Lockdowny nezabrali tak, ako by si čakal. Odvrátili len malé percento úmrtí

  • Lockdowny znížili úmrtnosť na COVID-19 iba o 0,2 percenta, vyplýva to z najnovšej metaanalýzy
  • „Nenachádzame takmer žiadne dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19,“ uviedli vedci
covid
TASR/AP/Dmitri Lovetsky
  • Lockdowny znížili úmrtnosť na COVID-19 iba o 0,2 percenta, vyplýva to z najnovšej metaanalýzy
  • „Nenachádzame takmer žiadne dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19,“ uviedli vedci

Lockdowny počas prvej vlny pandémie koronavírusového ochorenia COVID-19 na jar 2020 znížili úmrtnosť na Covid v Spojených štátoch a Európe iba o 0,2 percenta, vyplýva z metaanalýzy viacerých štúdií, ktorú zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa. Informovala o tom v stredu televízia Fox News.

Zatiaľ čo táto metaanalýza dospela k záveru, že lockdowny mali malý alebo žiadny vplyv na verejné zdravie, priniesli obrovské ekonomické a sociálne náklady tam, kde boli prijaté… V dôsledku toho sú politiky lockdownov nepodložené a mali by byť odmietnuté ako nástroj pandemickej politiky,“ uviedli vedci.

Výskumníci – profesor ekonómie Univerzity Johnsa Hopkinsa Steve Hanke, profesor ekonómie Lundskej univerzity Lars Jonung a špeciálny poradca v kodanskom Centre pre politické štúdie Jonas Herby – analyzovali účinky lockdownových opatrení (zatvorenie škôl, zatváranie podnikov a povinné prekrývanie dýchacích ciest) na úmrtnosť na Covid.

Nenachádzame takmer žiadne dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19,“ napísali vedci.

Mohlo obmedzovanie zhromažďovania zvýšiť úmrtnosť? 

Taktiež preskúmali nariadenie zákazu vychádzania z domu. Štúdie, ktoré sa zaoberali iba nariadeniami zákazu vychádzania z domu, zistili, že znížili úmrtnosť na COVID-19 o 5,1 percenta.

Avšak štúdie, ktoré sa zaoberali nariadeniami zákazu vychádzania z domu spolu s ďalšími lockdownovými opatreniami, zistili, že zákaz vychádzania z domu v skutočnosti zvýšil úmrtnosť na COVID-19 o 2,8 percenta. Vedci dospeli k záveru, že obmedzenie zhromažďovania mohlo v skutočnosti zvýšiť úmrtnosť na COVID-19.

Zákaz vychádzania z domu môže izolovať infikovanú osobu doma s jej rodinou, čím riskuje, že infikuje členov rodiny vyššou vírusovou záťažou, čo spôsobí závažnejšie ochorenie,“ napísali vedci.

Lockdowny však často obmedzujú prístup ľudí na bezpečné (vonkajšie) miesta, ako sú pláže, parky a zoologické záhrady, alebo zahŕňajú povinné prekrývanie dýchacích ciest vonku alebo prísne obmedzenia zhromažďovania vonku, čo núti ľudí stretávať sa na menej bezpečných (vnútorných) miestach.

Výskumníci tiež preskúmali štúdie, ktoré sa zamerali na špecifické lockdownové opatrenia a zistili, že jediným zásahom, ktorý znížil úmrtnosť na COVID-19, bolo zatvorenie podnikov, ktorých prevádzka nie je nevyhnutná, čo znížilo úmrtnosť o 10,6 percenta, ale tento efekt bol pravdepodobne spôsobený zatvorením barov.

Výskumníci poukázali aj na ďalšie nezamýšľané dôsledky lockdownov, ako sú rastúca nezamestnanosť, znížená školská dochádzka, nárast prípadov domáceho násilia a nárast predávkovania liekmi.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá