Putin túži obnoviť „mini Sovietsky zväz“. Bývam v strede Ukrajiny a nepanikárim, myslím, že ani Slováci nemusia, hovorí Vladyslav
- Situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici s napätím sleduje celý svet
- O aktuálnych emóciách nám porozprával Ukrajinec Vladyslav Yatskovyi
- Situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici s napätím sleduje celý svet
- O aktuálnych emóciách nám porozprával Ukrajinec Vladyslav Yatskovyi
Vladyslav Yatskovyi je 20-ročný študent žurnalistiky. Aj napriek tomu, že posledné dva roky intenzívne trávil na Slovensku, do svojej rodnej krajiny sa pravidelne vracia. O tom, aká nálada panuje na Ukrajine, či to, ako situáciu vnímajú Ukrajinci nám Vladyslav sprostredkoval počas jeho pobytu doma.
„Emócie sa líšia v závislosti od lokality. Inak to vnímame my, ktorí sme na strede Ukrajiny, a inak to vnímajú ľudia, ktorí sú v bezprostrednej blízkosti, keďže žijú na východe krajiny,“ hovorí v rozhovore pre Startitup.
- Ako situáciu vnímajú Ukrajinci
- Či by v prípade konfliktu išiel brániť svoju krajinu
- Ako podľa mladého Ukrajinca konflikt dopadne
- Ako majú konflikt vnímať Slováci
Prečo si si vybral vysokú školu práve na Slovensku?
Aby som objasnil všetko, musím uviesť, že pokiaľ na Slovensku máte dohromady so základnou a strednou školou ročníkov trinásť, my ich máme jedenásť. Práve v jedenástom ročníku ku nám na školu prišla agentúra, ktorá prezentovala univerzity v zahraničí. Spomínali aj Slovensko a študijný systém u vás.
Keďže som bol v tom čase presvedčený, že študovať budem na Ukrajine, príliš som ich výklad nepočúval. Neskôr som však začal jednotlivé rozhodnutia prehodnocovať a vyberal som si medzi štúdiom v Poľsku, Slovensku a Česku.
Aj napriek tomu, že mám poľské korene, som si napokon vybral Slovensko a svoje rozhodnutie neľutujem. Máte podobný jazyk, mentalitu aj kultúru, ako Ukrajina. Vďaka tomu som nezažil skoro žiaden kultúrny šok.
Možno teda povedať, že naučiť sa po slovensky už bola hračka?
Neviem, či možno povedať, že to bola hračka. Čo ale tvrdiť môžem, je, že to bolo pre mňa pomerne jednoduché. Keď som si počas výberu vysokej školy porovnával jazyky, konkrétne poľštinu a slovenčinu, videl som, že ten váš je Ukrajinčine podobnejší. Aj napriek tomu že poľština znie zvukovo podobnejšie, po gramatickej stránke má mnoho odchýlok, ktoré by som sa musel učiť.
Nevedel si po slovensky, no zvolil si si štúdium žurnalistiky. Prečo?
Znie to ako čistá samovražda, no celé pozadie môjho rozhodnutia bolo pomerne zložité. Mojím pôvodným plánom bolo štúdium medicíny. Dokonca to všetci z mojich blízkych akosi prirodzene očakávali. Videli, že som už počas strednej školy inklinoval ku chémii a biológii. Všetko teda nasvedčovalo tomu, že pôjdem týmto smerom.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa Vladyslav aklimatizoval na Slovensku a prečo zvolil žurnalistiku
- Ako vníma situáciu vo vlastnej krajine mladý človek a ako seniori
- Boja sa Ukrajinci invázie zo strany Ruska?
- Sú na mieste obavy, alebo sa nič nestane? Vladyslav má jasný postoj
- Šiel by brániť vlasť a bojovať v prípade útoku?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie