Prezidentka ratifikovala obrannú dohodu s USA
- Obrannú dohodu s USA dnes schválil parlament
- Prezidentka avizovala, že ju ratifikuje hneď potom, ako jej bude doručená
- Obrannú dohodu s USA dnes schválil parlament
- Prezidentka avizovala, že ju ratifikuje hneď potom, ako jej bude doručená
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes ratifikovala Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Ratifikácia prichádza krátko po tom, ako dohodu dnes schválila Národná rada SR.
„Národná rada dnes schválila a následne som ratifikovala Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými, ktorú dojednali bývalá a súčasná vláda. Pre pochopenie a prijatie tejto zmluvy som sa snažila urobiť maximum,“ skonštatovala Čaputová.
Ako informuje TASR, dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Rokovanie v parlamente o obrannej dohode bolo napäté
Obrannú zmluvu s USA dnes schválil parlament. Za hlasovalo 79 zo 140 prítomných poslancov. Hovorca prezidentky Martin Strižinec ešte dnes uviedol, že Čaputová rešpektuje vôľu poslancov a zmluvu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými je pripravená ratifikovať, hneď ako jej bude doručená.
Včerajšie rokovanie parlamentu bolo napäté, sprevádzalo ho množstvo konfliktov. Dokonca sa pred budovou NR SR konal protest, na ktorom sa zúčastnilo 3 000 až 5 000 ľudí. Viacerí protestujúci mali transparenty s nápisom „STOP USA Army“.
„Zmluva nenarúša našu suverenitu, nezakladá prítomnosť cudzích vojakov a ani základní na našom území bez rozhodnutia vlády alebo parlamentu, ako to je aj doposiaľ, a nemení platné medzinárodné záväzky Slovenska týkajúce sa držania jadrových zbraní,“ zdôraznila Čaputová.
Agentúra SITA ďalej uvádza, že Čaputová pripomenula, že Európsky kontinent, vrátane Slovenska, je už niekoľko rokov terčom hybridných útokov, vrátane masívnej dezinformačnej kampane, čo potvrdzujú aj zistenia slovenských tajných služieb.
Prijímanie dohody s USA bolo podľa nej tiež sprevádzané mohutným šírením dezinformácií a obavami, ktoré bolo potrebné vysvetľovať.
Nerozumie však, ako mohla byť táto dohoda počas rozpravy v parlamente v utorok 8. februára porovnávaná s okupačnou zmluvou so Sovietskym zväzom v roku 1968.
„Je neúctou k obetiam invázie v roku 1968 prirovnávať niekoľko rokov vyjednávanú zmluvu o obrannej spolupráci schválenú legitímne ustanovenou vládou a zvolenými zástupcami ľudí v parlamente s formálnou zmluvou podpísanou pod hlavňami okupačných tankov,“ vyhlásila prezidentka.
Zdroj: SITA