Pribudlo viac ako 19-tisíc nakazených. Na plesy to tento rok nevyzerá, ale májovú veselicu dáme asi aj bez Covid pasov, tvrdia analytici
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 032
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 35 766
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 032
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 35 766
V stredu odhalili PCR testy na Slovensku 19 032 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 35 766 PCR testov. Za uplynulý deň pribudlo 19 obetí ochorenia COVID-19 na celkových 17 896. V nemocniciach leží 1 810 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Z údajov korona.gov.sk ďalej vyplýva, že ďalších 2 332 nakazených v uplynulom dni odhalili antigénové testy, vykonali ich pritom 25 070.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 276 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 143 osôb. Zhruba 75 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
Pribudlo 925 zaočkovaných osôb prvou dávkou, zároveň pribudlo 2 163 plne zaočkovaných osôb. Celkovo je na Slovensku plne zaočkovaných viac ako 2,6 milióna ľudí. K 60-percentnej zaočkovanosti zostáva zaočkovať 499 960 osôb.
Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na skutočnosť, že Slovensko nie je len jeden región. Preto nemožno očakávať, že budeme mať len jednu špičku pandemickej vlny.
„Každý región si tým omikronom prejde v inom čase a rozdiel v špičke regiónu môže byť aj 3 až 4 týždne. Rovnako ako je to dnes/včera/pred týždňom s pozitívnymi, tak to bude o 10 – 14 dní s hospitalizovanými. Bude to veľmi, veľmi regionálne a bude to veľmi pravdepodobne veľmi ostré v krivkách s rýchlym rastom (3 – 4 týždne) a rýchlym poklesom.“
Tvrdia, že na to, aby sme vedeli, aký tvar má omikron krivka, nepotrebujeme minúť na PCR testy 250 miliónov eur. Možno by podľa ich slov stačilo u pediatrov a u obvodných lekárov monitorovať ľudí s príznakmi a nechať ich doma v izolácii a „nevláčiť ich po testovacích strediskách“.
„Nemocnice by mali teraz stúpať o 100 denne z 1 700 a neskôr aj o 200 denne. Opäť veľmi regionálne. V Žilinskom, Prešovskom a v Bratislavskom kraji viac a teraz, v Banskobystrickom a v Nitrianskom a v Košickom menej a neskôr.“
Konštatujú, že Slovensko predsa len personál v nemocniciach má a aj starostlivosť o ľahšie priebehy a kratšie pobyty zvládneme. Veľmi by mala pomôcť aj premorenosť v delte.
„Určite izolujte teraz a hneď starkých a vydržte to 10 dní v postihnutých okresoch a do konca februára v ostatných regiónoch. A potom by sme sa mali dočkať uvoľnenia. Mentálne, fyzicky, psychicky a aj reálne.“
„Na plesy to tento rok nevyzerá, ale májovú veselicu dáme. A bude to bujaré. A asi aj bez Covid pasov. Postupne sa s nimi lúčia po celej Európe. Pozerajme na Česko, majú k nám najbližšie. Choďte von do prírody a vyhýbajte sa bujarej mnohopočetnej spoločnosti v interiéroch. Po 2 rokoch potrebujeme mesiac trpezlivosti a dočkáme sa.“
Situácia v Česku
České laboratória odhalili za uplynulých 24 hodín 43 307 novoinfikovaných, čo je o 11 375 menej ako v rovnaký deň pred týždňom. Počet hospitalizovaných mierne klesol na 2 856. TASR o tom informuje na základe údajov zverejnených vo štvrtok ráno na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.
Hodnota sedemdňovej incidencie tiež mierne klesla z rekordných 2 483 zaznamenaných v utorok na 2 377 v stredu. Hygienici zaznamenali tiež 7 367 osôb s podozrením na tzv. reinfekciu, ktoré však nie sú zahrnuté do vyššie spomenutej bilancie.
Podľa predbežných údajov, ktoré sa v prípade aktualizácie v priebehu dňa môžu ešte zvýšiť, pribudlo v ČR aj 18 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Súčasná vlna epidémie v Česku by v najbližšom čase mala podľa prognóz vyvrcholiť a postupne slabnúť, píše spravodajský server Novinky.cz.
Za 14 dní sa skončí povinné plošné testovanie vo firmách aj v školách. Od 9. februára nebude potrebné preukázať sa certifikátom o očkovaní alebo prekonanej nákaze v reštauráciách či baroch. V platnosti však naďalej zostane povinnosť nosiť respirátory v interiéroch aj obmedzenie počtu účastníkov na hromadných akciách.
Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila v stredu neskoro večer – po takmer dvojdňovom rokovaní – novelu pandemického zákona. Rozširuje okruh činností, ktorých sa budú môcť vyhlásené protiepidemické opatrenia týkať.
Úrady by vďaka nej tiež mohli nariadiť napríklad testovanie na koronavírus podnikateľom, študentom, žiakom a predškolákom, nielen zamestnancom a iným pracovníkom.
Nariadenie izolácie alebo karantény by mohli príslušné orgány oznamovať ľuďom aj telefonicky alebo krátkou textovou správou. Možnosť vydávať opatrenia pre svoje rezorty majú v súlade s novelou dostať aj ministerstvá obrany a vnútra.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu, SITA