Tento víkend rozsvieti oblohu Studený mesiac. Koncoročné divadlo uzavrú meteorické roje a vianočná kométa
- Tento víkend sa môžeme tešiť na vesmírne divadlo v podobe splnu mesiaca
- Spln označovaný ako Studený mesiac je najdlhší spln v tomto roku a zároveň aj posledný
- Pôjde však o mikromesiac, teda môže sa javiť menší ako priemerný spln
- Na Vianoce sa tiež môžeme tešiť na vesmírne divadlo v podobe dvoch meteorických rojov. Nebude chýbať ani vianočná kométa
- Tento víkend sa môžeme tešiť na vesmírne divadlo v podobe splnu mesiaca
- Spln označovaný ako Studený mesiac je najdlhší spln v tomto roku a zároveň aj posledný
- Pôjde však o mikromesiac, teda môže sa javiť menší ako priemerný spln
- Na Vianoce sa tiež môžeme tešiť na vesmírne divadlo v podobe dvoch meteorických rojov. Nebude chýbať ani vianočná kométa
Tento víkend sa môžeme tešiť na vesmírne divadlo v podobe splnu mesiaca označovaného ako Studený mesiac. Ide o posledný spln, ktorý je zároveň najdlhším splnom roka 2021, uvádza Independent.
Americký úrad pre vesmír a letectvo (NASA) uvádza, že mesiac sa bude javiť ako v splne už od piatku do nedele. Na Slovensku ale nastane plný spln skoro ráno v nedeľu, presne o 05:35, uvádza ePočasie.eu.
Za chvíľu nás tiež čaká zimný slnovrat, ktorý nastane len dva dni po splne, v utorok 21. decembra o 16:58 hod.
NASA tiež uvádza, že skutočnosť, že Studený mesiac prichádza v období slnovratu, mu vyslúžila aj názov Mesiac dlhej noci.
„Rovina obežnej dráhy Mesiaca okolo Zeme sa takmer zhoduje s rovinou obežnej dráhy Zeme okolo Slnka. Keď sa dráha Slnka objaví na oblohe najnižšie za rok, dráha Mesiaca v splne oproti Slnku sa objaví na oblohe najvyššie,“ vysvetľuje NASA.
Mesiac v splne má viacero mien, bude to mikromesiac
Úrad informuje, že tento mesiac v splne má v skutočnosti množstvo mien. Podľa farmárskeho almanachu sa decembrový spln nazýva Studený mesiac kvôli dlhým, chladným nociam. Ďalšie názvy sú Mrazivý mesiac, pre mrazy, keď sa blíži zima, alebo Zimný mesiac.
V Európe získal mesiac pomenovania ako Mesiac pred Vianocami a Dubový mesiac.
CNN informuje, že tento spln sa ale môže javiť menší ako obvykle. Vyzerať môže až 17 % menší ako priemerný spln. Dôvodom je, že Mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe, v rôznych časoch je Mesiac bližšie alebo ďalej.
Nedeľňajší spln sa zhoduje s bodom, kde je Mesiac najďalej od Zeme, známym aj ako apogeum, vďaka čomu je tento mesiac mikromesiac. Teda opak pojmu supermesiac, keď sa javí ako neobvykle veľký, vysvetľuje CNN.
Tešiť sa môžeme aj na vianočné vesmírne divadlo
Nebeské divadlo nás čaká ešte na Vianoce, bude možné pozorovať aj dva meteorické roje. Nebude chýbať ani vianočná kométa, uvádza TASR.
Od piatka 17. decembra do 26. decembra bude činný meteorický roj U Midy, ktorý je známy aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese, astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvýkrát pozoroval 22. decembra 1945. V tom čase bola frekvencia počas maxima až 88 meteorov za hodinu.
Po Vianociach budú vhodné podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022. Nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca, pretože v čase maxima bude len jeden deň po nove.
Ani tohtoročné vianočné sviatky nebudú na Slovensku bez kométy. Cez Vianoce a aj po Novom roku budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Independent, NASA, ePočasie, CNN, TASR