Omikron prináša ďalšie prekvapenie. Jeho brat je rýchlejší, imunite z vakcín aj prekonania uniká tiež

  • Početné mutácie variantu omikron môžu spôsobovať, že vírus sa dokáže vyhnúť už existujúcim protilátkam
  • Omikron má až 46 špecifických mutácií, z toho 23 mutácií v spike proteíne, kde sa protilátky viažu na vírus, aby zabránili infekcii
  • Podvariant omikronu známy ako BA.2 je 1,5-krát nákazlivejší ako pôvodný kmeň omikronu známy ako BA.1
  • Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by sa dokázal vyhnúť viac imunitnej odpovedi z vakcín ako pôvodný omikron
covid zdravotník
SITA/AP, Vitaliy Timkiv
  • Početné mutácie variantu omikron môžu spôsobovať, že vírus sa dokáže vyhnúť už existujúcim protilátkam
  • Omikron má až 46 špecifických mutácií, z toho 23 mutácií v spike proteíne, kde sa protilátky viažu na vírus, aby zabránili infekcii
  • Podvariant omikronu známy ako BA.2 je 1,5-krát nákazlivejší ako pôvodný kmeň omikronu známy ako BA.1
  • Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by sa dokázal vyhnúť viac imunitnej odpovedi z vakcín ako pôvodný omikron

Nová štúdia prakticky potvrdila, čo vedci tušili. Početné mutácie variantu omikron môžu spôsobovať, že vírus sa dokáže vyhnúť už existujúcim protilátkam. Tiež sa vďaka tomu rýchlejšie šíri.

Výskum vedcov z University of Missouri ukázal, že omikron má až 46 špecifických mutácií, ktoré môžu spôsobiť, že sa neutralizačné protilátky z prekonania infekcie, ale i z vakcíny stávajú neúčinnými. Hrozí tak riziko opätovných infekcií a takzvaných prelomových prípadov, keď zaočkovaný človek dostane koronavírus.

Vedci analyzovali proteínové sekvencie vírusu z Južnej Afriky, Botswany a Spojených štátov.

„Existujúce protilátky nemôžu zastaviť tento variant, pretože existuje toľko mutácií (omikronu),“ povedala pre Columbia Daily Tribune vedúca štúdie Kamlendra Singhová, ktorá pôsobí ako profesorka na MU College of Veterinary Medicine.

Až 23 mutácií zo 46 vedci objavili vo vrcholom proteíne vírusu, známom tiež ako spike proteín. Práve vo vrcholovom proteíne sa protilátky viažu na vírus, aby zabránili infekcii.

Vírus môže mať inú cestu, ako sa dostať do bunky, vedci ale zatiaľ nemajú dôkaz 

„Účelom protilátok je rozpoznať vírus a zastaviť väzbu, čo zabráni infekcii,“ uviedla Singhová vo vyhlásení. „Zistili sme však, že mnohé mutácie vo variante omikron sa nachádzajú práve tam, kde sa majú protilátky viazať, takže ukazujeme, že vírus sa naďalej vyvíja takým spôsobom, že môže potenciálne uniknúť alebo sa vyhnúť existujúcim protilátkam, a preto dokáže infikovať toľko ľudí.“

Singhová uviedla, že vírusu sa nejakým spôsobom podarilo vyhnúť i protilátkam z vakcín, čo naznačuje, že len samotné vakcíny nemusia stačiť. Preto pribúda aj ľudí, ktorí sú zaočkovaní a i napriek tomu sa nakazia, i keď u nich môže byť priebeh koronavírusu výraznejšie slabší.  

„Vírus zmutoval takým spôsobom, že môže uniknúť protilátkam,“ povedal Singhová pre Columbia Daily Tribune. „Vírus môže mať inú cestu, ako sa dostať do bunky, ale nemáme dôkaz.“

Odhalenia vedcov, ktoré boli zverejnené v odbornom periodiku Journal of Autoimmunity, môžu pomôcť lepšie pochopiť to, ako sa vírus vyvíja. To môže zabezpečiť, že budúca antivírusová liečba alebo vakcíny budú zamerané na špecifické časti vírusu, aby dosiahli čo najefektívnejšie výsledky.

Nový podvariant sa šíri rýchlejšie ako pôvodný omikron 

Vedci z dánskeho Statens Serum Institut tiež zistili, že podvariant omikronu známy ako BA.2 je 1,5-krát nákazlivejší ako pôvodný kmeň omikronu známy ako BA.1.

BA.1 a BA.2 majú veľa rozdielov vo svojich mutáciách v najdôležitejších oblastiach. V skutočnosti je rozdiel medzi BA.1 a BA.2 väčší ako rozdiel medzi pôvodným kmeňom koronavírusu a variantom alpha, ktorý bol prvou veľkou mutáciou, uvádza CNBC.

Variant BA.2 má päť jedinečných mutácií na kľúčovej časti spike proteínu, ktorý vírus používa na väzbu k ľudským bunkám.

Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by sa dokázal vyhnúť viac imunitnej odpovedi z vakcín ako pôvodný omikron.

zdroj: unsplash/Vladimir Fedotov

Posilňovacia dávka bola 70 % účinná pri prevencii symptomatického ochorenia pri variante BA.2 dva týždne po podaní vakcíny, v porovnaní so 63 % účinnosťou pri pôvodnom kmeni omikronu.

Zatiaľ je ešte priskoro, aby sme vedeli, či imunita z prekonania pôvodného omirkonu chráni aj pred BA.2.

Nový podvariant sa šíri veľmi rýchlo a v Dánsku sa už stal dominantným variantom. Krajina zaznamenala aj mierne zvýšenie hospitalizácií. Väčšina Dánov je ale plne zaočkovaných (približne 80 %), z toho 60 % z nich už dostalo aj posilňujúcu dávku. 

Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ neoznačila BA.2 za variant vyvolávajúci obavy.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Columbia Daily Tribune, University of Missouri, Journal of Autoimmunity, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá