Zuckerberg predstavuje najefektívnejšie dátové centrum na svete
- Zakladateľ Facebooku je pyšný na svoje technologické zázemie. Pred pár dňami sa pochválil Facebook dátovým centrom pod polárnym kruhom, ktorý na svete nemá obdobu.
- Zakladateľ Facebooku je pyšný na svoje technologické zázemie. Pred pár dňami sa pochválil Facebook dátovým centrom pod polárnym kruhom, ktorý na svete nemá obdobu.
Udržať obrovské dátové centrá v chlade, bola pre technologické spoločnosti vždy veľká výzva. Vzhľadom na obrovskú spotrebu energie sa snažia vymyslieť ten najlepší spôsob, ako znížiť náklady. Každá jedna spoločnosť k tomuto problému pristupuje po svojom. Zatiaľ, čo Google používa na expertízu umelú inteligenciu, Microsoft dokonca uvažuje nad dátovými centrami pod vodou. Facebook použil sedliacky rozum a presťahoval sa do chladnejšieho prostredia.
Sociálna sieť postavila svoje dátové centrum na severe Švédska blízko polárneho kruhu už pred pár rokmi, no pre Marka Zuckerberga je ešte stále veľkou pýchou. Pred pár dňami zdieľal fotky z webu s nasledujúcim komentárom:
,,Počas nasledujúcich mesiacov budem postovať niektoré mimoriadne fotografie najpokročilejšej technológie, akú Facebook vytvoril. Začali sme hlboko v lesoch severného Švédska s dátovým centrom Luleå. Je kľúčový v našej globálnej infraštruktúre a využíva tam celý rad prírodných zdrojov na zvýšenie efektivity a úsporu energie. Mestečko Luleå je necelých 70 míľ južne od polárneho kruhu, takže je tam zvyčajne celkom zima. Teplota v oblasti nám umožňuje jednoducho vetračmi nasať vonkajší vzduch dnu a prirodzenou cestou ochladiť tisíce horúcich serverov, ktoré lemujú široké chodby centra. Tucty vodných elektrární na okolitých riekach poskytujú spoľahlivý a obnoviteľný zdroj energie. Celý systém je o 10% účinnejší a spotrebuje takmer o 40% menej energie ako bežné takéto dátové centrum. Hlavná budova má rozmer veľkosti približne 6 futbalových ihrísk. Luleå je miesto neuveriteľne komplexnej technologickej infraštruktúry, ktorá udržuje svet prepojený. Už sa teším, ako budem čoskoro zdieľať viac fotiek našej pokročilej technológie.“
,,Milujem tento záber, pretože vyzerá ako zo sci fi filmu. Tieto enormné ventilátory nasávajú vonkajší vzduch a chladia desaťtisíce serverov v hale. V zime, keď teploty klesnú pod -30 stupňov, sa situácia otočí. Teplo zo serverov zahrieva masívne budovy.“ napísal v komentári Zuckerberg.
Jay Park, viceprezident dizajnu a konštrukcie dátových centier : ,,Neexistuje na svete efektívnejšie dátové centrum.“
Dátové centrum je síce obrovské, ale idea, ktorá mu predchádzala sa zmestila na tento papierový obrúsok. Raz neskoro v noci, keď bol inžinier Jay Park na cestách, načrtol svoju víziu systému.
Pracuje tu asi 150 ľudí, ale dátové sály sú často úplne prázdne. Vzhľadom k zjednodušenému návrhu je potrebný len jeden technik na každých 25 000 serverov.
Hlavná dátová hala je tak obrovská, že zamestnanci sa tu presúvajú na skútroch.
Zariadenie je zjednodušené na maximum. Je ľahko prístupné a rýchlo opraviteľné. Pred pár rokmi trvalo opraviť serverový hard disk asi hodinu, teraz to zaberie 2 minúty.
Zastaralé pevné disky sú rozdrvené a navždy chránia súkromie. Na starosti to má Christer Jonsson: ,,Musím byť veľmi opatrný.“
Toto centrum, postavené v roku 2013, bolo prvým, ktoré Facebook otvoril za hranicami USA. ,,Kedykoľvek to bolo možné, použili sme krásne drevo a umenie, aby sme miestnym predviedli remeselné spracovanie,“ komentoval Zuckerberg.
Exteriér budovy odráža inovatívny dizajn vo vnútri.
,,Pracovať tu znamená mať veľkú zodpovednosť, pretože toto je veľmi dôležité centrum pre všetkých používateľov. Mám rád výzvy, a to nielen robiť to najlepšie, ale aj nájsť lepšie a bezpečnejšie riešenia,“ komentuje svoje pôsobenie Joakim Karlson, mechanický systémový špecialista.
,,Najväčšia výzva pri práci tu? Ako sa dostať do centra autom, keď je vonku -30 stupňov.“ Emilie De Clercq, technička
,,Pozrite sa na stojany, sieťové zariadenia a kabeláže. Všetko je to ako referenčný model.“ Max Zavyalov, sieťový inžinier
,,V tom všetkom je krása. Je to ako jeden masívny a veľmi dobre zorganizovaný systém, kde všetko pracuje v súčinnosti a umožňnuje ľudom celej planéty komunikovať a zdieľať neuveriteľne efektívnym spôsobom.“ Joel Kjellgren, Lulea Site Manager
,,Pre ľudí je dôležité, vedieť, že nič stránku neopúšťa a ich dáta sú v bezpečí. Staré jednotky sú zničené.“ Christer Jonsson, serverový technik
Luleå je malé pobrežné mestečko južne od polárneho kruhu v hornej časti sveta. Je obklopené hustými lesmi a ľadovými riekami.
Táto pokročilá a šetrná technológia je jednoznačne motorom novej digitálnej ekonomiky. Dátové centrá sú až mŕtvolne tiché, v porovnaní napríklad s fabrikami v 19.storočí. Zdá sa, že prichádzame do dekády minimalistických, esteticky strohých zato nesmierne výkonných strojov.
zdroj:theverge.com zdroj fotografií:facebook.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko