Ulica po Jozefovi Tisovi rozpútala vášne. Odmietnuť ju premenovať je zaslepenosť a obmedzenosť myslenia, odkazuje Richard Duda

  • ÚZŽNO kritizuje, že poslanci vo Varíne odmietajú premenovať ulicu po J. Tisovi
  • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára
hitler tiso
Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • ÚZŽNO kritizuje, že poslanci vo Varíne odmietajú premenovať ulicu po J. Tisovi
  • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára

Odmietnutie premenovať ulicu nesúcu meno prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa vo Varíne, okres Žilina, považuje predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v SR Richard Duda za symbol zaslepenosti a obmedzenosti myslenia. Vyhlásil to pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

Obecné zastupiteľstvo v tejto obci podľa jeho slov „odmieta premenovať ulicu pomenovanú po človeku, ktorý bol schopný stáť na čele štátu, ktorý odňal svojim občanom ľudské práva, ukradol majetok, zakázal vykonávať povolanie, vstupovať do verejných priestorov a vzdelávať sa“. V blízkosti Varína avizuje umiestnenie bilbordov so sloganom „Pamätáme a nezabúdame“.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára. Práve počas 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.

Duda kritizuje zľahčovanie, spochybňovanie a popieranie hrôz druhej svetovej vojny. „Ľudstvo nesmie na tieto hrôzy zabudnúť, inak sa, napriek existencii desiatok tisíc priamych svedectiev a dôkazov, budú šíriť klamstvá skryté za ‚iný názor’,“ zdôraznil predseda ÚZŽNO.

Sociálne siete prehlbujú nenávisť 

Sociálne siete, dezinformácie a pandémia COVID-19 prehlbujú nenávistné prejavy v našej spoločnosti. Je potrebné mať na pamäti, že to, čo sa začalo slovami v minulosti, vyústilo do fyzického násilia a v prípade Židov aj do masového vraždenia. Je našou povinnosťou byť ostražití voči všetkým nenávistným prejavom už pri ich zárodku. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). 

Ako informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie, jednou z priorít slovenskej diplomacie je podľa Korčoka pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania. Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ján Hero vyhlásil, že holokaust bol jednou z najtemnejších kapitol v histórii ľudstva.

„Dnes si pripomíname a vzdávame hold viac ako šiestim miliónom Židov, Rómov a nespočetným ďalším obetiam nacistických zverstiev, ktorí boli nezmyselne zavraždení počas holokaustu,“ uviedol Hero v tlačovej správe.

Podľa neho na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. „Obyvatelia Slovenska vykazujú jednu z najvyšších mier protirómskych postojov zo všetkých štátov EÚ. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou,” povedal vládny splnomocnenec.

Podľa neho nikdy nesmieme dovoliť, aby sa zločiny holokaustu znovu odohrali. „Musíme udržať spomienky živé. Pretože znalosť hrôzy, ktorá sa odohrala, a uznanie toho, čo boli ľudia schopní urobiť druhým, je pripomienkou povinnosti tejto a budúcich generácií, zachovať dôstojnosť jednotlivca za každú cenu. Nikdy viac nemôžeme prenasledovať, degradovať alebo zabíjať ostatných len preto, lebo majú inú vieru alebo etnický pôvod, či politické presvedčenie,” vyhlásil Hero.

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá