Objavili sme loď legendárneho kapitána Cooka, tvrdia austrálski vedci. Vrak sa má nachádzať na východnom pobreží USA
- Austrálski vedci tvrdia, že objavili pozostatky lode Endeavour, ktorou sa plavil kapitán James Cook
- Vrak lode sa má nachádzať pri pobreží štátu Rhode Islande v Spojených štátoch
- Loď má sporné miesto v histórii Austrálie, Cook prispel ku kolonizácii krajiny britskými osadníkmi
- Americkí vedci vyhlásenie svojich kolegov kritizujú a tvrdia, že identita vraku nie je definitívne potvrdená
- Austrálski vedci tvrdia, že objavili pozostatky lode Endeavour, ktorou sa plavil kapitán James Cook
- Vrak lode sa má nachádzať pri pobreží štátu Rhode Islande v Spojených štátoch
- Loď má sporné miesto v histórii Austrálie, Cook prispel ku kolonizácii krajiny britskými osadníkmi
- Americkí vedci vyhlásenie svojich kolegov kritizujú a tvrdia, že identita vraku nie je definitívne potvrdená
Austrálski vedci tvrdia, že objavili pozostatky lode Endeavour, ktorou sa plavil kapitán James Cook na svojej prvej plavbe okolo sveta. Vrak lode sa má nachádzať pri pobreží štátu Rhode Island v Spojených štátoch. Tamojší vedci ale nesúhlasia a tvrdia, že ich austrálski kolegovia porušili zmluvu.
Jedno z najdôležitejších a najspornejších plavidiel v histórii Austrálie
Britský výskumník spustil svoju prvú plavbu v roku 1768, aby sa vybral preskúmať „neznámu južnú zem“. Loď, ktorá slúžila tomuto účelu, sa volala Endeavour a nepôsobila vtedy nejako výnimočne. Spolu 90 pasažierov na palube lode o dva roky zakotvilo na území dnešnej Austrálie. Odštartovali tým začiatok modernej histórie krajiny.
O 18 rokov neskôr prišli prvé lode do „tejto krajiny nikoho“ s plánmi založiť trestaneckú kolóniu. Krajina ale nebola žiadnou prázdnou zemou, obyvateľov mala. Domorodí obyvatelia obývali kontinent asi 65 000 rokov, uvádza New York Times.
Teraz austrálski výskumníci tvrdia, že našli loď, ktorá prispela ku kolonizácii Austrálie.
„Od roku 1999 vyšetrujeme niekoľko vrakov lodí z 18. storočia v oblasti s rozlohou 2 míle štvorcové, kde sme sa domnievali, že sa Endeavour potopila,“ Deutsche Welle Kevina Sumptiona, riaditeľa Austrálskeho národného námorného múzea.
„Na základe archívnych a archeologických dôkazov som presvedčený, že ide o Endeavour,“ dodal a označil plavidlo za jedno z „najdôležitejších a najspornejších“ v histórii Austrálie. „Teraz sa zameriavame na to, čo možno urobiť na jeho ochranu a zachovanie.“
Múzeum uviedlo, že dve storočia pod vodou prežilo len asi 15 % plavidla.
Kto bol James Cook:
James Cook bol britský objaviteľ a moreplavec, ktorý uskutočnil tri plavby okolo sveta. Počas prevej plavby, v rokoch 1768 až 1771 sa Endeavour plavil južným Pacifikom, pričom Cook mapoval pobrežie Nového Zélandu, kde jeho posádka zabila niekoľko Maoriov, a pobrežia východnej Austrálie.
Druhú plavbu uskutočnil v rokoch 1772 – 1775, pričom prekročil južný polárny kruh. Plavil sa z Afriky na Nový Zéland, potom preskúmal novú Kaledóniu.
V rokoch 1775 – 1779 viedol tretiu výpravu s cieľom nájsť tzv. severozápadný prejazd okolo Severnej Ameriky. Oboplával Afriku, plavil sa k Tasmánii, Novému Zélandu a Tahiti. Potom plával na sever, kde objavil Havajské ostrovy. Následne zamieril do Ameriky.
Kapitán sa cez zimu 1978 rozhodol vrátiť na Havaj, kde bol o niekoľko mesiacov pri potýčke s domorodým obyvateľstvom zabitý.
Podľa kritikov ide o kontroverznú osobnosť, ktorá de facto začala britskú kolonizáciu Austrálie. Domorodé obyvateľstvo bolo utláčané a jeho populáciu znížili i infekčné choroby, dovlečené Európanmi.
Onedlho ale prišla studená sprcha vedcov z Rhode Islandu, ktorí sa na výskume so svojimi austrálskymi kolegami podieľali, eufóriu tak vystriedali otázky.
Vo vyhlásení výkonný riaditeľ Rhode Island Marine Archeology Project, DK Abbass, obvinil svojich austrálskych kolegov z porušenia zmluvy.
„Závery budú riadené riadnym vedeckým procesom a nie austrálskymi emóciami alebo politikou,“ píše sa vo vyhlásení.
„To, čo vidíme na skúmanom mieste vraku lode, je v súlade s tým, čo by sa dalo očakávať od Endeavour, ale nenašli sa žiadne nespochybniteľné údaje, ktoré by dokazovali, že toto miesto je ikonické plavidlo a existuje veľa nezodpovedaných otázok, ktoré by mohli zvrátiť takúto identifikáciu,“ napísal Abbass, ktorý dodal, že keď štúdia naozaj nespochybniteľne preukáže alebo vyvráti, že ide o Cookovu loď, zverejnia výsledky.
To, že ide o plavidlo, má dokazovať konštrukcia či európske drevo
Austrálske múzeum zase poprelo, že by porušilo akúkoľvek zmluvu o partnerstve, pričom hovorca povedal, že americká strana má právo na vlastný názor. Faktom je množstvo dôkazov, ktoré zhromaždili.
Skúmanie oboch tímov prebiehalo dve desiatky rokov v oblasti Newport Harbor pri Rhode Island. Používali obvyklé metódy na identifikáciu starých lodí, skúmanie konštrukčných detailov, modelovanie podoby podľa pozostatkov plavidla či krížovú kontrolu.
Austrálčania sú presvedčení, že ide o Cookovu loď vďaka európskemu drevu a konštrukcii lode.
Ak by sa naozaj potvrdilo, že ide o vrak Endeavouru, ležal by v blízkosti Rhode Islandu dlho prehliadaný. Pretože loď bola potopená Britmi v auguste 1778, aby zabránili francúzskej flotile vo vstupe do prístavu na podporu Američanov vo vojne za nezávislosť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Times, Deutsche Welle