Ak odídeš do dvoch týždňov, zaplatíme ti 5 000. Firma prekvapuje netradičnou politikou
- Americká firma sa rozhodla, že zamestnancom bude platiť, ak odídu
- Ak sa niekto počas prvých dvoch týždňov rozhodne dať výpoveď, dostane 5 000 dolárov
- CEO firmy však prezradil, čo takýmto krokom sleduje
- Americká firma sa rozhodla, že zamestnancom bude platiť, ak odídu
- Ak sa niekto počas prvých dvoch týždňov rozhodne dať výpoveď, dostane 5 000 dolárov
- CEO firmy však prezradil, čo takýmto krokom sleduje
Softvérová spoločnosť v Spojených štátoch prišla s netradičnou politikou voči zamestnancom. Ak odídu do dvoch týždňov od prijatia, dostanú odstupné vo výške 5 000 dolárov. Že ti to príde zvláštne? CEO spoločnosti Trainual Chris Ronzio pre portál Business Insider vysvetlil, prečo zvolil takýto postup, ktorý považuje za výhodný.
Za všetkým je snaha o udržanie silnej firemnej kultúry. Ronzio hovorí, že ak je zamestnanec motivovaný finančnou odmenou za to, že odíde, ale on sa aj napriek tomu rozhodne zotrvať, hovorí to veľa o tom, ako mu na práci vo firme záleží. Chce to totiž veľa sily odmietnuť peniaze v podstate za nič. Ak zamestnanec zostane, svedčiť to má o tom, že pôjde o špičkového pracanta.
Takáto prax pomáha firme prefiltrovať všetkých tých, ktorí z práce nie sú nadšení a robia ju iba preto, že musia zarábať peniaze. Ak teda niekto prejde cez sito počas pracovného náboru, ale nie je pre firmu vhodný, takáto možnosť by ho mohla aj tak od práce odradiť.
Pravidlo platí už dlhšie, doteraz ho nikto nevyužil
Systém platenia za odchod vo firme funguje už od mája 2020, doteraz ho však ani jeden novoprijatý zamestnanec nevyužil. Dôvodom podľa generálneho riaditeľa bola pravdepodobne nízka cena odstupného.
„Keď sme zvažovali zmenu sumy, pozreli sme sa na náš priemerný plat. Nakoniec sme usúdili, že ak niekto zarába 80 000 alebo 100 000 dolárov ročne, potom suma 2 500 dolárov nemusí byť dosť významná,“ vysvetlil Chris Ronzio a dodal, že vtedy bolo pre niektorých zamestnancov, ktorí aj odchod zvažovali, výhodnejšie ostať, pretože by si tým zarobili viac peňazí.
Ronzio tiež dodal, že takéto nastavenie kladie väčšie požiadavky na HR a náborový tím. Ak totiž najmú nevhodného kandidáta, pre firmu to znamená stratu. Vyberať sa tak majú už iba naozaj špičkoví zamestnanci, pri ktorých je pravdepodobnosť, že do dvoch týždňov odídu, čo najmenšia.
Zaujímavé tiež je, že tí zamestnanci, ktorí sa rozhodnú ostať, žiadne peniaze navyše neuvidia. Odmenou pre nich podľa generálneho riaditeľa bude to, že našli hodnotnú prácu, čo im z dlhodobého hľadiska prinesie omnoho viac.
Šéf, akého nechceš
Menej empatický bol prípad iného šéfa americkej firmy. Ešte v decembri sme ťa informovali, že zamestnanci firmy Better.com zažili pred Vianocami veľmi nepríjemný videocall so svojim šéfom. Všetkých 900 ľudí, ktorí boli na stretnutie pripojení, totiž dostali okamžitú výpoveď.
Nič netušiaci zamestnanci dostali pozvánku na skupinový rozhovor, kde k nim prehovoril Vishal Garg, generálny riaditeľ. „Prišiel som, aby som vám oznámil zlé správy,“ začal videohovor. „Ak ste pripojený k tomuto rozhovoru, ste súčasťou nešťastnej skupiny. Ste prepustení,“ citoval Garga The Guardian.
Táto hypotekárna spoločnosť sa zaoberá schvaľovaním hypoték do niekoľkých minút. Vo videohovore so svojimi zamestnancami šéf firmy ukončil pracovný pomer s okamžitou platnosťou.
Trpkú príchuť celej situácii dodáva aj skutočnosť, že ľudia prišli o svoje zamestnanie len niekoľko týždňov pred Vianocami a celý hovor trval len 3 minúty.
„Trh sa zmenil, ako viete, a my sa musíme zmeniť s ním, aby sme prežili. Chceme naďalej prosperovať a plniť svoje poslanie,“ vysvetlil Garg teraz už svojim bývalým zamestnancom
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Business Insider, SIU, The Guardian