Miliardári si v roku 2021 poriadne nafúkli účty. Elon Musk svoj majetok takmer zdvojnásobil
- Forbes vydal rebríček 10 miliardárov, ktorí v roku 2021 zbohatli najviac
- Bohatým neuškodila ani pandémia. Ich bohatstvo rapídne rástlo
- Na prvej priečke je Elon Musk, Bill Gates si na účet pripísal najmenej
- Forbes vydal rebríček 10 miliardárov, ktorí v roku 2021 zbohatli najviac
- Bohatým neuškodila ani pandémia. Ich bohatstvo rapídne rástlo
- Na prvej priečke je Elon Musk, Bill Gates si na účet pripísal najmenej
Koronakríza sužuje svet, no napriek tomu miliardári bohatnú. Ich rozširovaniu majetku nezabránila ani pandémia. Ešte v októbri minulého roka americký Forbes uviedol, že 400 najmajetnejších Američanov svoje kolektívne bohatstvo zvýšilo o 40 %.
Popredné miesta v rebríčku najbohatších Američanov patrili vplyvným menám ako Jeff Bezos či Elon Musk. Zahanbiť sa nenechal ani Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku.
Kto z nich si však najviac pripísal na účet v roku 2021? Nebol to Zuckerberg ani Bezos. Podľa magazínu Forbes si minulý rok prilepšilo zhruba 1 800 miliardárov. Niektorí si na svoje kontá pripísali „len pár“ miliónov, iní to počítali v miliardách.
Prečítaj si, aké osobnosti obsadili popredné miesta v rebríčku miliardárov, ktorým sa v roku 2021 podarilo najviac zbohatnúť.
Osobnosť roka, ktorá vidí budúcnosť vo vesmíre
Na účet si podľa Bloombergu pripísal viac ako ktokoľvek na svete, a to 121 miliárd dolárov. Reč nie je o nikom inom ako o Elonovi Muskovi, ktorého čistá hodnota majetku na konci roka 2021 tvorila 277 miliárd doárov, čo je oproti 151 miliardám na začiatku roka takmer dvojnásobok. Jeho majetok sa rozrastá najmä vďaka spoločnostiam Tesla a SpaceX, kde je výkonným riaditeľom.
Avšak, aj napriek astronomickej výške majetku nepatrí medzi miliardárov, ktorí si bohatstvo užívajú plnými dúškami.
Podľa portálu Independent býva v prenajatom montovanom dome s rozlohou len necelých 35 metrov štvorcových. Dom si prenajíma od vlastnej spoločnosti SpaceX a má hodnotu len 50 000 dolárov.
V roku 2021 sa podľa prestížneho britského denníka Financial Times stal dokonca osobnosťou roka. TASR informuje, že napomohol k „historickému posunu“ v automobilovom priemysle smerom k elektrickým vozidlám. Za osobnosť roka ho označil aj americký časopis Time.
Indický magnát
Druhé miesto patrí jednému z najvplyvnejších ľudí v Indii. Guatam Adani si za minulý rok na účet pripísal vyše 52,5 miliárd dolárov. Čisté imanie indického magnáta predstavuje 81,1 miliárd dolárov.
Je zakladateľom spoločnosti Adani Group, ktorá sa venuje oblastiam logistiky, energetiky, poľnohospodárstva, obrany aj letectva. Svoj súkromný život si prísne stráži, fotku jeho domu či iného majetku by si hľadal márne.
K ich zisku do veľkej miery prispel aj vstup do podnikania v oblasti dátových centier. Spoločnosť Adani Enterprises Ltd. podpísala v polovici minulého roka dokument o rozvoji kapacity dátového centra v Indii o 1 gigawatt, informuje Bloomberg.
„Gautam Adani je jediným Indom, ktorý vybudoval nie jednu, ale päť multimiliardových spoločností,“ tvrdí Anas Rahman Junaid, generálny riaditeľ a hlavný výskumník spoločnosti Hurun India.
Miliardár v utajení a ekologickom dome
Drží si piate miesto v rebríčku najbohatších Američanov. Larry Page si svoje bankové konto nafúkol o 49,1 miliardy dolárov. Na konci roka 2021 jeho čisté imanie predstavuje 129 miliárd eur.
Vo svete prerazil vyhľadávačom, ktorý dodnes miluje celý svet. Už ako 23-ročný začal za pomoci Sergeya Brina pracovať na vyhľadávači s názvom BackRub. Následne ho však premenovali na dnes mnohými obľúbený Google.
Na čele Googlu stál do roku 2001, potom sa v biznisovom svete odmlčal. Späť do vedenia firmy sa vrátil až v roku 2011, kedy do sveta internetu priniesol nové vymoženosti: sociálnu sieť Google+ spolu s Google okuliarmi a rýchlym internetom.
V roku 2015 však jeho kroky viedli do materskej spoločnosti Google s názvom Alphabet. Ako uviedol portál Britannica, v roku 2019 odstúpil aj z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti Alphabet. Svoje súkromie si prísne stráži, na verejnosti sa o ňom veľa nehovorí. Je však známe, že žije v ekologickom dome.
Risk je zisk, o tom vie svoje aj americký biznismen
Do tohto rebríčka sa zaradil vďaka dvom stávkam, na ktorých sa mu podarilo „nabaliť“. Larry Ellison začal s podnikaním v druhej polovici 70. rokov. So svojou spoločnosťou Oracle prenikol do sféry enterprise.
