Vedecky podložené stratégie, ako sa v roku 2022 nevykašľať na svoje predsavzatia
- Potreba dávať si veľké predsavzatia sa môže tento Nový rok zdať naliehavejšia ako kedykoľvek predtým
- K dispozícii máme čistý štít a pred sebou viac ako 360 dní na to, aby sme dokázali to, čo nikdy predtým
- Naša snaha však môže rýchlo vyjsť navnivoč, ak si nedáme pozor na pár zásadných vecí
- Potreba dávať si veľké predsavzatia sa môže tento Nový rok zdať naliehavejšia ako kedykoľvek predtým
- K dispozícii máme čistý štít a pred sebou viac ako 360 dní na to, aby sme dokázali to, čo nikdy predtým
- Naša snaha však môže rýchlo vyjsť navnivoč, ak si nedáme pozor na pár zásadných vecí
Mnohí ľudia aktuálne zažívajú pocit, akoby sa im život na dva roky zastavil. Pandemické obmedzenia nám bránili realizovať niektoré osobné a profesionálne plány.
Svedčia o tom aj výsledky prieskumu firmy Oracle a HR výskumnej firmy Workplace Intelligence. Ich dáta ukazujú, že tri štvrtiny ľudí na celom svete sa cítia vo svojom osobnom i profesionálnom živote akosi zaseknutí. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 14 600 pracovníkov v 13 krajinách.
A aj keď stále existuje veľká neistota, existujú určité nádeje, že rok 2022 by mohol vyzerať o niečo sľubnejšie. Niektorých to môže zvádzať až k drastickým novoročným zmenám, v snahe dohnať stratený čas. Odborníci radia predovšetkým sa neuponáhľať.
Počiatočná eufória z predsavzatí, môže byť už koncom februára celkom fuč. Ak chceš zvýšiť svoje šance na dodržanie svojho novoročného predsavzatia, behaviorálni vedci dávajú do pozornosti niekoľko techník, ktoré ti môžu pomôcť.
Tieto taktiky sú najužitočnejšie, ak si si zvolil cieľ, ktorý je konkrétny. To znamená, že je dobré sa vyhnúť vágnym cieľom typu „budem viac cvičiť“ a namiesto toho si stanoviť konkrétne ciele ako „budem cvičiť štyrikrát týždenne“.
Daj si pokutu
Možno sa ti to nebude pozdávať, no ukázalo sa, že ak si človek udelí za nedodržaný predsavzatie nejaký trest, robí to zázraky. Skús povedať pár ľuďom v tvojom okolí či na sociálnych sieťach o svojich métach. Ak ich následne nedodržíš a oni to zistia, tvojím trestom bude pocit hanby.
Lepšie ako hanba funguje finančný trest, odborníci sa zhodujú, že sebauložené peňažné tresty preukázateľne motivujú ľudí k úspechu. Môžeš sa staviť aj s priateľom či priateľkou, že svoj novoročný sľub dodržíš, ak nie, doslova za to zaplatíš.
Využiť môžeš aj stránku StickK.com či Beeminder.com. Tieto platformy ťa vyzvú, aby si sem vložili peniaze, ktoré v prípade tvojho zlyhania prepadnú niektorej z charitatívnych organizácií. Nezabúdaj, že tresty sú motivujúcejšie ako odmeny.
Musí to byť zábava
Výskumy ukazujú, že sústredenie sa na čo najväčšiu efektivitu tvojho cieľa, ťa môže v konečnom dôsledku poriadne demotivovať. Ako skutočne dôležité sa javí to, či ťa bude honba za cieľom naozaj baviť.
Ak pre teba nie je cvičenie či čítanie kníh zároveň zábavou, bude náročné si z týchto aktivít vybudovať návyk. Ak z nich naopak radosť máš, aj veda potvrdzuje, že vydržíte dlhšie. Tento faktor je v konečnom dôsledku tým, na čom najviac záleží pri dosiahnutí novoročného predsavzatia.
Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť, aby bolo presadzovanie cieľa zábavnejšie, je spojiť to s pocitom viny. Napríklad si môžeš stanoviť, že tvoj obľúbený podcast či hudobný album budeš počúvať výlučne pri behu.
Fungovať to môže aj s jedlom či nápojmi. Ak miluješ kávu, začni ju piť len vtedy, keď študuješ či čítaš knihu. Spájanie pokušení môže byť naozaj užitočné.
Mier na menšie ciele
Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia nedodržiavajú svoje novoročné predsavzatia, je to, že sú príliš veľké alebo vágne. Preto je dobré si stanovenú métu rozdeliť na malé, realistické ciele, ktoré ti pomôžu k dosiahnutiu finálnej podoby.
Napríklad ak je tvojím novoročným predsavzatím nájsť si novú prácu, začneš menšími krokmi: upravíš si životopis, aktualizuješ svoj profil na LinkedIn a odošleš pár náborových e-mailov.
Je tiež múdre zmapovať si časovú os a ujasniť si, kedy a ako chceš dosiahnuť svoj kariérny cieľ. Každé tri mesiace uprednostni jednu či dve činnosti, ktoré ťa posunú bližšie k tvojej vízii.
Ak chceš opustiť prácu napríklad za 12 mesiacov, môžete sa počas prvého štvrť roka zamerať na vytvorenie si bezpečného finančného vankúša. Zbrklosť sa v tomto smere nevypláca.
Problémy sú súčasťou cesty
Ak sa od svojho predsavzatia odkloníš, môžeš mať nutkanie vyhlásiť tvoju misiu za neúspešnú. Aj výskumníci poznajú tento jav a nazývajú ho „sakra efekt “. Mohol si si zaumieniť, že budeš chodiť spávať pred 22:00, no cez víkend si pochybil.
V tomto prípade môžeš využiť žolíka, ktorý je súčasťou tvojej cesty za úspechom. Ak nemáš priestor na manévrovanie, rýchlejšie ťa opustí aj kľúčová motivácia. Schopnosť vyhlásiť vo svojom živote „núdzovú situáciu“ nesmie byť dôvodom na definitívne vzdanie sa tvojho plánu.
Priatelia
Ak je tvojím novoročným predsavzatím zabehnúť maratón alebo napísať knihu, bolo by múdre, aby si sa pohyboval okolo priateľov, ktorí to už v nejakej oblasti dokázali dotiahnuť do cieľa. Na začiatku stačí, ak budete spolu tráviť čas, pretože budeš mať tendenciu prispôsobiť sa ich vzorcom správania.
Tiež sa nehanbi opýtať sa na radu, oveľa jednoduchšie tak získaš stabilnejšiu pôdu pod nohami. Existujú dôkazy, že vzájomné koučovanie priateľov, ktorí majú spoločné ciele zlepšuje ich úspešnosť na ceste za ich cieľmi.
Nech už si v tomto roku zaumieniš naučiť sa programovať, variť, štrikovať či prečítať 50 kníh, pokús sa zohľadniť aspoň niektoré z vyššie spomínaných bodov a určite nič nepokazíš. Veľa šťastia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CNN, oracle.com, Plos.org, NCBI