V Izraeli všetci poznajú Slovensko, nezabúdajú, ako sme im pomohli, hovorí riaditeľ inštitútu v Jeruzaleme (ROZHOVOR)
- Slovenský inštitút v Jeruzaleme funguje od septembra tohto roka
- Riaditeľ Jakub Urik hovorí, že za tri mesiace sa mu v Izraeli podarilo vybaviť viac dohôd ako za tri roky v Paríži
- Izraelci majú obrovský záujem o naše umenie a krajinu, mnohí sú so Slovenskom spätí
- Slovenský inštitút v Jeruzaleme funguje od septembra tohto roka
- Riaditeľ Jakub Urik hovorí, že za tri mesiace sa mu v Izraeli podarilo vybaviť viac dohôd ako za tri roky v Paríži
- Izraelci majú obrovský záujem o naše umenie a krajinu, mnohí sú so Slovenskom spätí
Jakub Urik je riaditeľom Slovenského inštitútu v Jeruzaleme, ktorý funguje od septembra. Cieľom inštitútov je prezentovať slovenské umenie a kultúru v zahraničí a takýmto spôsobom uľahčiť slovenskej umeleckej a kultúrnej obci dostať sa do zahraničia.
Slovensko ich má v súčasnosti deväť, čo je 4-krát menej ako Česká republika a 20-krát menej ako Francúzsko.
„Na Slovensku je stále kultúra nejakým spôsobom vnímaná ako nejaký spotrebný produkt, ktorý požiera peniaze a žiadne negeneruje. Toto je taký stereotyp nekultúrnej krajiny,“ hovorí Jakub Urik, ktorý predtým pracoval ako riaditeľ Slovenského inštitútu v Paríži a takisto aj na príprave slovenského predsedníctva v Bruseli.
„Kultúra nie je žiadnou nadstavbou, sme zvyknutí, že všetko ostatné v krajine má prednosť a kultúra je na poslednom mieste. Mám pocit, že v poslednom čase sa to zlepšuje, ale stále majú ľudia nechuť míňať peniaze na umenie a myslia si, že by malo byť v mnohých prípadoch zadarmo. Mnohí, napríklad Francúzi, Briti, škandinávske krajiny, už dávno pochopili, že by sa to malo zmeniť.“
- Majú miestni záujem o Slovensko?
- Ako vnímajú našu kultúru a umenie
- Čo ich najviac zaujíma?
- Aké ohlasy má novootvorený inštitút
Prečo práve Jeruzalem ako miesto pre otvorenie nového inštitútu?
Nebolo to ad hoc rozhodnutie. Otvoreniu inštitútu vždy predchádza vyhodnocovanie terénu, záujmu danej krajiny. Slovensko-izraelské vzťahy sú na veľmi vysokej a kvalitnej úrovni.
To už je možno otázka na veľvyslanca, ale ja z vlastnej skúsenosti viem, že Izrael nás vníma veľmi pozitívne a chce s nami spolupracovať. A tak isto je to aj naopak. Pre Slovensko je Izrael veľmi zaujímavá krajina s potenciálom, čo sa týka inovácií, ale aj kultúrno-umeleckej spolupráce. Logicky to padlo na Jeruzalem.
Prečo nie Tel Aviv?
Je to to také kozmopolitné mesto, sú tam skoro všetky ambasády. Ale má význam to od seba oddeliť. V rámci Izraela vieme byť viditeľnejší s inštitútom v Jeruzaleme a ambasádou v Tel Avive.
Prezentujeme sa so súčasným umením a modernými projektami, sme tu v pozitívnom slova zmysle, ako päsť na oko, keďže 99 % galérií v Jeruzaleme prezentuje gýč alebo tradičné židovské umenie. Momentálne tu prezentujeme to najlepšie od slovenských autorov a autoriek, čo sa týka maľby, konceptu, fotografie či sochy.
A zberatelia, galeristi, riaditelia filmových festivalov a kurátori z Tel Avivu a okolia prichádzajú sem, pretože vidia, že tu je niečo iné a pre Jeruzalem nové a to z Európy.
Aj ľudia z Jeruzalema, ktorí majú radi kvalitné umenie, chodia do Tel Avivu a Haify hlavne za tou kvalitou, ale keď sme tu my, tak prichádzajú aj sem. A prvé, s čím prídu do kontaktu, je, že sme Slovensko a že umenie, ktoré prezentujeme, má vysokú úroveň. Ľudia nám sem chodia gratulovať doslova každý deň. Ja to vyhodnocujem ako veľmi dobrý krok.
USA pred pár rokmi uznalo Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Slovensko, podobne ako väčšina krajín, však ešte stále uznáva Tel Aviv. Nebolo otvorenie inštitútu akýsi signál, akou diplomatickou cestou by sa Slovensko chcelo vydať?
Toto je ideálna otázka pre ministra zahraničných vecí. Ja môžem len narábať s jeho naratívnom, ktorý je, že Slovensko nemení svoj postoj k blízkovýchodnému mierovému procesu a podporuje dvojštátne riešenie ako základný predpoklad pre mier medzi Izraelom a Palestínou.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je pre Izraelčanov Slovensko zaujímavá krajina
- Že každý deviaty tu má rodinu
- Či je mesto kvôli izraelsko-palestínskemu konfliktu bezpečné na dovolenku
- Že mladý slovenský film má v Izraeli úspech
- Aké konkrétne filmy ich zaujímajú
- Prečo sa neboja teroristov
- Ako pokračuje boj krajiny s Covidom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie