Dostatočne jedzte, spite a hlavne milujte socializmus. Čína prikazuje rodičom, ako majú vychovávať svoje deti

  • Čínska vláda opäť zasahuje do výchovy detí, najnovšie má byť prioritou láska k vlasti
  • O deti sa v Číne často starajú starí rodičia, zatiaľ čo rodičia trávia dlhé dni v práci
  • Výchova detí je podľa zákona zodpovednosť rodičov, nemá ich nahrádzať škola
čína deti podnikanie beau jessup
Ilustračný obrázok Unsplash/NCI
  • Čínska vláda opäť zasahuje do výchovy detí, najnovšie má byť prioritou láska k vlasti
  • O deti sa v Číne často starajú starí rodičia, zatiaľ čo rodičia trávia dlhé dni v práci
  • Výchova detí je podľa zákona zodpovednosť rodičov, nemá ich nahrádzať škola

Čínski rodičia dostali od prvého januára návod, ako vychovávať svoje deti. Tieto usmernenia majú docieliť to, aby deti mali už od malička radi komunistickú stranu, správne sa stravovali a mali dostatok spánku, píše The Times

Od prvého januára vstúpil v krajine do platnosti prvý zákon o rodičovstve. Vidno za ním úsilie Pekingu prinútiť páry, aby väčšinu svojho času venovali výchove svojich detí, namiesto toho, aby túto úlohu prenechávali starým rodičom alebo školám. Podľa zákona sú rodičia s podporou štátu „povinní vychovávať svoje deti“. 

Výchovou k láske k socializmu

Vláda sa pravdepodobne inšpirovala nedávnym vyjadrením prezidenta Si Tin – Pchinga, ktorý považuje výchovu za dôležitú.

Zákon má smerovať celú spoločnosť k tomu, aby kládla dôraz na rodinu a rodinnú výchovu k posilneniu rodinného šťastia a spoločenskej harmónie, k pestovaniu všestranných budovateľov a dedičov socializmu,“ vyhlásila vláda. 

„V novej ére povýšime výchovu z tradičnej rodinnej záležitosti na štátnu záležitosť,“ dodal Guo Linmao, riaditeľ kancelárie pre právne záležitosti.

Za zlyhanie nebudú rodičia pokutovaní, ani im nebude hroziť väzenie, avšak inštitúcie ako miestne úrady, zamestnávatelia a školy sú povinné nahlásiť, poprípade previnilcov vyzvať, aby sa prihlásili na kurz rodinnej výchovy. 

čína deti podnikanie beau jessup
zdroj: Unsplash/Jerry Wang

V Číne žije takmer sedem miliónov detí, najmä z vidieckych oblastí v starostlivosti svojich starých rodičov. Na vidieku však deti veľakrát nemajú prístup k takému kvalitnému vzdelaniu ako v mestách, kde žijú ich rodičia, ktorí sa tam presťahovali za lepšou prácou.

Podľa správ charitatívnych organizácií je vyššie riziko, že takéto deti budú psychicky aj fyzicky zneužívané. 

Zákon si našiel svojich fanúšikov aj odporcov. Zatiaľ čo niektorí poukazujú na skutočnosť, že rodičia prenechávali výchovu svojich ratolestí učiteľom v školách, kritikom robia starosti rodičia, ktorí majú prácu vzdialenú niekoľko hodín od domova a pravidelne cestujú obrovské vzdialenosti, aby zarobili peniaze aj pre svoje deti. 

Súčasťou zákona je časť o lojalite ku komunistickej strane ako najvyššej priorite. „Rodičia a iní opatrovníci musia naučiť maloletých milovať krajinu, ľudí, milovať kolektív, milovať socializmus a zaviesť ochranu národnej jednoty a lásku k rodine a vlasti,“ stanovuje zákon. 

Hrajte tradičné mužské športy

Podobný zákon zasahujúci do výchovy detí v Číne zaviedli nedávno. „Existuje množstvo dôvodov, prečo sa mladiství nesprávajú dobre, a nevhodná výchova je hlavnou príčinou,“ vysvetlil vtedy hovorca komisie pre legislatívne záležitosti Národného ľudového kongresu (NPC) Zang Tiewei. 

zdroj: Unplash/dbrewster66

Problémom je napríklad závislosť na online hrách. Tie sú podľa štátnych predstaviteľov duchovným ópiom, píše CNN. V minulosti už čínske ministerstvo školstva obmedzilo herné hodiny pre mladistvých. Deti a teenageri môžu hrať hry iba jednu hodinu v piatok, sobotu a nedeľu. 

Aktivity čínskej vlády nie sú namierené iba proti videohrám. Znepokojení sú aj napríklad veľkou akademickou záťažou detí, preto obmedzili úlohy a zakázali doučovanie hlavných predmetov počas víkendov a prázdnin. 

Čína zároveň vyzvala mladých čínskych mužov, aby boli menej „ženskí“ a viac „mužní“. Ministerstvo školstva chce zamedziť feminizácii mladistvých. Školy preto začali v areáloch propagovať tradičné „mužské“ športy, ako napríklad futbal. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Times, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá