Za ručne zbieranú kávu zo slonieho trusu zaplatíš viac ako 1 000 eur. Najdrahšie kávy sveta ťa nešokujú len cenovkou
- Rebríček najdrahších káv na svete ťa presvedčí o tom, že nie je káva ako káva
- Na vysokej cene sa podpísala najmä kvalita, ale aj spôsob výroby
- Dokážeš si však predstaviť, že by si za kilogram kávy zaplatil viac ako tisíc eur?
- Rebríček najdrahších káv na svete ťa presvedčí o tom, že nie je káva ako káva
- Na vysokej cene sa podpísala najmä kvalita, ale aj spôsob výroby
- Dokážeš si však predstaviť, že by si za kilogram kávy zaplatil viac ako tisíc eur?
Nie je káva ako káva – aj kávový „abstinent“ dokáže už na pohľad rozoznať dobrú kávu od tej zlej. Tie najlepšie sa však okrem vysokej kvality, skvelej vône a božskej chuti vo väčšine prípadov vyznačujú aj vysokou cenou.
Mnohí z nás deklarujú, že za kvalitu sme si ochotní priplatiť, no nemá naša ochota hranice? Dokázal by si si kúpiť kávu v hodnote 1 000 eur?
Ak si sa dnes rozčúlil pri platení v kaviarni, pretože sa ti zdalo tvoje ranné latté pridrahé, po prečítaní tohto článku „vytriezvieš“. Predstavíme ti rebríček desiatich najdrahších káv sveta, ktorý zostavil portál Wealthy Gorilla z viacerých dát, ktoré sú uvedené na internete.
Ručne zbieraná havajská Kona
Jedna z najdrahších, no zároveň najkvalitnejších káv je havajská Kona. Cena jednej libry kávy je vyčíslená na 35 dolárov.
Mimoriadne obľúbenou sa stala najmä vďaka jej znamenitej chuti – je veľmi jemná, spájajú sa v nej sladké ovocné tóny s jemne orieškovou príchuťou. Na portáli Cafepoint sa vysvetľuje, že na vysokej cene sa odráža najmä spôsob zberu, ktorý sa vykonáva ručne.
Oceňovaná Los Planes
Deviata priečka v rebríčku najdrahších káv patrí káve Los Planes, ktorá sa pestuje v Citale v El Salvadore. Ako informuje internetová stránka Ekaviareň, Los Planes dokázala nadchnúť aj kávových kritikov, na svojom konte má niekoľko ocenení, napríklad v roku 2006 vybojovala druhé miesto v Cup of Excellence.
Za Los Planes, ktorá podľa portálu Fitted Kitchen spája chute jablka, čokolády, maslového cukríku a broskyne, si priplatíš. Portál Wealthy Gorilla cenu odhaduje na približne 40 dolárov za jednu libru.
Brazílsky poklad Fazenda Santa Ines
Do desiatky najdrahších káv na svete určite patrí s cenou 50 dolárov za libru aj Fazenda Santa Ines, ktorej rodiskom je Brazília – ako dopĺňa portál Ekaviareň, pestuje sa najmä v štáte Mines Geraiz.
Fazenda Santa Ines je rovnako ako Los Planes zbieraná ručne a podobne ako Los Planes zabodovala aj na prestížnom Cup of Excellence, kde sa v roku 2009 umiestnila na 8. mieste. Svojich priaznivcov si získa najmä vďaka spojeniu mandľových, čokoládových a hroznových tónov, vysvetľuje portál Kofio.
Obľúbená káva stvoriteľa agenta 007? Jamaican Blue
Rovnakú cenu za libru ako Fazenda Santa Ines, teda 50 dolárov, má aj Jamaican blue, ktorú kávoví nadšenci zaraďujú medzi najlepšie na svete. Obľúbili si ju najmä v Japonsku, ako informuje Ekaviareň, vyváža sa tam až 80 % produkcie. Zvýšený dopyt sa odráža práve na jej cene.
Ako informuje portál Výborná káva, tento kávový klenot vypestovaný v jamajských Modrých vrchoch, zaujal aj slávneho spisovateľa Iana Fleminga, ktorý stojí za knihami o Jamesovi Bondovi. Vo svojej knihe Live And Let Die ju označil za najlepšiu na svete.
Lady Molokai z Havaja
Na 5. mieste v rebríčku najdrahších káv sa umiestnila už druhá havajská káva – Molokai. Jedna libra kávy stojí 51 dolárov. Ako informuje portál Wealthy Gorilla, pestuje sa a vyrába v okrese Maui, ktorý má výborné podmienky pre pestovanie kávy.
