24 hodín v slovenskej nemocnici. Výnimočný dokument z Covid oddelenia chce otvoriť oči antivaxerom a politikom
- Krátky dokumentárny film z dielne režiséra Juraja Mravca odzrkadľuje každodennú realitu slovenských zdravotníkov
- Čelia takým vážnym zdravotným stavom, kedy pacientovi nedokážu povedať, aké zlé to v naozaj je
- Zisťovali sme, ako natáčanie prebiehalo. Keď je zle, tak si vymýšľajú, prečo sa nešli dať zaočkovať
- Krátky dokumentárny film z dielne režiséra Juraja Mravca odzrkadľuje každodennú realitu slovenských zdravotníkov
- Čelia takým vážnym zdravotným stavom, kedy pacientovi nedokážu povedať, aké zlé to v naozaj je
- Zisťovali sme, ako natáčanie prebiehalo. Keď je zle, tak si vymýšľajú, prečo sa nešli dať zaočkovať
„Krátky dokumentárny film, venovaný všetkým antivaxerom a politikom, ktorým sú volebné preferencie prednejšie, ako životy občanov SR,“ píše v popise videa Juraj Mravec.
Juraj Mravec študoval kameramanskú tvorbu a fotografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Spolupracoval na niekoľkých dokumentárnych filmoch, pričom sám aj režíroval.
Krátkym dokumentom dnes posiela odkaz tým, ktorí súčasnú situáciu neberú vážne. Silný film s názvom 24 hodín v slovenskej nemocnici nájdeš na YouTube.
Zdravotníci sú nútení klamať
„Táto doba súčasná ma naučila klamať,“ hovorí zdravotníčka z Fakultnej nemocnice v Trnave. Skúseností má veľa, jej rukami už prešlo mnoho pacientov s Covidom. Niekedy je z výsledkov jasné, ako človek dopadne a že nádej na zlepšenie zdravotného stavu takmer neexistuje.
„Musíte mu vedome do očí klamať, že všetko bude v poriadku. Že sa z toho dostane,“ opisuje každodennú realitu zdravotníčka. „Vnútri vás to ubíja, zožiera, vy viete, že tomu človeku klamete, ale v tej danej situácii nemôžete tomu človeku povedať pravdu.“
Necovidoví pacienti, ktorí prichádzajú v nemocnici na ARO, sú zväčša v bezvedomí, vysvetľuje iná zdravotníčka v dokumente. Covidoví pacienti, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť sú často pri vedomí a so zdravotníkmi sa ešte stihnú porozprávať, čo je neobvyklé.
„Ten Covid je taká zvláštna choroba, že napriek tomu, že tie saturácie a okysličenie toho organizmu je veľmi nízke, tak tí pacienti nemajú väčšinou pocit dusenia, iba my už vidíme z tých krvných plynov a z toho celkového stavu, že ten stav je vážny,“ dodáva, že je nezvyk porozprávať sa pacientmi v takom vážnom stave predtým, než ich uspia.
Zdravotníci sú unavení, nevládzu
Snímka ďalej uvádza pohľad na zdravotníkov, ktorí sledujú stav pacientov v noci. Z ich debaty je jasné, že ich majú rozdelených a každý sleduje tých pacientov, ktorých zdravotný stav dôverne ovláda.
Vážna debata sa zvrtne na vtipkovanie a z konverzácie je cítiť únavu: „Počúvaj, keď ma po tejto nočnej nevyhodia, tak už nič. Lebo ja už vyprávam z cesty štyri hodiny,“ hovorí lekár. „To je spánková deprivácia, sa tomu hovorí.“
„Mali sme kolegu, ktorý im to tak príležitostne pripomínal. Že sa mali dať zaočkovať,“ hovorí lekár kolegyniam.
Film sa detailne zameriava na náročnú prácu a život slovenských zdravotníkov. Zachytáva neustálu starostlivosť o pacientov, kontrolovanie prístrojov, ale napríklad aj česanie vlasov bezvládnej ženy, ktorá je napojená na prístroje.
Scenár nemali, písal sa sám
Spolu s režisérom Jurajom Mravcom mladším vo Fakultnej nemocnici v Trnave natáčal aj Dalibor Hriadel. Inšpiroval sa známym, ktorý mu z nemocnice písal svoje príbehy. Napokon vymyslel, ako všetko zrealizovať a dnes si dokument môže pozrieť široká verejnosť.
„Museli sme dodržiavať pokyny personálu, ktorý bol ale ochotný. Naučili nás, ako sa navliecť do návleku. Najprv nám to trvalo 10 minút, ale časom sme boli skoro takí rýchli ako doktori,“ približuje pre Startitup.
Juraj Mavec je režisér, ktorý točí na frontových líniách, hovorí Hriadel. Keď do nemocnice prišli, nemali žiaden scenár: „Naša požiadavka bola stráviť 24 hodín bez spánku so zdravotníkmi, to bol celý nápad.“
Ako najsilnejší moment natáčania vníma prvé vkročenie do miestnosti, v ktorej boli pacienti pripojení na ventilátoroch. „Pre mňa osobne to bol šok. Vnímal som veci veľmi citlivo a prvých pár hodín som bol psychicky zrútený,“ opisuje. „Juraj je ostrieľaný z vojnových frontov, vnímal to úplne inak.“
„Po čase, keď som sa upokojil, ma fascinovalo, aká cynická obrana sa vytvorila v zdravotníckom personáli. Veľmi ich rešpektujem.“
Nezaočkovaní pacienti sa hanbia
Ľudia a nálada v spoločnosti je v súčasnosti obrátená proti zdravotníkom, konštatuje Hriadel, pričom dodáva, že je to choré: „Musia sa obrniť humorom a tým, že liečia každého, či je človek zaočkovaný alebo nezaočkovaný.“
Lekári dvojici prezradili, že sa väčšina nezaočkovaných pacientov za to, že sú nezaočkovaní, hanbila: „Vymýšľali si rôzne výhovorky, napríklad, že museli chodiť na záhradu a nemali preto čas.“ V čase natáčania bolo v danej nemocnici 100 % pacientov na pľúcnej ventilácii nezaočkovaných.
Odkaz z natáčania si nesie, no neprezradí ho: „Myslím, že tie slová by neboli vhodné do hocakého média. Akurát cítim hnev voči ľuďom, ktorí parazitujú na pandémii vo svoj prospech a kariéru.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Youtube/Juraj Mravec