Omikron by mohol odľahčiť nemocnice, nižšie je aj riziko úmrtia. Pribudlo 4 679 nových prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo 4 679 pozitívne testovaných a 51 úmrtí
  • Ako ukazujú najnovšie štúdie, počet hospitalizovaných s omikronom je nižší
covid
Unsplash/@fusion_medical_animation
  • Za včerajší deň pribudlo 4 679 pozitívne testovaných a 51 úmrtí
  • Ako ukazujú najnovšie štúdie, počet hospitalizovaných s omikronom je nižší

Za včerajší deň pribudlo 4 679 pozitívne testovaných formou RT-PCR. Informuje o tom NCZI s tým, že vykonaných bolo 17 934 PCR testov a 18 715 antigénových testov. Vo štvrtok 23. decembra pribudlo aj 51 úmrtí.

Dobrou správou je, že počet hospitalizovaných sa znížil. V nemocnici v súčasnosti leží 2 652 osôb, nezaočkovaných je 2 024 nich. Za včerajší deň pribudlo aj 1 627 zaočkovaných.

S omikronom budú nemocnice prázdnejšie

Ako naznačujú dáta zo Spojeného kráľovstva, ľudia nakazení omikronom majú o 50 % až 70 % nižšiu pravdepodobnosť hospitalizácie ako ľudia, ktorí sú nakazení variantom delta. Informuje o tom portál The Times of Israel s tým, že to uviedla Britská agentúra pre verejné zdravie. 

Podľa nových dôkazov je očividné, že omikron v porovnaní s ďalšími variantmi spôsobuje miernejší priebeh ochorenia. Potrebné je však dodať to, že sa šíri rýchlejšie a vyhýba sa vakcínam. To potvrdili aj údaje niekoľkých štúdií z južnej Afriky, kde sa variant objavil prvýkrát.

Na základe britských údajov sa ukázalo, že k 20. decembru bolo hospitalizovaných s potvrdeným omikronom 132 ľudí. 14 z nich vo veku 52 – 96 rokov zomrelo.

zdroj: TASR/AP/Turkish Health Ministry

Agentúra zároveň uviedla, že predbežná analýza je zatiaľ neistá vzhľadom na nízky počet hospitalizovaných s omikronom a nízky vek nakazených. Výskum agentúry uviedol aj to, že ochrana, ktorú poskytuje tretia dávka, pravdepodobne vyprší po 10 týždňoch. Ochrana pred hospitalizáciou a závažným priebehom by však mala trvať o niečo dlhšie.

Celú analýzu môžeme považovať za akýsi pozitívny signál toho, že keď sa omikron stane dominantným mutantom, nemocnice budú o niečo menej zaťaženejšie. Ako uviedla riaditeľka agentúry Jenny Harriesová, počet nakazených omikronom je v Spojenom kráľovstve čoraz vyšší.

Na Slovensku bolo k dnešnému dňu preukázaných 7 prípadov nového variantu omikron. Najdominantnejším variantom je stále delta, no očakáva sa, že po Novom roku sa to zmení.

„Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,“ uviedol Mikas, ktorý Slovákov vyzýva k očkovaniu.

Zároveň žiada ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia. Informovala o tom agentúra SITA.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Times of Israel, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá