Izraelskí vedci poukazujú na doplnok, ktorý ti môže významne pomôcť zvládnuť Covid. Zrejme ho máš aj doma (ŠTÚDIA)

  • Vitamín D ti môže výrazne pomôcť pri zvládaní nákazy Covid-19
  • Nejde však o náhradu vakcíny a musíš na to myslieť včas
Vitamín D, Covid19
Unsplash/Yoav Aziz, Julia Zolotova
  • Vitamín D ti môže výrazne pomôcť pri zvládaní nákazy Covid-19
  • Nejde však o náhradu vakcíny a musíš na to myslieť včas

Izraelskí vedci vedia odhadnúť, aký ťažký bude priebeh ochorenia pacienta s koronavírusom len na základe dvoch informácií. Potrebujú vedieť vek a tiež hodnotu vitamínu D v jeho tele, tvrdia výskumníci.

Vitamín D je nesmierne dôležitý a významne znižuje riziká, ktoré sú s koronavírusom spojené, vyplýva z ich výskumu. Výskum bol zverejnený vo štvrtok vo vedeckom časopise PLOS One.

Vitamín D nenahrádza vakcínu

Izraelským vedcom sa podarilo zozbierať zatiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o tom, že zvýšené hladiny vitamínu D môžu pomôcť pacientom znížiť riziko ťažkého priebehu nákazy či úmrtia. Na štúdii sa podieľali výskumníci z Univerzity Bar Ilan a z medicínskeho centra Galilee.

Výskum uskutočňovali počas prvých dvoch vĺn koronavírusu, ktorým Izrael čelil. Robili ho teda v čase, keď ešte neboli k dispozícii vakcíny. Lekári aj dnes zdôrazňujú, že vitamínové doplnky v žiadnom prípade vakcíny nenahrádzajú.

Ide podľa nich o účinný spôsob, ako si posilňovať imunitu a zabezpečiť, aby neoslabla, informuje The Times of Israel. Prišli so záverom, že ak človek pravidelne prijíma vitamín D pred nákazou, tak sa môže vyhnúť najhorším príznakom Covidu-19.

„Je veľmi pozoruhodné, dokonca až zarážajúce, že naozaj vidíme rozdiel. Človek, ktorému chýba vitamín D, má omnoho väčšiu šancu mať ťažký priebeh než človek, ktorému vitamín D nechýba,“ opísal výsledky štúdie doktor Amiel Dror z medicínskeho centra Galilee, ktorý sa na nej sám podieľal.

Výskum má zmysel aj pri omikrone

Skúmali 1 176 záznamov o pacientoch, ktorých prijali do medicínskeho centra Galilee v období od apríla 2020 do februára 2021 s pozitívnymi PCR testami, približuje portál EurekAlert. Neskôr skúmali hladiny vitamínu D u týchto pacientov, pričom hľadali dáta spred dvoch týždňov, až spred dvoch rokov.

U pacientov, ktorí mali nedostatok vitamínu D, bola až 14-krát vyššia pravdepodobnosť ťažkého priebehu Covidu-19. Úmrtnosť medzi tými, ktorí mali dostatočné hladiny vitamínu D, bola 2,3 %, zatiaľ čo v skupine, kde vitamín D chýbal išlo o 25,6 %.

Poznamenal, že sa výskum konal v čase, keď ešte nebol rozšírený omikron. Skonštatoval však, že sa koronavírus medzi jednotlivými variantmi nemení tak zásadne, aby negoval účinnosť vitamínu D.

Niektoré zdravotnícke úrady vo svete aj doteraz odporúčali doplnky vitamínu D v súvislosti s pandémiou, aj keď jeho účinnosť nebola riadne preukázaná. O účinnosti vitamínu však svedčili menšie štúdie a výskumy, ktorých dôležitosťou sa zaoberala vedecká obec.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: PLOS One, The Times of Israel, EurekAlert

Najnovšie videá

Trendové videá