Pribudlo takmer 70 úmrtí na Covid. Variant omikron zapĺňa detské nemocnice, krajiny hlásia rekordné počty prípadov

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 737 998 za predchádzajúci deň pribudlo 1 870 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 560 474 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 471 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 22 242 ľudí, dohromady 917 159
covid
TASR/AP/David Cliff
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 737 998 za predchádzajúci deň pribudlo 1 870 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 560 474 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 471 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 22 242 ľudí, dohromady 917 159

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 4 455 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 69 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 538 pozitívnych, viac ako 69 % z nich nebolo zaočkovaných. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 15 501 RT-PCR vyšetrení a 17 909 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (641), nasleduje Trnavský (633), Nitriansky (628), Trenčiansky (609), Bratislavský (578), Košický (509), Banskobystrický (492) a Prešovský (365).

Je medzi nimi 2 185 mužov a 2 270 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 398 412 a žien 437 136. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 478 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 83,66 %. Na oddeleniach JIS a OAIM je 483 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 248 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 68 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 16 554 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 928. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 073 997 pričom takto bolo pozitívne testovaných 835 548. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 41 222 520 z čoho bolo pozitívne testovaných 527 930 osôb.

Deti a omikron

Počet hospitalizácií medzi deťmi sa celoštátne zvýšil o 35 %. Dôvodom je omikron.

New York hlási päťnásobný nárast počtu hospitalizovaných detí, zatiaľ čo Washington DC má dvojnásobok malých pacientov. Odborníci tento nárast pripisujú rušnej dovolenkovej sezóne spojenej s infekčnejším variantom koronavírusu.

A zatiaľ čo variant Delta infikoval viac detí ako predchádzajúce varianty, omikron vyzerá ešte horšie, povedal pre CNN Stanley Spinner, ktorý je hlavným lekárom a viceprezidentom Texas Children’s Pediatrics & Urgent Care v Houstone.

Spojené štáty majú v súčasnosti najvyšší počet infikovaných osôb od začiatku pandémie. Informoval o tom stredu denník The New York Times. Za utorok pribudlo rekordných 380-tisíc nových prípadov a sedemdňový priemer je 267-tisíc infekcií denne.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

„Dva vysoko nákazlivé varianty – delta a omikron – sa spojili, aby narušili leteckú dopravu i rodinné stretnutia, vyčerpali personál nemocníc a uvrhli Spojené štáty do ďalšej dlhej zimy,“ napísali NYT.

Americký denník pripomína, že omikron sa nepochybne stáva dominantným variantom. Zároveň sa však odvoláva na vedecké štúdie, podľa ktorých by mal byť priebeh ochorenia miernejší než pri variante delta. Druhou dobrou správou podľa NYT je, že omikron posilňuje neutralizujúcu imunitu voči delte.

Krajiny hlásia rekordné počty nakazených

Hrozba, ktorú predstavuje omikron, je stále „veľmi vysoká“. Vyhlásila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po tom, ako sa počet nových prípadov ochorenia COVID-19 minulý týždeň globálne zvýšil o 11 %, informuje tlačová agentúra AFP.

„Celkové riziko súvisiace s novým variantom omikron zostáva naďalej veľmi vysoké. Rapídny nárast jeho výskytu je pravdepodobne kombináciou imunitného úniku a zvýšenej prenosnosti,“ uvádza v správe zdravotnícka organizácia spadajúca pod OSN.

WHO však zdôraznila 29-percentný pokles výskytu prípadov pozorovaný v Juhoafrickej republike, ktorá tento variant nahlásila WHO ako prvá 24. novembra.

Na pochopenie závažnosti omikronu z hľadiska klinických markerov vrátane použitia kyslíka, mechanickej ventilácie či úmrtí sú stále potrebné ďalšie údaje. Viac dát je treba získať tiež o tom, ako môže byť závažnosť variantu omikron ovplyvnená predchádzajúcou covidovou infekciou alebo očkovaním.

„Predbežné údaje naznačujú, že monoklonálne protilátky môžu byť menej schopné neutralizovať variant omikron,“ tvrdí WHO. Najvyšší počet nových prípadov hlási okrem USA aj Británia, Francúzsko a Taliansko.

Taliansko za tento pondelok zaznamenalo najvyšší nárast počtu infekcií koronavírusom od začiatku pandémie. Pribudlo 78 300 prípadov, čo bol takmer dvojnásobok oproti nedeli. Zaznamenali taktiež približne 200 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, informovala v utorok agentúra DPA.

Dnes sa má zísť expertný orgán talianskej vlády, aby prehodnotil podmienky karantény. V súčasnosti môžu ľudia s dvoma dávkami vakcíny a negatívnym testom opustiť karanténu po týždni, pričom osoby iba s jednou dávkou alebo nezaočkovaní musia byť aj s negatívnym testom v karanténe najmenej desať dní.

Predstavitelia viacerých regiónov však poukázali na to, že pri súčasnom raste počtu nových prípadov by v nasledujúcich týždňoch skončili v karanténe až dva milióny ľudí.

Takýto systém je podľa nich neudržateľný. Najvyšší predstaviteľ samosprávy v Benátsku Luca Zaia napríklad navrhuje, aby do karantény išli iba ľudia, ktorí boli v blízkom kontakte so symptomatickými osobami.

Ďalší navrhujú vyňať z povinnosti karantény osoby s posilňujúcou dávkou vakcíny. Námestník ministra zdravotníctva Pierpaolo Sileri odhaduje, že 50 až 60 % nových prípadov nákazy predstavuje variant omikron. Varuje zároveň, že o skracovaní dĺžky karantény by sa malo uvažovať až po dôkladnom vyhodnotení prejavov tohto variantu.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN, TASR, korona.gov.sk, NCZI, NYT

Najnovšie videá

Trendové videá