Rezort zdravotníctva radí, ako prežiť silnú štvrtú vlnu. Sanitku volaj len v týchto prípadoch a po ruke maj oxymeter
- Počty nakazených sa budú v týchto dňoch zvyšovať
- To môže viesť k zaťaženiu nemocníc
- Ministerstvo zdravotníctva pripravilo príručku, ako zvládnuť karanténu doma
- Počty nakazených sa budú v týchto dňoch zvyšovať
- To môže viesť k zaťaženiu nemocníc
- Ministerstvo zdravotníctva pripravilo príručku, ako zvládnuť karanténu doma
Ani sme sa nenazdali a na Slovensku začala úradovať štvrtá vlna. Pripravení by sme mali byť na rastúce čísla nakazených, ktorých bude pribúdať každý deň.
Viacerí odborníci sa vyjadrili, že omikron minie málokoho a v dôsledku toho pripravili Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky spolu s odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD., manuál, ktorý by mali mať po ruke všetci nakazení a ich blízki.
O tom, že je potrebné dodržiavať karanténu, asi ani hovoriť nemusíme. Odborníci však upozorňujú, že počas karantény by si nakazený mal robiť poznámky týkajúce sa jeho zdravotného stavu, ktoré neskôr dá lekárovi.
Dôležité je merať si teplotu aspoň dvakrát do dňa a taktiež sledovať svoju saturáciu, tlak a tep. Svoj stav by mali infikovaní komunikovať s rodinou a blízkymi. Kľúčové je aj vetranie v domácnosti.
Domáca liečba
MZ SR odporúča pozitívnym, ktorí sa liečia v domácom prostredí, aby dbali na pitný režim. Počas dňa by mali prijať aspoň 2 litre až 2,5 litra tekutín. V prípade zvýšenej teploty je toto množstvo vyššie. Nakazení by zároveň mali zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Celkovo by mali jesť ľahké a vyvážené jedlo.
Vzhľadom na to, že sa odporúča odpočívať, je potrebné dodať, že dlhodobé ležanie v posteli nie je prospešné. „Je dobré primerane sa pohybovať. Pacient má meniť polohy, ležať na boku, chrbát má mať čo najmenší kontakt s podložkou,“ uvádza MZ SR v príspevku na Facebooku.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/245054527798193
Pozitívni by mali svojho lekára kontaktovať ihneď po obdržaní pozitívneho testu. Zaháľať by nemali, aj keď ich telesná teplota presiahne 38 stupňov Celzia a neznižuje sa počas troch dní. Problémy môže spôsobiť aj bolesť hrudníku pri kašli a zhoršujúce sa dýchanie.
Stať sa môže aj to, že pacient musí zavolať záchrannú službu. Vzhľadom na zvyšujúci sa počet volaní Ministerstvo odporúča volať predovšetkým v prípade saturácie nižšej ako 92 %, pocite na odpadnutie či strate vedomia, pri pocite nedostatku vzduchu alebo vykašliavaní krvi.
Každý pozitívny by mal mať po ruke oxymeter. Na to, aby bolo jeho použitie správne, je potrebné mať odlakované a ostrihané nechty. Zároveň sa neodporúča mať umelé nechty.
Po ukončení karantény by mal infikovaný kontaktovať svojho obvodného lekára a informovať ho o všetkých pretrvávajúcich príznakoch.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR