ABSOLÚTNY REKORD: Pribudlo viac ako 20 000 nakazených, pozitivita presiahla 50 %
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 20 224
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 38 506
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 20 224
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 38 506
V utorok odhalili PCR testy na Slovensku 20 224 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 38 506 PCR testov. Za uplynulý deň pribudlo 27 obetí ochorenia COVID-19 na celkových 17 877. V nemocniciach leží 1 698 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Cez antigénové testy pribudlo v uplynulom dni 2 562 pozitívne testovaných osôb. Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 283 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 138 osôb. Takmer 77 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej pribudlo 5 765 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, spolu ju má na Slovensku už 1,49 milióna osôb. Druhú dávku očkovacej látky dostalo v uplynulom dni 2 410 ľudí, túto má už vyše 2,66 milióna osôb.
Prvú dávku vakcíny dostalo 949 osôb, a teda celkový počet zaočkovaných aspoň jednou dávkou je na Slovensku 2,8 milióna ľudí. Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s Fakultnou nemocnicou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici pripravil informačný leták s praktickými radami na lepšie zvládnutie vlny omikron.
Príznaky omikronu: teplota, zimnica, bolesti svalov, bolesti celého tela, bolesti/škriabanie v hrdle, nádcha, kašeľ, zachrípnutie, výrazné nočné potenie, výrazná únava, bolesti hlavy, sfarbenie pier, nechtov a kože do siva, zápal očných spojiviek (červené oči), u detí môže byť prítomná vyrážka
Ak máš niektoré z uvedených príznakov odborníci odporúčajú:
- zostať doma a telefonicky alebo e-mailom kontaktovať svojho všeobecného lekára
- zaznamenávať si svoje príznaky a konzultovať ich so svojím lekárom
- dodržiavať pokyny svojho lekára, nariadenia epidemiológa a všeobecne nariadené postupy odstup, rúško, dezinfekcia, izolácia
Liečba: Pri teplote nad 38 °C užívaj lieky na zníženie teploty (paracetamol, ibuprofen, metamizol, kyselina acetylosalicylová), ktoré majú aj analgetický účinok (tlmia bolesť). Na suchý dráždivý kašeľ sú vhodné lieky na zmiernenie kašľa, prípadne v kombinácii s mukolytikom (acetylcystein, erdostein, ambroxol).
Pri pocite upchatého nosa užívajte nosové kvapky, vitamíny (C, D, B, Zinok…) – vhodné sú aj multivitamíny. Pi dostatok tekutín. Dodržiavaj prísny pokojový režim na lôžku (vhodná poloha na boku alebo bruchu). Liečbu konzultuj s lekárom alebo lekárnikom.
„Informácie o príznakoch omikronu i odporúčaniach pre domácu liečbu, vrátane vhodných voľnopredajných liekov, pripravili priamo nemocniční lekári. Ďalšie informácie, napríklad ohľadom karantény a aktuálne platných opatrení, sú dostupné na korona.gov.sk, pridali sme tiež odporúčania ministerstva zdravotníctva, ako znižovať pravdepodobnosť, že kontakt s variantom omikron vám spôsobí vážnejšie problémy,“ doplnil Martin Caudt, vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.
Župa tiež vyzvala lekárov, aby v tomto období mimoriadne dbali na pravidelnú elektronickú aktualizáciu údajov o svojej neprítomnosti i o zastupovaní, aby predišli nielen sťažnostiam zo strany pacientov, ale aj ich zbytočnému vycestovaniu za neordinujúcim lekárom.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, BBSK, SITA