Kráľovná Alžbeta II. je panovníčkou už neuveriteľných 70 rokov. Na výročie vyslovila prekvapivé želanie
- V súčasnosti je britská kráľovná najdlhšie vládnucou panovníčkou sveta
- Alžbetu II. slávnostne korunovali v júni 1953, keď mala len 26 rokov
- V súčasnosti je britská kráľovná najdlhšie vládnucou panovníčkou sveta
- Alžbetu II. slávnostne korunovali v júni 1953, keď mala len 26 rokov
Panovníčka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu), kráľovná Alžbeta II., je najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete.
Dnes (6. februára) uplynie 70 rokov odvtedy, kedy nastúpila na trón.
Praje si kráľovnú Camillu
Pri príležitosti svojho výročia na tróne v posolstve národu uviedla, že chce, aby Camilla, manželka následníka britského trónu – princa Charlesa, bola nakoniec známa ako kráľovná manželka. Informovali o tom stanica BBC a agentúra AFP.
V predvečer 70. výročia nástupu na trón 95-ročná panovníčka uviedla, že je jej úprimným želaním, aby bola Camilla známa ako kráľovná manželka, keď sa Charles stane kráľom. Camilla mala mať pôvodne titul princezná manželka. Vyhlásenie kráľovnej však otvára dvere tomu, aby bola v budúcnosti známa ako kráľovná Camilla.
Hovorca Charlesovho paláca Clarence House uviedol, že princ z Walesu a vojvodkyňa z Cornwallu boli „dojatí a poctení“. Kráľovná Alžbeta II. sa takto priamo vyjadrila k nevyriešenej otázke budúceho titulu vojvodkyne z Cornwallu. „Je mojím úprimným želaním, aby, keď príde ten čas, bola Camilla známa ako kráľovná manželka,“ uviedla.
„Kráľovná manželka“ označuje manželku vládnuceho kráľa a súčasná vojvodkyňa z Cornwallu by teda niesla titul „kráľovná Camilla“.
V prípade obvyklého postupu by sa Camilla automaticky stala kráľovnou, keď sa Charles ujme trónu. Neistotu však vyvolávala verejná mienka. Charles a Camilla boli rozvedení, keď v roku 2005 uzatvorili civilný sobáš. Charles bol predtým ženatý s princeznou Dianou, s ktorou sa ale rozviedol v roku 1996, rok predtým, ako zomrela pri autonehode v Paríži.
Príbeh panovníčky
V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066 – 1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837 – 1901) zasadla na trón vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI., ktorý vládol od roku 1936. Keďže zdravie Juraja VI. sa v roku 1951 zhoršovalo, už počas tohto obdobia ho princezná Alžbeta na verejných podujatiach často zastupovala.
Tragická správa o úmrtí otca zastihla Alžbetu a jej manžela Philipa počas návštevy Kene. Práve v tejto africkej krajine sa dozvedela 6. februára 1952 o úmrtí otca. Princezná Alžbeta cestu okamžite prerušila a domov sa už vrátila ako panovníčka, pretože ihneď bola oficiálne vyhlásená za kráľovnú.
Slávnostne bola Alžbeta II. korunovaná o rok neskôr, 2. júna 1953. Mladá 26-ročná panovníčka sa postavila na čelo britského Spoločenstva národov, britskej armády, letectva a námorníctva i vyše 700 organizácií. Zároveň sa stala najvyššou predstaviteľkou anglikánskej cirkvi a vojvodkyňou z Lancasteru.
Elizabeth Alexandra Mary sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne ako prvorodená dcéra Alberta, vojvodu z Yorku, a Elizabeth Bowes-Lyonovej, vojvodkyne z Yorku. Mala mladšiu sestru Margaret, grófku zo Snowdonu (1930 – 2002).
Kráľovnou byť nemala
Pokojný rodinný život princeznej sa skončil v roku 1936, keď zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V. Jeho nástupcom sa najprv stal jej strýko Eduard III., ktorý sa však rozhodol dať prednosť láske a oženil sa s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, čím prenechal vládu svojmu bratovi Jurajovi VI.
Jedenásťročná princezná Elizabeth sa tak stala prvou v nástupníckej línii na britský trón. Philipa, vtedy 13-ročného chlapca a svojho budúceho manžela, spoznala na svadbe jeho bratranca ako osemročná v roku 1934, keď ešte vôbec netušila, že ako manželia strávia 73 rokov.
Až o 12 rokov neskôr požiadal Philip princeznú Elizabeth o ruku, ale snúbenci museli počkať, kým nevesta nedovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947. Philip a Elizabeth sa zasnúbili 6. júla 1947, svadba sa konala 20. novembra 1947.
Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal matkino meno Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten. Prestúpil tiež z pravoslávnej do anglikánskej cirkvi – ako dieťa pochádzajúce z gréckej i dánskej kráľovskej rodiny bol totiž pokrstený pravoslávnym obradom.
Mladý pár žil istý čas na ostrove Malta. Philip slúžil v námorníctve a princezná cestovala medzi Maltou a Londýnom, kde sa o ich ročného syna Charlesa starali starí rodičia. Ako prvá britská kráľovná oslávila 20. novembra 2017 platinové výročie svadby.
Najdlhšie vládnuci monarcha
Alžbeta II. a princ Philip mali okrem korunného princa Charlesa, ktorý sa narodil v roku 1948, aj ďalšie tri deti: princeznú Annu (1950), princa Andrewa (1960) a princa Edwarda (1964). S narodením princa Andrewa sa Alžbeta II. stala od čias kráľovnej Viktórie prvou britskou panovníčkou, ktorá porodila dieťa počas vládnutia.
Jej manželstvo s Philipom, vojvodom z Edinburghu, trvalo 73 rokov – až do smrti princa, ktorý zomrel 9. apríla 2021 vo veku 99 rokov. Dňa 9. septembra 2015 sa stala Alžbeta II. najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva, keď v dĺžke vládnutia prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu, ktorá vláda 63 rokov a 7 mesiacov.
Po smrti saudskoarabského kráľa Abdalláha, ktorý zomrel 23. januára 2015 vo veku 90 rokov, sa stala aj najstaršou žijúcou aktívnou panovníčkou. Keď Alžbeta II. nastúpila na trón, britským premiérom bol Winston Churchill a na čele Sovietskeho zväzu stál Josif Vissarionovič Stalin.
Na tróne prežila kus histórie
Na tróne prežila studenú vojnu aj pád komunizmu vo východnej Európe. Zažila aj útok na newyorské dvojičky, teroristický útok v Londýne, referendum Škótska o odtrhnutí od Británie či brexit.
Na pozvanie slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča navštívila 23. – 24. októbra 2008 spolu s manželom princom Philipom Slovensko.
Začiatkom tohto roku predstavil Buckinghamský palác program osláv platinového jubilea kráľovnej na tróne. Jeho súčasťou bude vojenská prehliadka, koncert „svetových hviezd“, možnosť nahliadnuť do niektorých rezidencií panovníčky, pouličné oslavy, ale aj súťaž o vytvorenie nového pudingu.
Oslavy súvisiace so 70. výročím nastúpenia kráľovnej Alžbety II. na trón vyvrcholia štvordňovým víkendom 2. – 5. júna, hoci rôzne akcie sa budú konať počas celého roka.
Zdroj: TASR