Pribudli desiatky úmrtí na Covid. Na pár týždňov nás čaká peklo, bude to rýchle, tvrdia analytici

  • V utorok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 251 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 13 306 odberov
  • V nemocniciach je v súčasnosti 2 001 ľudí s ochorením COVID-19
  • Za uplynulý deň pribudlo 42 obetí tohto ochorenia
pandémia, covid
TASR/Erika Ďurčová
  • V utorok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 251 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 13 306 odberov
  • V nemocniciach je v súčasnosti 2 001 ľudí s ochorením COVID-19
  • Za uplynulý deň pribudlo 42 obetí tohto ochorenia

Prvú dávku vakcíny dostalo v utorok 1 535 ľudí, informuje NCZI. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak najmenej v Trenčianskom. Konkrétne v Žilinskom to bolo 622 ľudí a v Trenčianskom 300.

Čo sa týka ostatných krajov, v Prešovskom kraji odhalili 438 infikovaných, v Nitrianskom 424, v Bratislavskom 407, v Trnavskom 384, v Košickom 349 a v Banskobystrickom 327. Takmer 61 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. Antigénové testy odhalili 385 nakazených z celkovo 24 685 vyšetrení.

„Na JIS a OAIM je 409 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 202 osôb. Viac ako 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Za uplynulý deň pribudlo 13 558 ľudí očkovaných treťou dávkou vakcíny, druhú dávku očkovacej látky dostalo 4 285 osôb a prvú dávku vakcíny si nechalo aplikovať 1 535 ľudí. Preočkovaných posilňujúcou dávkou je teda 1 155 766 Slovákov, plne zaočkovaných je celkovo 2 612 847 osôb a prvú dávku už dostalo spolu 2 763 215 občanov.

Analytici projektu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti konštatujú, že ak je dnes v Stropkove, v Čadci, v Senici, v Námestove či Tvrdošíne PCR pozitivita okolo alebo nad 40 %, tak to nie je normálne. Treba podľa nich posilniť diagnostické a epidemiologické PCR testovanie.

Cieľom je, aby sa nakazení ľudia izolovali, a to pre dobro miestnych neočkovaných seniorov. Tvrdia, že ak v niektorých okresoch stúpa omikron, tak nie je rozumné v interiéri otvoriť kiná a divadlá. Len pre predstavu, Dánsko má kiná a divadlá zatvorené od 10. decembra do 17. januára.

„Nemusíme byť evolučným virológom, ani epidemiológom, aby sme rozumeli, že v Stropkove dnes majú asi 2 % ľudí v hrdle omikronu. To nie je strašenie, to je fakt. Prežijú to.“

Rastúce okresy sú všetky (takmer) v pohraničí, lebo omikronu je veľa v okolitých krajinách. Dáta bez pátosu už informovali o tom, kto nebude mať problém. Sú to vysokoškoláci v Bratislave, ktorí sú na 88 % zaočkovaní a na 20 % prekonaní.

Poukazujú však na problém, ktorý máme v Čadci, kde z 19-tisíc seniorov nad 60 rokov je 7 500 nezaočkovaných a 12-tisíc je bez booster dávky. „Minulý týždeň sa za 200 eur dostavilo do očkovacieho centra presne 45 z nich na I. dávku. Slovom: štyridsaťpäť.“

Konštatujú, že teraz sa môžeme pripraviť na peklo, ktoré však potrvá len 3 týždne. „Bratislava bude určite na pohodu.“  Viac informácií nájdeš na stránke databezpatosu.sk.

Štvrtá dávka

Európska agentúra pre lieky (EMA) spochybnila možnosť plošného očkovania obyvateľstva štvrtou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Podľa jej vyjadrenia by opakované podávanie posilňujúcich očkovacích dávok každých niekoľko mesiacov zrejme nebolo udržateľnou stratégiou, informovala agentúra AFP.

EMA zároveň vyjadrila presvedčenie, že šírenie omikronu posúva ochorenie COVID-19 z fázy pandémie smerom k trvalo sa vyskytujúcemu ochoreniu, s ktorým ľudstvo bude schopné žiť. Podobne sa k tejto téme predtým vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Ak našou stratégiou bude to, že budeme dávať každé štyri mesiace posilňujúce dávky, môžeme potenciálne dospieť k problémom s imunitnou odpoveďou,“ uviedol predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri.

Podľa neho by v takomto prípade hrozilo aj to, že ľudia už začnú byť unavení z neustáleho podávania podporných dávok. Zároveň však vyjadril nádej, že nový vysokonákazlivý variant omikron posunie COVID-19 z pandemickej fázy do endemickej, teda k ochoreniu, s ktorým ľudstvo dokáže žiť.

„S omikronom bude popri vakcinácii výrazne pribúdať aj prirodzene získaná imunita (získaná prekonaním ochorenia). Budeme sa rýchlo blížiť k scenáru, ktorý bude bližšie k endemicite,“ uviedol Cavaleri.

Podľa neho by sa malo v rámci novej očkovacej stratégie zvažovať podávanie posilňujúcich dávok proticovidových vakcín v dlhších intervaloch. Takéto očkovacie kampane by podľa neho mohli prebiehať pravidelne pred začiatkom zimného obdobia, podobne ako je tomu u vakcín proti bežnej chrípke.

Cavaleri však súčasne varoval, že šírenie vírusu je zatiaľ stále vo fáze pandémie a že omikron enormne zaťaží zdravotnícke systémy jednotlivých krajín. „Nikto presne nevie, kedy budeme na konci tunela, ale dostaneme sa tam,“ uviedol.

EMA sa v tejto súvislosti odvolala na výsledky štúdií podľa ktorých je omikron je síce infekčnejší než doposiaľ dominantný variant delta, riziko ním spôsobených hospitalizácií je však približne o polovicu až dve tretiny nižšie.

WHO v utorok odhadla, že v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov sa variantom omikron zrejme nakazí viac než polovica obyvateľov Európy, píše agentúra AFP.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, AFP, korona.gov.sk, Dáta bez pátosu, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá