Pribudlo takmer 20 000 nakazených. Už viac ako 1,28 milióna ľudí si na Slovensku prešlo Covidom a má protilátky

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 240
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 36 874
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 40,34 %
covid
TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 240
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 36 874
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 40,34 %

PCR testy potvrdili v pondelok na Slovensku ďalších 19 240 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá ich pritom celkovo ukončili 36 874. Za uplynulý deň pribudlo 22 obetí ochorenia COVID-19 a celkovo je ich už 17 995. V nemocniciach leží 2 178 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ministerstvo zdravotníctva SR doplnilo, že z celkového počtu ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu nebolo takmer 60 percent zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom, najmenej v Banskobystrickom kraji. „Pozitívny antigénový test malo 4 129 osôb, viac ako 60 percent nebolo zaočkovaných,“ informoval ďalej rezort.

Čo sa týka hospitalizovaných, na JIS a OAIM je 297 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 140 ľudí. Takmer 75 percent ľudí v nemocniciach pritom nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Za pondelok pribudlo na Slovensko aj 9 038 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, spolu ich je 1 514 547. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 5 677 osôb (spolu 2 676 296) a prvú 1 796 ľudí (spolu 2 803 285).

Protilátky po ochorení Covid-19 má necelá štvrtina populácie

Laboratórna spoločnosť Unilabs Slovensko vyšetrila protilátky vo viac ako 4 000 vzorkách. Hľadali sa protilátky, ktoré vznikajú po ochorení Covid-19. Výsledok hovorí, že približne štvrtina Slovenska prešla za obdobie približne pol roka ochorením a má protilátky, čo by znamenalo viac ako 1,28 milióna ľudí.

Testy PCR pritom odhalili za rovnaké obdobie iba takmer 580 000 prípadov. Skúmali sa protilátky IgG na N-proteín (nukleokapsid), ktoré vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia.

„Je dôležité vedieť, koľko percent populácie má vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia. Časť nám zachytí testovanie, no nie každému sa protilátky vytvoria, a časť populácie prekoná Covid bez toho, aby o tom vôbec tušili. Každý z nich však má do istej miery bariéru aj proti reinfekcii a takíto pacienti by nemali zahlcovať nemocnice,“ hovorí generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický.

zdroj: Unilabs Slovensko

Štúdia sa uskutočnila z vlastnej iniciatívy a z prostriedkov siete laboratórií Unilabs Slovensko. Zo všetkých testovaných vykázalo pozitívnu, alebo hraničnú hodnotu 23,62 % vzoriek. V tejto množine sú očkovaní aj neočkovaní pacienti. Znamená to, že približne pätina populácie Slovenska sa stretla s delta variantom koronavírusu.

Prečo práve Delta? Všeobecne sa prijíma, že protilátky v tele pacienta ostávajú cca. šesť mesiacov a približne pred pol rokom prišla na Slovensko tretia vlna Covidu, ktorá bola v réžii delta variantu.

„Nástup delty sme presne nezachytili, ale očakávame, že koncom leta sa začínala výrazne prejavovať. V laboratóriách Unilabs Slovensko sme priebežne počas roka 2021 sekvenovali časť pozitívnych vzoriek a v októbri už bola medzi pozitivitami delta zastúpená na 100 %,“ vysvetľuje Peter Lednický.

zdroj: Unilabs Slovensko

Prítomnosť protilátok svedčí o tom, že pacient bol nakazený koronavírusom a prebehla u neho „sérokonverzia“. Znamená to, že vírusová nálož bola dostatočná na to, aby sa vírus dostal do človeka a aktivizoval sa imunitný systém.

Ten začal s vírusom bojovať a vytvoril si protilátky, ktoré slúžia na to, aby sa rýchlejšie dokázal s reinfekciou vysporiadať. „Protilátky si telo tvorí na viaceré bielkoviny obsiahnuté v koronavíruse. My sme merali N-proteín, ktorý sa nachádza v obale vírusu. Protilátky naň vedia vzniknúť iba v prípade, ak sa človek infikoval skutočným koronavírusom, nie po očkovaní,“ vysvetľuje Lednický.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Výnimkou sú niektoré čínske vakcíny, ktoré obsahujú deaktivovaný skutočný koronavírus a nielen S-proteín. Ich zastúpenie medzi obyvateľmi Slovenska je však takmer nulové, keďže sa táto očkovacia látka u nás nepoužíva a nie je schválená.

V rámci geografického rozdelenia je Slovensko viac menej vyrovnané s menším líderstvom BBSK a najmenším podielom NRSK. 

Čo to teda znamená pre Slovensko?

Podľa čísiel je zjavné, že najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska.

Pre prípadné rozmýšľanie o hrádzi pred omikronom totiž treba brať do úvahy aj imunitu vybudovanú očkovaním, tvrdia experti. Doposiaľ všetky zdroje naznačujú, že očkovanie aj imunita po ochorení dokážu zabrániť ťažkému priebehu. A to je optimistická správa.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Unilabs Slovensko, MZSR, korona.gov.sk, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá