Matematik Kollár hodnotí situáciu: Omikron neznamená, že tu bude dobre, máme problém

  • Hoci sú prípady omikronu miernejšie, nemocnice sú aj tak plné
  • V niektorých krajinách na nový variant doplácajú predovšetkým deti
pjimage – 2022-01-02T121808.697
Unsplash/Mufid Majnun Unsplash/Vladimir Fedotov
  • Hoci sú prípady omikronu miernejšie, nemocnice sú aj tak plné
  • V niektorých krajinách na nový variant doplácajú predovšetkým deti

Viacerí odborníci tvrdia, že omikron so sebou prináša pozitívne správy. Poukazuje na to aj matematik Richard Kollár, ktorý však dodáva, že scenár omikron je pre Slovensko oneskorený približne o 2 až 3 týždne. 

Odborník sa odvoláva na Chrisa Hopsona, ktorý šéfuje nemocničnému systému vo Veľkej Británii. Ten na Twitteri uvádza, že záťaž na nemocnice je omnoho väčšia, ako sa predpokladalo.

Môže za to rýchly rast prípadov nových infekcií, ktorý je skombinovaný s obrovskými výpadkami zaočkovaných zamestnancov nemocníc. Problémom je aj vyťažený zdravotnícky personál, ktorý v súčasnosti pracuje takmer nonstop s minimálnym časom na oddych.

Kollár v príspevku ďalej poukazuje na to, že aj napriek tomu, že prípady omikronu sú miernejšie, nemocničné lôžka sú aj tak potrebné. Ideálnym scenárom pre nemocnice by bolo rýchlejšie prepúšťanie pacientov, no to nie je zatiaľ možné. S urýchlením prepúšťania pacientov sa v blízkej dobe ani nepočíta. Môže za to výrazne obmedzená kapacita sociálnych zariadení.

„Vďaka omikronu je menej vážnejších stavov, nie je veľký dopyt po umelej pľúcnej ventilácii, ale to je preto, že nevidia veľa príjmov vo vysokom veku, či spomedzi klientov DSS (lebo tí sú všetci dostatočne zaočkovaní, zrejme s čerstvým boostrom),“ píše matematik.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10115726074297863&id=2247644

Podľa Kollára sa v súčasnosti ukazuje, že poľné nemocnice sa ukazujú ako užitočné. Dopyt po týchto zariadeniach bude dosť veľký a v prípade, že by nevznikli, nemocnice by mohli na príjme odmietať pacientov. Tieto zariadenia tak dokážu pomôcť odľahčiť nemocnice, no potrebné je využiť všetky rezervy celého nemocničného systému.

Na omikron sa pripravuje aj Slovensko. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte pred Vianocami avizoval, že po Novom roku by mali vzniknúť nové zariadenia, v ktorých sa budú triediť pacienti.

Podľa Lengvarského má štát na prípravu týchto zariadení približne 5 až 6 týždňov. Dôvodom tohto nápadu je očakávaný zvýšený nárast hospitalizácií v novom roku.

zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

V zahraničí sa situácia komplikuje

Ako uvádza portál Bloomberg, omikron priniesol do Spojených štátov nadmerné množstvo hospitalizácií detí. Tamojšia vláda teda pripomína, že zaočkovať by sa mali aj deti. Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa počet nových hospitalizácií zvýšil až o 66 % a zastavil sa na čísle 378 denne. Podobná situácia nastala v krajine v septembri, kedy nemocnice prijímali denne 342 pacientov.

Kollár v príspevku dodáva, že situácia sa zhoršuje aj v Číne. Odvoláva sa na portál Al Jazeera, podľa ktorého sa krajina môže veľmi rýchlo stať adeptom na rodisko novej mutácie. Hoci sú v krajine zavedené prísne opatrenia, aj tak vstúpila do roku 2022 s enormne vysokým počtom nakazených. 

Táto situácia v Číne nepomáha ani výrobcom čipov, ktorí v súčasnosti zažívajú nesmierne náročné časy. Podľa CNN prísne opatrenia bránia činnosti dvoch výrobcov čipov. Čipová kríza by mala pokračovať aj roku 2022. Uviedol to nastupujúci šéf nemeckej firmy Bosch Stefan Hartung, ktorého citovala agentúra TASR. Je teda očividné, že čipová kríza sa netýka len Číny, ale aj iných krajín.

Izraelská štvrtá dávka

Ako uvádza agentúra SITA, Izrael schválil podávanie štvrtej dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 pre najzraniteľnejších ľudí. To sa týka predovšetkým ľudí s oslabeným imunitným systémom.

„Izrael bude lídrom v podávaní štvrtej vakcíny izraelskému ľudu. Stratégia Izraela pre prekonanie variantu omikron je jasná: čím väčšia vlna, tým väčšiu ochranu budeme potrebovať na jej prekonanie,“ vyjadril sa vo vyhlásení premiér Naftali Bennett.

zdroj: TASR/AP

Izrael bol medzi prvými krajinami, ktoré pred rokom začali podávať vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech a v lete posilňujúce dávky. Aj tak však čelil vlne infekcií, ktoré spôsobil nákazlivejší variant koronavírusu delta, a úrady varujú pred ďalšou vlnou vyvolanou extrémne nákazlivým variantom omikron.

Z takmer 9,5 miliónového obyvateľstva Izraela dostali najmenej jednu dávku očkovacej látky zhruba dve tretiny ľudí a okolo 4,2 milióna Izraelčanov už je zaočkovaných troma dávkami, uvádzajú dáta ministerstva zdravotníctva.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Twitter, Facebook, Bloomberg, CNN, Al Jazeera, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá