Litva predáva bývalú väznicu CIA. Je opradená tajomstvom, tlačidiel sa v nej radšej nedotýkajú (VIDEO)
- Litva predáva jedno z takzvaných „čiernych miest" americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA)
- Nehnuteľnosť v Litve má odhlučnené steny bez okien i vlastný generátor elektriny
- V nehnuteľnosti mala CIA zadržiavať podozrivých z islamského terorizmu
- Nechýbalo mučenie ako spánková deprivácia, hluk alebo zadržiavanie na samotkách
- Litva predáva jedno z takzvaných „čiernych miest" americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA)
- Nehnuteľnosť v Litve má odhlučnené steny bez okien i vlastný generátor elektriny
- V nehnuteľnosti mala CIA zadržiavať podozrivých z islamského terorizmu
- Nechýbalo mučenie ako spánková deprivácia, hluk alebo zadržiavanie na samotkách
Ak túžiš po súkromí, kde si budeš môcť nepozorovane robiť, „čo chceš“, možno má pre teba Litva tú pravú nehnuteľnosť. Nenápadná budova v litovských lesoch bude čoskoro na predaj.
I keď vzhľadom môže pripomínať stodolu alebo turistické zariadenie, v skutočnosti to bola „vysoko“ strážená väznica. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) ju používala ako takzvané „čierne miesto“, kde mučila a zadržiavala islamských teroristov po 11. septembri 2001.
Vládny realitný fond, ktorý spravuje aktíva, ktoré už štát nepotrebuje, plánuje predať väznicu. Tá bola označovaná pod kódovými menami ako „Projekt č. 2“ a „Fialové miesto“.
Cena nehnuteľnosti, v ktorej celé roky pravdepodobne prebiehalo mučenie, je zatiaľ neznáma. Desať izbová budova má odhlučnené miestnosti bez okien. Vlastný generátor elektriny i zásobáreň vody, uvádza The Guardian.
„Bola to prísne strážená budova, kde si človek mohol robiť, čo chcel. Čo presne sa tam dialo, sme nezistili,“ povedal pre agentúru Reuters Arvydas Anusauskas, ktorý v roku 2010 viedol vyšetrovanie litovského parlamentu.
Budova je do teraz záhadou. Jej správcovia sa vyhýbajú tlačidlám, pretože nevedia, k čomu slúžia. „Nestláčame žiadne gombíky, aby sme náhodou niečo nezapli,“ povedal zástupca realitného fondu, ktorý si neželal byť menovaný.
V budove dochádzalo k „posilnenému výsluchu“ CIA
Budova slúžila na zadržiavanie osôb podozrivých z islamského extrémizmu a terorizmu. Medzi zadržiavanými boli i príslušníci teroristickej organizácie Al-Káidy, ktorá bola zodpovedná za teroristické útoky z 11. septembra 2001. Zomrelo pri nich približne tritisíc ľudí.
Podobné budovy vlastnila CIA po celom svete, väzni v nich boli zadržiavaní a podrobení „brutálnemu“ mučeniu, bez toho, aby boli obvinení zo zločinov.
Vyšetrovanie litovského parlamentu týkajúce sa stodoly dospelo k záveru, že ju používala CIA, no neexistuje žiadny dôkaz, že v zariadení sa skutočne nachádzali väzni.
Správa amerického Senátu v roku 2014 zverejnila podrobnosti o programe, pričom onačila opatrenia používané na „čiernych miestach“ CIA ako „brutálne“ a „neúčinné“. Zoznam miest mimo USA ale obsahoval iba kódové mená, verí sa, že „Fialové miesto“ označovalo väznicu v Litve, uvádza Washington Post.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že budova bola naozaj používaná na mučenie. Tiež tvrdí, že kódové meno pravdepodobne patrí k litovskej väznici, a že väzni boli podrobení mučeniu.
Väzni v Litve boli údajne pri príchode oholení, oči mali zakryté a boli spútaní. Podozrivých potom držali na samotke a bombardovali neustálym svetlom a hlukom, pričom im bol odopieraný spánok. CIA označuje toto mučenie eufemizmom ako „posilnený výsluch“. Ani toto však nie je najbrutálnejšie mučenie, aké používala.
Svoje praktiky mala CIA v Litve používať medzi rokmi 2005 – 2006. Od roku 2007 až 2018 slúžila budova ako výcvikové centrum pre litovské tajné služby.
ESĽP rozhodol, že Litva, Rumunsko i Poľsko porušovali práva zadržaných
Začiatkom tohto mesiaca sa prevalilo, že litovská vláda zaplatila Abu Zubaydahovi, takzvanému „večnému väzňovi“, 100 000 eur ako kompenzáciu za zaobchádzanie, ktoré utrpel na mieste, po rozhodnutí súdu, že vláda porušila zákony zakazujúce mučenie, uvádza Reuters.
Zubaydah, bol zajatý v Pakistane šesť mesiacov po 11. septembri, obvinený z toho, že je vysokopostaveným členom Al-Káidy. Neskôr sa ukázalo, že členom teroristickej organizácie nie je. Dodnes je však väznený vo väznici v zálive Guantánamo.
https://twitter.com/TheNorskaPaul/status/1487203589512695812
ESĽP rozhodol, že Litva aj Rumunsko, kde bol predtým Zubaydah zadržiavaný, porušili práva zadržaných osôb, keď CIA umožnili ich mučenie. Rovnakého prečinu sa malo dopustiť i Poľsko, uvádza ľudskoprávna organizácia Únia občianskych slobôd pre Európu.
K ďalším väzňom zadržiavaným na mieste patril Chálid Šajch Muhammad, strojca útokov z 11. septembra 2001, ktorý je známy aj z účasti na operácii Bojinka, ktorá mala za ciel spáchať koordinované teroristické útoky pomocou dopravných lietadiel.
Miesto bolo uzavreté v roku 2006 po tom, čo Litva odmietla prijať tretieho väzňa Mustafu al-Hawsawiho do nemocnice. Všetci traja muži sú väzení v Guantáname.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: the Guardian, Reuters, Washington Post, Reuters, Únia občianskych slobôd pre Európu