Slovenská firma ti dá bonus 3 000 eur, neobmedzenú platenú dovolenku a možnosť pracovať aj z exotiky

  • Zamestnanci čoraz viac preferujú benefity, ktoré im umožňujú čo možno najväčšiu flexibilitu
  • Uvedomuje si to aj úspešný slovenský startup, ktorý otvoril desiatky nových pracovných pozícií a ľudí láka na naozaj nevšedné benefity
muž, digitalny nomad
Unsplash/ Nicotra, dera
  • Zamestnanci čoraz viac preferujú benefity, ktoré im umožňujú čo možno najväčšiu flexibilitu
  • Uvedomuje si to aj úspešný slovenský startup, ktorý otvoril desiatky nových pracovných pozícií a ľudí láka na naozaj nevšedné benefity

Len nedávno sme ťa informovali o novinke v slovenskom startupe CloudTalk, ktorou je zavedenie neobmedzeného plateného voľna. Diana Bíleková, ktorá tu pôsobí na pozícii Talent Sourcer pre Startitup povedala, že zamestnanci firmy reagovali na novinku veľmi pozitívne.

„Boli nadšení, ja sama som sa veľmi tešila, keď som sa dozvedela, že budeme mať takúto možnosť. Práca v startupe/scaleupe je skvelá, je to kopec srandy, inšpirácie, človek je obklopený talentovanými ľuďmi, má veľa možností napredovať a zlepšovať seba či rôzne procesy, avšak niekedy to, samozrejme, môže byť aj náročné,“ povedala.

Konštatuje, že ich firma je orientovaná na ľudí, postavená na dôvere a flexibilite, a preto bolo neobmedzené platené voľno ďalším krokom k tomu, aby zamestnanci cítili, že si ich firma váži za ich prácu a dôveruje im.

„Prijali to veľmi dobre a každý sa teší z toho, že v prípade, že potrebuje, si môže zobrať voľno bez toho, aby musel rozmýšľať či kvôli pár dňom na jar bude môcť ísť v lete na dovolenku, alebo mu to už nevyjde.“

Benefit, ktorý nezvládne každá firma

Kým mnohé spoločnosti z neobmedzeného plateného voľna profitujú, iným sa model neosvedčil. Vo väčšine prípadov neúspechu ide o zlyhanie v otázke stratégie a dôvery. 

Jedným z dôvodov môže byť, že si ľudia neobmedzené platené voľno vyberajú bezdôvodne a príliš často. Manažéri si potom musia poradiť s nedostatkom pracovnej sily, veľakrát v najrušnejších mesiacoch. 

 

Opačným extrémom sú ľudia, ktorí si neobmedzené platené voľno nevyberajú vôbec. Nevedia totiž, kde sú hranice toho, čo si môžu dovoliť. Nechcú prísť o postavenie a dobrú reputáciu. 

V CloudTalku berú do úvahy obe možnosti, ako tento benefit môže ovplyvniť firmu. „Samozrejme, sme si vedomí, že zavedením neobmedzeného plateného voľna riskujeme. No kým nebude mať negatívny vplyv na pracovné výsledky spoločnosti, stojíme si za tým, že si zamestnanci našu dôveru zaslúžia,“ vysvetľuje Martin Malych, jeden zo zakladateľov spoločnosti CloudTalk, ktorá firmám poskytuje telefonický softvér. 

zdroj: CloudTalk

Takéto rozhodnutie podľa Bílekovej prináša aj risk, ale momentálne sú ich očakávania najmä spokojní zamestnanci. „Neobmedzené voľno podporuje našu people-first firemnú kultúru, podporuje balans medzi prácou a súkromím, takisto takýto benefit dáva väčší dôraz na mentálne a fyzické zdravie, a tým zvyšuje produktivitu zamestnancov, ktorí napríklad nie sú nútení pracovať, keď sa necítia dobre.“

Vzhľadom na množstvo otvorených pozícií, ktoré startup má, je to určite zaujímavý bod aj pre potenciálnych zamestnancov. Do tejto firmy každý mesiac prichádzajú desiatky nových ľudí a otvorených je vyše 40 pozícií.

Plusom môžu byť aj nevšedné benefity, aké nenájdeš v každej slovenskej firme. Je to napríklad Communication coach, s ktorým si môžeš každý týždeň online sadnúť a riešiť, či už prácu – keď sa chceš zlepšiť napríklad v public speaking, alebo máš nejaký problém a nevieš, ako ho odkomunikovať s kolegami, alebo takisto pomoc v súkromnom živote.

„Je to skvelé a naozaj to u nás funguje. Voľné sloty vždy zmiznú v priebehu pár minút. Taktiež ponúkame ESOP – Employee Stock Ownership Program, čo znamená, že zamestnanci majú možnosť odkúpiť akcie spoločnosti, čo je za iných okolností, pokiaľ nie ste veľký investor, náročné.“

„Určite máme motiváciu sa aj naďalej zlepšovať a pracovať na tom, aby ľudia, ktorí tvoria CloudTalk boli šťastní a mali svoju prácu radi, a preto som si istá, že týmto nekončíme.“

Chcel by si pracovať pre startup?

Ako sme už spomínali startup má otvorených niekoľko desiatok voľných pracovných miest. Tie seniornejšie, ako Vice President of Customer Success, Director of Product Operations, či Director of Business Development, si vyžadujú niekoho skúseného, a preto sa tam plat pohybuje niekoľkonásobne vyššie v porovnaní s juniorskými pozíciami.

Podľa Bílekovej sa ale nedá presne povedať, ktorá voľná pozícia je najlepšie platená, keďže firma fungujeme na remote princípe, a preto veľmi záleží od toho, či človek pracuje napríklad v Banskej Bystrici alebo je z Malagy, Paríža alebo akéhokoľvek iného európskeho mesta. Takisto sa berie ohľad na konkrétne skúsenosti kandidáta a, samozrejme, jeho predstavy.

call centrum startup slovensko
zdroj: CloudTalk

„Je dôležité, aby bol zamestnanec spokojný nie len s firemnou kultúrou a benefitmi, ale aj so svojím platom, a preto sme pripravení sa prispôsobiť, pokiaľ vidíme, že kandidát je dobrý, fit a rozumieme si.“

Startup hľadáme ľudí do každého z jeho departmentov. „Ako firma rastieme veľmi rýchlo a aj keď sme technologický scaleup, potrebujeme na úspešný rast a fungovanie nie len úžasných developerov, ale aj skvelých salesákov, ktorí sa starajú o našich klientov a predávajú produkt ďalej, marketérov, ktorí ho kreatívne promujú na existujúcich a nových trhoch, či ľudí do nášho People tímu, ktorí nám pomôžu s našim rýchlym rastom a firemnou kultúrou.“

Každý šikovný človek je tu preto vítaný, ponuka ja naozaj široká. Lákavým benefitom je získanie bonusu vo výške až 3 000 eur, ak odporučíš do tímu nového talentovaného kolegu či kolegyňu.

Funguje tu aj program externého odporúčania. Stačí, ak odporučíš vývojára a získaš nový Macbook (v hodnote 2 000 eur) po 3 mesiacoch skúšobnej doby.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá