Pribudlo 60 úmrtí na Covid. „Dočkali sme sa“, celá Európa už vidí rastúce čísla infikovaných omikronom
- Vo štvrtok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 1 888 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 8 495 odberov
- V nemocniciach je v súčasnosti 1 861 ľudí s ochorením COVID-19
- Za uplynulý deň pribudlo 60 obetí tohto ochorenia
- Vo štvrtok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 1 888 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 8 495 odberov
- V nemocniciach je v súčasnosti 1 861 ľudí s ochorením COVID-19
- Za uplynulý deň pribudlo 60 obetí tohto ochorenia
Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,55 %. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 995 ľudí. Informuje MZSR. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, naopak najmenej v Trenčianskom.
Konkrétne v Bratislavskom to bolo 382 ľudí a v Trenčianskom 134. Čo sa týka ostatných krajov, v Žilinskom kraji odhalili 295 infikovaných, v Prešovskom 252, v Nitrianskom 244, v Trnavskom 234, v Banskobystrickom 182 a v Košickom 165. Viac ako 62 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie viac ako 64 percent z 331 pozitívne testovaných.
V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 392 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 197 ľudí. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.
Tretiu dávku vakcíny dostalo v uplynulý deň 18 075 ľudí, spolu ju tak má 1 190 430 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 519 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 616 228 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 995 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 768 273 osôb.
Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že celá Európa už vidí rastúce čísla infikovaných omikronom. Informuje, že len stredná a východná Európa dlho odolávali, ale už rastú takmer všetci aj tam.
„Pár dní zostávali len posledné bašty – Slovensko, Ukrajina a Rusko. Ukrajina už extrémne brzdí pokles, ten spomaľuje aj v Rusku. U nás je to podobne a nie je vylúčené, že nás tieto dve krajiny v nástupe omikronu predbehnú.“
Prečo je to tak? Matematik si kladie otázku, či je Slovensko takou končinou Európy, kde veci chodia prirodzene neskoro. Tvrdí, že aj to môže byť faktorom, ale tentokrát môže byť vysvetlenie jednoduchšie.
„Jednak tu omikron reálne musí súperiť s ustupujúcou deltou, horšie ho tak vidieť a tiež má menej ľahkých obetí. Mali sme tiež dlhšie zavreté školy ako iné krajiny, máme dlhodobo ako jedni z mála obmedzené takmer akékoľvek hromadné podujatia. Jednoducho, tie opatrenia pri týchto nízkych číslach omikrnou, ktoré sme cez sviatky mali, dokázali šírenie spomaliť a odložiť tak nástup vlny u nás.“
V neposlednom rade Slovensko cez sviatky pomerne dlho spalo, mnohá aktivita sa zastavila. Nie je teda jasné, či súčasné oneskorenie súvisí s tými predchádzajúcimi, aj keď tam vidno niektoré spoločné črty.
Oneskorenie nás podľa Kollára už neprekvapuje a vieme, že aj keď sme štartovali neskôr, napokon sme sa cez pelotón predrali a dostali na prvé miesto v predchádzajúcich etapách.
Pripomína, že oneskorenie je vždy čiastočnou výhodou. Prináša nám možnosť pozorovať druhých, poučiť sa z ich skúseností a lepšie alokovať zdroje či načasovať kroky, aby sme utrpeli menšie straty.
„To sa nám v minulosti príliš nedarilo, tentokrát to však vyzerá o trochu nádejnejšie. Dnes sme konečne modifikovali opatrenia tak, ako to zhruba majú podobné krajiny, máme tiež vopred pripravených viacero ďalších krokov na zhoršujúcu situáciu a pripravujeme sa aj komunikačne aj čiastočne logisticky na to, čo nás čaká.“
Očkovacia prémia
Seniori nad 60 rokov, ktorí majú záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a nie sú ešte registrovaní v takzvanej čakárni, sa môžu nechať zaočkovať až do 31. januára. Ak sa stihnú zaočkovať do uplynutia tohto termínu, bude im priznaná očkovacia prémia. Informoval o tom podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič. Rozhodla o tom na stredajšom rokovaní vláda.
Pridelený termín na očkovanie do konca januára má takmer 30-tisíc Slovákov nad 60 rokov a na pridelenie termínu čaká takmer 7 000 seniorov. To je hlavný dôvod, pre ktorý podľa Matoviča predĺžili možnosť absolvovania očkovania. Momentálne, od začiatku tohto roka, sa očkuje tempom približne 6 000 dávok denne.
„Dokopy môžeme povedať, že očkovacia prémia voči prieskumu relevantnej agentúry, prilákala k očkovaniu viac ako štvrť milióna ľudí,” uviedol Matovič.
V tejto súvislosti minister porovnáva prieskum agentúry Focus z októbra minulého roka, z ktorého záverov vyplynulo, že treťou dávkou sa nechá preočkovať 430-tisíc seniorov.
Podľa Matovičových údajov sa do stanoveného termínu nechalo takzvanou posilňujúcou dávkou preočkovať 204 657 ľudí nad 60 rokov. V rámci rovnakého porovnania v súvislosti s prvou dávkou sa nad rámec očakávaní prieskumnej agentúry Focus podľa Matoviča nechalo zaočkovať 55 834 seniorov prvou dávkou.
Celkovo má doteraz nárok na očkovaciu prémiu 642 956 dôchodcov zaočkovaných tromi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorí dostanú finančný príspevok vo výške 300 eur. Spolu tak štát už teraz zaručene minie 192 886 800 eur. Matovič očakáva, že v závere to bude avizovaných približne 250 až 270 miliónov eur.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, SITA, korona.gov.sk, Ministerstvo financií SR