„AHA HO!“ Naď vyrazil do útoku, vytiahol obrannú dohodu s Ruskom
- Obranná dohoda bola v dnešných politických diskusiach ústrednou témou
- Minister obrany dnes na Facebooku pripomenul, že podobné dohody uzatvára Slovensko štandardne
- Obranná dohoda bola v dnešných politických diskusiach ústrednou témou
- Minister obrany dnes na Facebooku pripomenul, že podobné dohody uzatvára Slovensko štandardne
Minister obrany SR Jaroslav Naď v súvislosti s debatou o obrannej dohode s USA v statuse na sociálnej sieti Facebook uviedol, že Slovensko ju má podpísanú s viacerými krajinami. Zverejnil obrannú dohodu, ktorú Slovensko uzavrelo s Ruskou federáciou.
„Dohody o obrannej spolupráci (DCA) sa uzatvárajú úplne bežne. Je to štandardný spôsob realizovania medzinárodnej obrannej spolupráce. Všetky majú jeden cieľ a to obrannú spoluprácu a zaistenie väčšej bezpečnosti a obrany SR. Niektoré sú komplexnejšie, niektoré menej, žiadna ale nie je problematická,“ skonštatoval.
Zverejnil aj tú, ktorú Slovensko v roku 1993 uzavrelo s Ruskou federáciou.
„Uzavreli sme ju na 5 rokov a odvtedy sa vždy o 5 rokov automaticky predlžuje. Tú s USA plánujeme uzavrieť na 10 rokov (rovnako ako Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a mnoho iných) a potom sa bude predlžovať automaticky o rok. Aj v tejto Dohode s Ruskom sme sa zaviazali, že budeme prípadné sporné otázky riešiť rokovaniami zmluvných strán. Presne tak, ako to niektorí ‚odborníci’ kritizujú pri navrhovanej Dohode s USA,“ okomentoval Naď.
https://www.facebook.com/JaroNadPublic/posts/469208731328875
Obranná dohoda s USA bola ústrednou témou diskusií
Interpretačná doložka k obrannej dohode medzi Slovenskou republikou a USA nie je právne záväzná. Ak by bola, musela by ju podpísať aj americká strana. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to skonštatoval Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD).
Podľa slov Šutaja-Eštoka prezidentka Zuzana Čaputová tým, že interpretačnú doložku vôbec otvorila, potvrdila špekulácie a pochybnosti o obrannej dohode medzi Slovenskou republikou a USA.
Priestor pre diskusiu bol zo strany koalície podľa poslanca nabúraný tým, že koalícia neschvália mimoriadnu schôdzu o tejto dohode. „Je tu jasne nabúraná suverenita, územná celistvosť a je tam aj nejednoznačnosť,“ skonštatoval Šutaj-Eštok.
„Chcel by som, aby sa prestali otvárať nejaké obrazy a strašiť verejnosť,“ uviedol podľa slov Juraja Krúpu (OĽaNO) Peter Pellegrini (Hlas-SD) v čase vyrokovania danej dohody. K otázke narušenia suverenity podľa Krúpu Pellegrini tvrdil, že cieľom je výrazná ochrana suverenity, hoci Slovensku jej narušenie nehrozí.
Rovnako mal uviesť, že dohoda nedáva mandát ozbrojeným silám vytvárať základne na Slovensku. Podľa Šutaja-Eštoka k názorovej zmene o obrannej dohode v radoch opozície nedošlo.
Prezidentka Zuzana Čaputová pri posudzovaní obrannej dohody s USA zlyhala, myslí si poslanec Richard Raši (Hlas-SD). Jej prístup podľa neho rozdeľuje už aj tak výrazne polarizovanú spoločnosť. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
„Myslím si, že keď sa pani prezidentka rozhodla posúdiť ústavnosť konania referenda na Ústavnom súde, tak toto mala byť jej povinnosť a považujeme to za jej chybu a zlyhanie, pretože ide o zmluvu, ktorá rozdeľuje spoločnosť, už aj tak výrazne polarizovanú a krok posúdenia ústavnosti mohol túto rozdelenosť upokojiť,“ vyhlásil Raši v súvislosti s obrannou dohodou s vládou USA.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, Facebook/ Jaroslav Naď