Vyvíjal relačné databázy a úzko spolupracoval s IBM. Oracle podpisovala kontrakty so CIA aj americkou armádou, nakoniec aj so súkromnými podnikmi. Dnes už Oracle nerobí len databázy, ale aj iné softvéry (ERP, CRM…) a tiež hardvéry (vlastné servery, procesory Sparc).
Forbes uvádza, že cena akcií technologickej firmy Oracle stúpla o 37 %, čo mu pomohlo k navýšeniu majetku o 47,5 miliárd dolárov. Zabodoval aj v akciách Tesly, kde je druhým najväčším investorom. Ellison ukončil rok 2021 s majetkom v hodnote 110 miliárd dolárov.
Nenápadný miliardár
Piata priečka patrí Američanovi menom Sergey Brin, ktorý spoločne s Pageom založil v 90. rokoch spoločnosť Google. Dnes je investorom vo vesmírnej spoločnosti LTA Research and Exploration. Tiež podporuje výskum Parkinsonovej choroby, uvádza CNN. Na účet si za minulý rok pripísal 46,7 miliárd dolárov a čistá hodnota jeho majetku tak koncom roka dosiahla 124 miliárd dolárov.
Otec luxusných lovebrandov
Je tretím najbohatším človekom na svete, v tomto rebríčku mu však patrí šieste miesto. Francúz Bernard Jean Étienne Arnault si prilepšil o 43 miliárd dolárov. Spoločne so svojou rodinou vlastní majetok v hodnote 177 miliárd dolárov.
72-ročný Arnault je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom skupiny spoločností, ktorá je synonymom prvotriednej kvality a luxusu. Konkrétne ide o LVMH Moët Hennessy • Louis Vuitton S.A., známe pod skratkou LVMH. Do tejto skupiny patria značky ako Louis Vuitton, Fendi, Givenchy, Bulgari, Moët či Hennessy.
Začiatkom roku 2000 vlastnil tie najprestížnejšie značky parfumov, šperkov a módy v Európe. Ako informuje portál Entrepreneur, v roku 2015 sa z neho stal najbohatší muž vo Francúzsku. Dnes patrí medzi najväčších miliardárov planéty a krátko bol aj najbohatším človekom na svete.
Jeden bohatne na Microsofte, ďalší na TikToku
Čistá hodnota jeho majetku na konci roka 2021 bola 119 miliárd dolárov. Steve Ballmer si za minulý rok na účet pripísal vyše 32,3 miliárd dolárov. Zbohatol najmä vďaka svojmu podielu v Microsofte, kde bol kedysi generálnym riaditeľom. Hodnota akcií, ktoré vlastní, stúpla o viac než polovicu. Istý zisk mu však prináša aj basketbalový klub Los Angeles Clippers, ktorého je majiteľom.
Ďalší z miliardárov patrí medzi najvýraznejších podnikateľov v Číne. Stojí za jednou z najúspešnejších sociálnych sietí na svete, TikTok, ktorá vznikla v rámci firmy ByteDance. Jej zakladateľom je Zhang Yiming, ktorý je podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index jedným z najbohatších ľudí v Číne.
Za minulý rok jeho bankové konto narástlo na 59,4 miliárd dolárov, polepšil si o viac než 31 miliárd dolárov. Napriek tomu je mimoriadne tajuplný a o jeho osobnom živote sa vie len málo.
Po takmer desiatich rokoch vedenia spoločnosti Zhang odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa, uviedla agentúra Reuters, pričom zamestnancom povedal, že „nie je veľmi spoločenský, uprednostňuje osamelé aktivity, ako je čítanie, počúvanie hudby a premýšľanie o tom, čo je možné“.
„Pravdou je, že mi chýbajú niektoré zručnosti, ktoré by tvorili ideálneho manažéra,“ dodal Zhang s tým, že by bol lepšou pomocou pre spoločnosť v úlohe, ktorá nezahŕňa priame riadenie ľudí.
https://www.facebook.com/DrCraigBrown/posts/320419849640750
Profituje z výroby batérií
Deviate miesto v rebríčku miliardárov, ktorí vlani najviac zbohatli, patrí rodákovi z Hongkongu. Robin Zeng je najväčším výrobcom bateriek do elektroáut. Vlastní spoločnosť Contemporary Amperex Technology (CATL), ktorej akcie stúpli o 46 %.
Tým sa jeho zisk zvýšil o 26,8 miliárd dolárov a čistá hodnota jeho majetku je v hodnote 57,6 miliárd dolárov. Ako Bloomberge uvádza, je jednotkou v elektromobilovom priemysle. Medzi jeho stálych klientov patria značky ako BMW, Volkswagen a údajne aj Tesla.
Ten, čo „profituje“ z pandémie
Rok 2021 bol preňho naozaj náročný. Rozviedol sa a prakticky nonstop čelil kritike verejnosti. Aj napriek tomu je Bill Gates štvrtým najbohatším Američanom.
Finančne si prilepšil aj v čase pandémie, majetok sa mu navýšil o 18,9 miliárd dolárov. V boji s koronavírusom bol však neraz spájaný s mnohými konšpiráciami.
Ľudia pri ňom nevyzdvihovali, že daroval 1,75 miliardy amerických dolárov na boj s koronavírusom a že sa nechal verejne zaočkovať, ale obviňovali ho z toho, že z koronavírusu profituje.
Bill Gates svojmu bohatstvu vo výške 137 miliárd dolárov vďačí najmä spoločnosti Microsoft, ktorej je spoluzakladateľom.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: businessinsider.com, bloomberg.com, independent.co.uk, forbes.com, archív Startitup, TASR, indianexprecs.com, entrepreneur.com, britannica.com, cnn.com