Na Slovensko mieri nová vakcína, hovorí Lengvarský. Koronavírus môže ešte udrieť na jeseň, varuje
- Počty pozitívnych v slovenských nemocniciach stále rastú
- O chvíľu by sme sa mohli dočkať novej vakcíny
- Počty pozitívnych v slovenských nemocniciach stále rastú
- O chvíľu by sme sa mohli dočkať novej vakcíny
Po stredajšom rokovaní uviedol minister zdravotníctva Lengvarský, že o týždeň by mohla byť spustená registrácia na novú vakcínu proti Covidu-19 od firmy Novavax.
Motiváciou bude ochrana zdravia
Lengvarský hneď na úvod objasnil, že dochádza k nárastu pacientov v nemocniciach tak, ako sa očakávalo. Situácia v nemocniciach je však podľa jeho slov zatiaľ stabilná. Minister zdravotníctva tiež avizoval, že v najbližšej dobe budú zvyšovať kapacity testovania.
V súvislosti s očkovaním tiež uviedol, že vláda aktuálne nepripravuje žiadnu motiváciu pre zvýšenie zaočkovanosti na Slovensku. „Motiváciou bude už len ochrana svojho zdravia, my už neplánujeme nič špeciálne,“ uviedol Lengavrský.
Minister zdravotníctva však pred niekoľkými týždňami počas relácie Braňo Závodský Naživo uviedol, že predpokladá, že vakcína od Novavaxu by záujem o očkovanie mohla zvýšiť.
Lengvarský tiež k očkovaniu ľudí vyzýva kvôli tomu, že podľa jeho slov nám zaočkovanosť určí to, akou bude vlna pandémie počas jesene. „Opatrenia možno budú zrušené, ale my nevieme, čo nás čaká na jeseň. Aká príde vlna, bude závisieť od toho, aká bude zaočkovanosť v krajine,“ dodal.
Spĺňa všetky požiadavky
Vakcíny Nuvaxovid od spoločnosti Novavax je založená na báze bielkoviny a je určená pre dospelých od 18 rokov. Podľa hodnotenia EMA spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu.
V prípade štúdie, ktorá prebehla v Británii ukázala účinnosť vakcíny 89,7 percenta. V zaočkovanej skupine dostalo Covid 10 ľudí z 7 020, v placebo skupine došlo k 96 prípadom nákazy zo 7 019 účastníkov.
Podľa EMA vykázala vakcína úhrnnú účinnosť v týchto skúškach okolo 90 percent. V čase klinických skúšok dominoval pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2 a tiež niektoré ďalšie varianty, ako alfa a beta.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus