredajných liekov. Farmaceutický pracovník Philip Lazarus spoločne so svojím tímom, pôsobiacim na univerzite vo Washingtone, laboratórnym výskumom zistili, že marihuana v kombinácii s určitými liekmi môže ich účinnosť buď zvýšiť, alebo znížiť.
Ísť má o bežné analgetiká, teda lieky proti bolesti, ibuprofény, alebo lieky obsahujúce liečivo na riedenie krvi. Zistenia sú podľa odborníka znepokojujúce z dôvodu, že množstvo ľudí užíva marihuanu aj z dôvodu uľaveniu od bolesti.
Výskumníci tvrdia, že užívanie drogy by mohlo škodiť práve tým ľuďom, ktorí lieky od bolesti potrebujú každý deň. Zistili, že niektoré lieky v tejto kombinácii môžu byť následne pre človeka príliš účinné a poškodzovať pečeň.
Za príklad uvádzajú liek Warfarín, ktorý sa používa na prevenciu pred trombózou alebo na jej liečbu. Zabraňuje tak tvorbe krvných zrazenín. Ak však liek interaguje s CBD, stane sa takým účinným, že môže byť veľmi nebezpečným, uvádza odborník.
„Je veľmi dobré, že sa poukazuje na to, že tieto interakcie sú skutočné,“ povedal profesor Bednarczyk z univerzity v Buffale pre UPI. „Je dôležité, aby to lekári a lekárnici, ktorí pracujú s pacientmi, podrobne preskúmali,“ dodáva.
Účinnejšie lieky proti bolesti
Marihuana môže tiež posilniť účinky ibuprofénu. Zatiaľ čo voľne predajný liek je vo všeobecnosti bezpečný v normálnych dávkach, problematickým sa môže stať pre obličky, ak sa nadmerne používa. Avšak v interakcii s kanabisom sa ibuprofén stáva mimoriadne účinným. To môže predstavovať vyššie riziko poškodenia pečene.
Keďže na Slovensku sa do väzenia dostane skôr niekto, kto pri sebe uchováva marihuanu než kriminálnik, je veľmi nepravdepodobné, že by ti lekárnik poskytol informácie o nebezpečných liekových kombináciách s marihuanou.
Avšak lekárnici z iniciatívy San Diego Marihuana Prevention vytvorili iniciatívu, ktorej cieľom je poskytnutie potrebných informácií o marihuane a možných interakciách s inými liekmi.
Lekárnici tvrdia, že neobhajujú ani neodrádzajú od užívania marihuany. Ich motiváciou je informovanie verejnosti o možných komplikáciách v kombinácii určitý liek + marihuana, keďže počet ľudí užívajúcich marihuanu stále rastie.
„Je dôležité si uvedomiť, že THC môže spôsobiť poškodenie, bez ohľadu na to, ako sa používa. Marihuana môže byť nebezpečná v kombinácii s niektorými bežnými liekmi a liekmi na predpis. Chceme, aby si každý bol vedomý možných vedľajších účinkov. Ide nám najmä o to, aby mohol seba a svojich blízkych ochrániť pred možnými komplikáciami,“ povedal hovorca iniciatívy.
Za bežné typy liekov na predpis, ktoré môžu mať nebezpečné vedľajšie účinky pri použití s marihuanou, označili napríklad lieky proti úzkosti ako xanax, proti bolesti napríklad kodeín či antidepresívum prozac.
Neúčinná liečba rakoviny prsníka
Opačnú interakciu s marihuanou ako ibuprofén, má podľa nedávneho výskumu liek tamoxifén. Ten sa používa na liečbu endometriálneho karcinómu a ochorení prsníka u žien aj u mužov.
Vedci zistili, že marihuana môže negatívne ovplyvniť enzýmy, ktoré telo človeka používa na rozklad lieku. Ak sa totiž liek v tele ženy či muža dostatočne nerozloží, neposkytne svoj plnohodnotný účinok. To následne spôsobí, že človek nedostane celkové množstvo liečby, ktoré liek obsahuje a ktoré sa od neho očakáva.
Toto zistenie môže byť obzvlášť znepokojujúce, pretože mnohé pacientky s rakovinou prsníka v skutočnosti užívajú marihuanu na zvládanie bolesti a na zmiernenie stresu počas liečby svojej choroby.
Zistenia sa teda týkajú ľudí, ktorí pravidelne užívajú tieto lieky a konzumujú ich s marihuanou. Lazarus chce preto ďalej skúmať rôzne interakcie medzi marihuanou a voľne predajnými liekmi a liekmi na predpis.
„Musíme uskutočniť klinické štúdie, aby sme ľuďom ukázali, že ak užívajú konkrétny liek a potom si v to ráno vyfajčia aj marihuanovú cigaretu, uvidia vyššie alebo nižšie hladiny daného lieku vo svojom tele,“ dodáva Lazarus na záver.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: UPI, kusi, drugabuse, sharp