Zaujímavosťou je, že Molokai sa na rozdiel od havajskej sestry Kony nezbiera ručne, ale použitím strojov. Upozornil na to portál Espresso Coffee Guide.
Káva Svätá Helena, ktorá držala „pri živote“ aj Napoleona
Ostrov Svätá Helena je spätý najmä s Napoleonom Bonapartem, ktorý tu v exile strávil posledné roky svojho života. Krajina sa však preslávila aj excelentnou kávou, ktorú mnohí odborníci zaraďujú medzi tie najlepšie, informuje portál Break. Dokonca ju chválil aj samotný Napoleon. Podľa CN Traveler sa o tamojšej káve vyjadril ako o jedinej dobrej veci na ostrove.
Na kvalitu však reaguje aj cena, za jednu libru kávy si zaplatíš až 79 dolárov. Portál Wealthy Gorilla uvádza, že ďalšou z príčin, ktorá ovplyvňuje cenu kávy, je aj geografická poloha – ostrov sa nachádza uprostred Atlantického oceánu a export kávy je pomerne zložitý.
Výnimočná Kopi Luwak zo zvieracieho trusu
Štvrtá priečka v rebríčku najdrahších patrí indonézskej Kopi Luwak, ktorú nazývame aj ako cibetková káva. Tá nie je výnimočná len svojou astronomickou cenou (stojí 160 dolárov za jednu libru), ale aj spôsobom výroby. Ako vysvetľuje Nový Čas, kávové zrná sa totižto vyberajú z trusu mačkovitej šelmy – cibetky (to znamená, že káva prejde tráviacim traktom zvieraťa).
Cibetkovú kávu vyzdvihujú odborníci, no populárnou sa stala aj medzi bežnými ľuďmi. Ako sa píše na portáli Wealthy Gorilla, do Indonézie táto káva ročne priláka tisíce turistov.
Créme de la créme je Hacienda La Esmeralda
Treťou najdrahšou kávou sveta je Hacienda La Esmeralda – cena za jednu libru sa pohybuje okolo 350 dolárov, teda aspoň za toľko sa vydražila na poslednej aukcii, informuje portál Wealthy Gorilla.
Hacienda La Esmeralda je mimoriadne obľúbenou – jej kvalita prevyšuje aj hrôzostrašnú cenu. Káva získala mnoho ocenení a je držiteľom niekoľkých rekordov, údaje sú potvrdené aj na oficiálnej stránke kávy. Káva sa pestuje na rodinnej farme v horách Panamy.
Kráľovná kvality Finca El Injerto
Prestížna káva Finca El Injerto sa v rebríčku najdrahších káv s cenou 500 dolárov za libru ocitla na druhom mieste. Ako vysvetľuje portál Wealthy Gorilla, na vysokej cene sa odzrkadlil aj jej netradičný vzhľad – kávové zrná sú veľmi malé.
Je to však ďalšia z káv, ktorá je považovaná za jednu z najlepších na svete, o čom svedčí aj fakt, že prestížny Cup of Excellence vyhrala sedemkrát.
Kvalitu na oficiálnej stránke zaručujú aj samotní výrobcovia: „Obetujeme kvantitu pre kvalitu, pretože vieme, že tieto odrody majú nižšiu úrodu a sú náchylnejšie na poveternostné podmienky a iné faktory.“
Luxusná Black Ivory Coffee je zo slonieho trusu
Na vrchole rebríčka najdrahších káv sveta sa ocitla Black Ivory Coffee, ktorej cena za libru sa pohybuje v rozpätí 1 000 až 1 500 dolárov. Táto káva je rovnako ako vyššie spomínaná Kopi Luwak výnimočná svojou výrobou – prejde tráviacim traktom slona a následne sa kávové zrná ručne vyberajú zo slonieho trusu.
Ako sa píše na portáli Finweb, káva má vďaka takémuto spracovaniu jemnejšiu chuť, pretože enzýmy v žalúdku slona dokážu zbaviť kávové plody horkej chuti.
Ak si pokladáte otázku, prečo je Black Ivory Coffee taká drahá, ponúkame vysvetlenie – je to spôsobené najmä tým, že na výrobu kávy je spotrebovaných veľké množstvo kávových čerešní.
Za celým „sloním“ nápadom stojí podnikateľ Blake Dinkin.
Zdroje: Wealthy Gorilla, Cafepoint, Ekaviareň, Fitted Kitchen, Kofio, Výborná káva, Espresso Coffe Guide, Break, CN Traveler, Nový Čas, Hacienda Esmeralda, Fincaelinjerto, Finweb