Omikron má „brata“, ktorý má byť až o 34 % infekčnejší. Onedlho bude vo svete dominovať, hovorí predstaviteľka WHO

  • Svet sa ešte nespamätal z omikronu verzie BA.1 a už nás máta variant BA.2
  • Regionálna šéfka WHO v Izraeli hovorí, že čoskoro bude vo svete dominovať
testovanie koronavírus omikron
Testovanie na koronavírus, ilustračná snímka TASR/AP Photo/Francois Mori
  • Svet sa ešte nespamätal z omikronu verzie BA.1 a už nás máta variant BA.2
  • Regionálna šéfka WHO v Izraeli hovorí, že čoskoro bude vo svete dominovať

Veľa krajín si vlnou omikronu prešla, na Slovensku zrejme vrcholí a niektoré krajiny si ňou ešte iba prejdú. No na naše hrdlá si už brúsi svoje zuby (alebo spike proteín) omikron variant BA.2. Doterajšie vlny boli spôsobené najmä variantom BA.1. Ako uvádza regionálna krízová riaditeľka WHO pre Izrael pre Jerusalem Post, tento variant bude čoskoro vo svete dominovať.

Očakávaná trajektória je, že sa stane novým dominantným variantom, keďže ako vidíme v niektorých krajinách, napríklad v Dánsku či UK, keď prekročí určitú hranicu, stáva sa dominantným,“ uviedla doktorka Dorit Nitzan.

Má však aj optimistickú predpoveď. Variant BA.2 sa veľmi nelíši od variantu BA.1, teda je menej pravdepodobné, že bude infikovať ľudí, ktorí sa s omikronom už stretli a prešli si ochorením Covid-19. Na to sú však potrebné ďalšie výskumy, aby sa to dalo tvrdiť s istotou.

Variant BA.2 sa vyznačuje tým, že sa z človeka na človeka prenáša rýchlejšie. „Ak ste v miestnosti s niekým, kto ho má, dostanete ho. Môže to byť aj krátky moment, keď si zložíte rúško, aby ste sa najedli či napili. Nikdy neviete, kedy to chytíte. Vidíme to v Dánsku, postupuje rýchlo,“ hovorí doktorka.

Povzbudzujúce je aj to, že príznaky infekcie nastupujú aj dva dni od infikovania sa. To by mohlo významne pomôcť pri izolácii potenciálne nakazených. Ďalší pacienti však uviedli, že príznaky sa prejavili až dva týždne po kontakte s pozitívnou osobou.

Po prvý raz sa variant BA.2 podarilo vedcom izolovať vo Švédsku ešte v januári tohto roka. Predpoklad bol, že tento variant je asi 1,5-krát nákazlivejší. Nové odhady však hovoria o tom, že je približne o 30 – 34 % nákazlivejší ako jeho starší brat. Celkovo poznáme tri varianty omikronu.

Omikron má až 46 špecifických mutácií, z toho 23 mutácií v spike proteíne, kde sa protilátky viažu na vírus, aby zabránili infekcii. Variant BA.2 má v spike proteíne až 27 mutácií. Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by sa dokázal vyhnúť viac imunitnej odpovedi z vakcín ako pôvodný omikron. Pomerne ľahko však infikuje tých, ktorí ochoreli z iného variantu, napríklad alfy či delty.

Nový podvariant sa šíri veľmi rýchlo a v Dánsku sa už stal dominantným variantom. Krajina zaznamenala aj mierne zvýšenie hospitalizácií. Väčšina Dánov je ale plne zaočkovaných (približne 80 %), z toho 60 % z nich už dostalo aj posilňujúcu dávku. 

V Európe pravdepodobne uvidíme, že mutácie koronavírusu sa budú diať najmä v rodine omikronu. No v častiach, kde nemajú taký dobrý prístup k vakcínam, sa môžu už teraz vyvíjať varianty, o akých nemáme poňatia. Omikron teraz nie je to hlavné. Treba sa sústrediť na distribúciu vakcín do celého sveta,“ pripomína regionálna krízová riaditeľka WHO v Izraeli.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: Jerusalem Post

Najnovšie videá

Trendové videá