Zo zahraničia prichádzajú dobré správy o omikrone. Matematik Kollár brzdí optimizmus, Slovensko má obrovskú nevýhodu

  • Zo zahraničia prichádzajú správy o vysokých počtoch infikovaných, no nízkych hospitalizáciách
  • Omikron môže Slovákov ešte prekvapiť, nespoliehajme sa na pozitívne správy zo zahraničia
COVID nemocnica
SITA/AP, Hendrik Schmidt
  • Zo zahraničia prichádzajú správy o vysokých počtoch infikovaných, no nízkych hospitalizáciách
  • Omikron môže Slovákov ešte prekvapiť, nespoliehajme sa na pozitívne správy zo zahraničia

Svetom sa šíri omikron, ďalšia silná mutácia, ktorá preberá nadvládu na deltou. Zatiaľ o variante vieme málo, no v niektorých častiach sveta už prevláda, napríklad v Dánsku, Británii či USA.

Čo teda vieme s istotou, je, že sa šíri veľmi rýchlo. Podľa portálu Infection Control Today trikrát rýchlejšie ako delta.

Slovensko môže čeliť úplne inej situácii

Počty infikovaných rekordne stúpajú, aj vysoko zaočkované krajiny opäť o krok ustupujú a zavádzajú opatrenia. Napríklad Izrael začal podávať ďalšiu, štvrtú dávku vakcíny v poradí a v Dánsku zatvorili kiná či divadlá.

Súčasná situácia v Británii vyzerá podľa portálu The Guardian na prvý pohľad podobne ako predchádzajúce vlny. Počty nakazených stúpajú raketovo. Avšak počet hospitalizácií a úmrtí je stále nízky. Dáta tak naznačujú, že variant omikron spúšťa menej závažných príznakov než delta.

Na radosť však stále nie je čas, naznačuje matematik Richard Kollár. Ešte je priskoro robiť akékoľvek závery, musíme si počkať na viac dát a veľmi sa nespoliehať na pozitívne správy, ktoré k nám prichádzajú zo zahraničia.

Zatiaľ netušíme, čo sa bude diať

„Stále totiž nevieme, čo robí omikron s nezaočkovanými a so staršími, a najmä nezaočkovanými staršími. Nečudujme sa, takých v Dánsku, či Veľkej Británii takmer niet. A pre nás je to pritom esenciálna informácia,“ píše Richard Kollár na sociálnej sieti. „Toto je potrebné mať na mysli, keď pozeráme okolo nás,“ dodáva.

Čakať však zrejme nebudeme musieť dlho, o výsledky sa zrejme postarajú návštevy počas Vianoc.

S omikronom sa podľa predpovedí matematika stretne každý, pretože v krátkom čase infikuje takmer všetkých. Dáta naznačujú, že pomôcť by ti mohlo len to, ak si v poslednej dobe koronavírus prekonal, alebo si si bol po posilňujúcu dávku vakcíny. Oboje by ťa malo ochrániť pred ťažkým priebehom ochorenia.

https://www.facebook.com/2247644/posts/10115708546778153/?d=n

Pre najviac ohrozenú skupinu to zatiaľ vyzerá veľmi nejasne, tvrdí Kollár: „Názory aj interpretácia dát sú rôzne aj medzi erudovanými expertami.“

Zatiaľ nám tak neostáva nič, len čakať, čo prinesie sociálne správanie Slovákov počas Vianoc. Mnohým prichádzajú návštevy, ľudia sa vracali zo zahraničia a otvárali sa miesta, kde sa stretávali väčšie skupiny ľudí aj bez respirátorov: „Bude to určite napínavé.“

„Zvládneme to alebo to nezvládneme?“ pýta sa Kollár na záver. Hovorí, že ešte netušíme, ale vzhľadom na minulé skúsenosti neexistuje veľa dôvodov na optimizmus.

Primár Jakub Hložník v komentári pod Kollárovým príspevkom dodáva, že ani v prípade, že by mal omikron skutočne ľahší priebeh, by to zdravotníkom nepomohlo. „Nakazí sa oveľa viac ľudí, väčšina síce bude mať ľahší priebeh, ale časť z nich aj tak skončí v nemocnici.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Infection Control Today, The Guardian, Facebook/Richard Kollár

Najnovšie videá

Trendové videá