Syn zakladateľa ESET-u otvára v Bratislave novú kváskovú pekáreň. Zarobíš si tu aj 2 000 eur, vzdelanie nepotrebuješ
- V Bratislave vyrastá celkom nová pekáreň značky Chlieb Náš
- Úspešný koncept z firemného portfólia podnikateľa Michala Trnku doposiaľ bodoval najmä v Trnave
- V Bratislave vyrastá celkom nová pekáreň značky Chlieb Náš
- Úspešný koncept z firemného portfólia podnikateľa Michala Trnku doposiaľ bodoval najmä v Trnave
TRNKA Gastronomy je rodinná firma, ktorá sa venuje chutnému jedlu a dobrému pitiu už viac ako 10 rokov. Stojí za ňou syn spoluzakladateľa spoločnosti ESET Miroslava Trnku, Michal Trnka, spolu s jeho rodinou.
„Vrátili sme sa naspäť ku koreňom, do rodnej Trnavy. Našou prvou prevádzkou bol Thalmeiner, známy svojím poctivým prístupom ku kaviarenskému remeslu, nadväzujúci na tradíciu prvorepublikových trnavských kaviarní,“ objasňuje tím spoločnosti na svojej webstránke.
Okrem mestskej kaviarne patrí do ich skupiny aj beer & bistro Akademia na Nádvorí alebo remeselná pekáreň Chlieb Náš, v Bratislave je to moderná kantína White Dragon, ktorá funguje už 4 roky.
A práve remeselná pekáreň Chlieb Náš sa rozrastá, podobne ako ich zrejúci kvások. Na jar 2022 pripravuje ďalšiu expanziu aj do Bratislavy. Ak je pečenie tvojou vášňou, môžeš sa stať miestnym pekárom či pekárkou aj ty. Nová prevádzka sa otvorí v Rezidencii Blumentál, na adrese Mateja Korvína 1.
„Pre našu pripravovanú prevádzku v Bratislave hľadáme ľudí na pozíciu pekár/pekárka. Staň sa súčasťou tímu, v ktorom si zakladáme na poctivej pekárenskej práci, ktorú je vidieť. Peč s nami chlieb s chrumkavou kôrkou, živým kváskom a vláčnym srdcom. Pretože reči sa hovoria, no chlieb sa je,“ píše sa v popise pracovnej ponuky firmy.
Pracovať tu môžeš na trvalý pracovný pomer či živnosť. Zarobiť si budeš môcť od 1 200 až 1 700 eur. Podľa výkonu môžeš rátať aj s kvartálnou odmenou a za prácu cez víkend, sviatok či nočnú dostaneš príplatok, celkovo si tak mesačne zarobíš aj dve tisícky.
Pre zaujímavosť, priemerný hrubý mesačný plat na pozícii pekár sa na Slovensku pohybuje od 830 eur do 1 474 eur. Vyplýva to z údajov portálu Platy.sk, ktorý spadá pod Profesiu. Ponúka práca tak môže prilákať aj množstvo skúsených pekárov.
Od teba, ako nového pekára či pekárky, sa očakáva, že gastronómia bude tvoja záľuba, máš vzťah ku kvalitnému jedlu a k pečeniu produktov z kvásku.
Nemusíš mať skúsenosti v odbore, garant a šéfpekár ťa dôkladne zaškolí. Taktiež by ti nemala chýbať chuť vzdelávať sa a prispievať k návratu poctivého pečenia a kvalitných služieb v gastronómii. Uchádzači vzdelaní v odbore a s praxou však majú jasnú výhodu a firma bude takýchto uchádzačov uprednostňovať.
Zíde sa ti aj optimizmus a príjemné vystupovanie a platný zdravotný preukaz na prácu s potravinami. Ten získaš jednoducho u obvodného lekára. Potrebovať budeš aj hygienické minimum, ktoré dostaneš vďaka jednodňovému školeniu.
Tvojou úlohou bude výroba, a teda príprava cesta, práca s kváskom a pečenie. Taktiež sa budeš starať o predaj a evidenciu výdaja produktov zákazníkom a ostatným prevádzkam značky.
Počítať musíš aj so sanitáciou zariadení, nástrojov a priestorov. Ide o pozíciu, na ktorú nemusíš mať vysokú a dokonca ani strednú školu. Stačí, ak budeš mať dostatočné zanietenie.
Chlieb z pece Trnkovej firmy mnohí ľudia v recenziách označujú za ten najlepší v Trnave. Či to tak bude aj v Bratislave, zatiaľ môžeme len hádať.
Faktom zostáva, že v hlavnom meste má skutočne veľkú konkurenciu. Svojím pečivom u ľudí na plnej čiare bodujú plnochutné potraviny Yeme, Fach, Šiškáreň vo Fresh markete či novootvorená pekáreň The Midnight Bakery v Starom Meste na Blumentálskej 19.
Môžeme však povedať, že kvalitných kváskových pekární nie je v meste nikdy príliš veľa, pretože každý šéfpekár vie z pece vytiahnuť unikát. Na dopyt po kváskových výrobkoch sa pekári aktuálne určite nebudú sťažovať.
Mnohí Slováci na poctivé pekárenské výrobky nedajú dopustiť. Niet divu, takéto výrobky sú ľahšie stráviteľné, majú nižší glykemický index, čiastočne degradujú lepok, nehovoriac o ich chuti a chrumkavosti.
Výpočet výhod kváskovania pritom nekončí. Takýto poctivý chlieb ti môže vydržať aj 7 dní. „Je to vďaka kyseline mliečnej, ktorá prirodzene konzervuje. Chlieb pri správnom skladovaní nesplesnivie, ale stvrdne ako kameň. To sa však stáva málokedy, pretože po ochutnaní každý pochopí, že peceň sa dá zjesť kľudne aj na posedenie,“ hovorí kvásková odborníčka Naty Žúreková Štefková.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Chlieb Náš, Profesia.sk, platy.sk